ABD seçim yarışında sürpriz gelişme

ABD’de seçim yarışı devam ederken adaylarla ilgili sürpriz bir gelişme oldu. Cumhuriyetçilerden aday olan Rick Santorum başkanlık yarışından geri çekildiğini bildirdi. Rick Santorum’un sahneden çekilmesi kamuoyunu şaşırttı. Taraftarlarına yarışa devam edeceğini açıklamasının ardından böyle bir manevra ile politikada sarsıntı yaratması pek çok kişiyi şaşırttı.

ABD seçim yarışında sürpriz gelişme

Santorum, seçimlerden adaylığını çekerken hiçbir açıklamada bulunmadı. Bazı yetkililer yarıştan çekilmesini üç yaşındaki sağlık problemleri yaşayan hasta kızına bağlıyor. Santorum’un çekilmesi Mitt Romney’nin başkanlık yarışında kazanma şansını arttırdı.

Adaylar birbirine fark atmaya çalışırken, Başkan Obama da kendi kartlarını oynamaya devam ediyor. Obama, zengin kitleden yüzde 30 vergi kesintisi yapmak üzere bir teklif hazırladı.

 

 

Haftanın Sayıları

19.000.000 Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un roket fırlatılması için harcayacağı 850 milyon dolarlık yatırım masrafı, 19 milyon Kuzey Korali’nin bir yıllık yiyecek masrafını karşılar.

30.000 Tanzanya’nın en önemli film yıldızı 28 yaşındaki Steven Kanumba’nın kız arkadaşı ile tartışması sonrası kazada ölmesi üzerine 30.000 Tanzanyalı yas tutu.

 

Brezilya Başbakanı ABD’yi ziyaret etti

Brezilya Başbakanı Dilma Rusef, ABD’yi ziyaret ederek Başkan Obama ile bir araya. Bu görüşme esnasında pek çok konuya değinildi. Bunlardan en önemlisi savunma, ticaret ve enerji konuları oldu. İki başkan, bu konularda ortak projelere imza attılar.

 

Sudan’da karışıklık devam ediyor

Güney Sudan, Sudan tarafından kontrol edilen Heglig petrol sahasını işgal etti. Bunun üzerine Afrika Birliği, Güney Sudan’dan Heglig’den çekilmesi talebinde bulundu. İki ülke bu nedenle ciddi bir çatışmanın eşiğine geldi.

 

Pakistan’tan Hindistan’a

önemli ziyaret

Pakistan Başkanı Asif Ali Zardari, Hindistan Başbakanı Manmohan Singh’i Delhi’de ziyaret etti. Yedi yıldan beri ilk defa gerçekleşen bu ziyaret tarihe geçti. Zardari Pakistan’a Müslüman türbesini ziyaret için geldi. Bu ziyareti sırasında Hintli ve Pakistanlı orduların bulunduğu Siachen’de 130 Pakistanlının hayatını kaybettiği bir çatışma yaşandı.

Putin yeni döneme hazırlanıyor

Rusya Başbakanı Vladimir Putin cumhurbaşkanı olmadan önce Duma’da yaptığı konuşmada yatırım konusunda ülkeyi ilerleteceğini vaat etmişti. Ayrıca iki kereden fazla aynı kişinin başkanlık yapmasına engel olacak kanun çıkaracağını dile getirmişti. Ancak kendisi 7 Mayıs’ta üçüncü dönem başkanlık görevine başlayacak.

 

İNEN

Fransa’da başkanlık seçimleriyle ilgili kamuoyu yoklamalarında Sarkozy ve Hollande’ın çok gerisinde kalan aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi Başkanı Marie Le Pen

 

 

ÇIKAN

Malawi Başkanı Mutharika’nın ölümü üzerine başkan ilan edilen ve ülkeyi liberal yönde ilerletmesi beklenen Malawi Başkan Yardımcısı Joyce Banda

 

 

 

Haftanın Lideri

Kolombiya Başkanı Juan Manuel Santos, eskiden eroin trafiğinin yer aldığı ve gerillaların bulunduğu bu ülkeyi akıllı manevraları sayesinde bölgenin en önemli oyuncusu haline getirmeyi başardı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın