BM ve Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan Ankara’yı ziyaret etti. Ankara’da Türk politikacılar ve hükümet yetkilileri ile temasa geçen Annan, Suriye konusunu açıklığa kavuşturdu.

" />

Kofi Annan Türkiye’ye geldi

 BM ve Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan Ankara’yı ziyaret etti. Ankara’da Türk politikacılar ve hükümet yetkilileri ile temasa geçen Annan, Suriye konusunu açıklığa kavuşturdu.

Kofi Annan Türkiye’ye geldi

Annan, Ankara ile yaptığı görüşmede, Esad’a bir sürü teklifte bulunduğunu bildirdi ve Suriye’deki sürecin zorlu ancak umutlu olduğunu dile getirdi.  Kofi Annan ayrıca Suriye liderini somut adımlar atması ecele etmeye çağırdığını ve duyduğu endişeleri de dile getirdiğini açıkladı.

Yapılan görüşmelerde, Suriye hükümetinin muhaliflere yönelik aldığı kanlı saldırı tedbirlerini kınayan ve Esad’ı istifaya çağıran iki BM kararını veto eden Çin ve Rusya hakkında da görüş bildirildi.

Haftanın sayıları

20.000.000 Lady Gaga’nın Twitter’daki takipçi sayısı

200.000.000.0000 $ Alzheimer hastalığının tedavisinin bulunması için, 2012 yılında ABD’de ayrılan bütçe

AB’ye yeni kısıtlama

AB hükümet başkanları yaptıkları bir toplantı ile yeni bir anlaşmaya vardı. İmzalanan yeni bütçe anlaşmasına göre AB ülkelerinin borçlanmalarına hukuki sınırlamalar getirilecek. Anlaşmaya İngiltere ve Çek Cumhuriyeti katılmadı. Ayrıca toplantı sonucunda, Sırbistan AB üyeliği için resmi aday oldu.

ABD’de seçim düelloları devam ediyor

ABD’de başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçiler ‘Süper Salı’ olarak adlandırdıkları seçimlerde on eyalette farklı sonuçlar elde ettiler. Mitt Romney Massachusett ve Virginia’da birinci gelirken Santorum, Tennesse, Oklahoma ve Kuzey Dakota’da oyları ele geçirdi. Newt Gingrich ise Georgia’da üstünlük sağladı. Ancak genel sonuçlara bakıldığında Mitt Romney aralarında en başarılı olanı.

Netanyahu Obama ile görüştü

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Washington’a giderek ABD Başkanı Barack Obama ile görüşme yaptı. Yapılan görüşmenin ana maddesi İran nükleer silah programı oldu. Obama Netanyahu’yu diplomasiye davet ederek savaş ilan etmeden önce uluslararası baskı ve yaptırımların beklenmesi gerektiğini bildirdi.

Libya milli birlik istiyor

Doğu Libya’daki liderler geçen seneden beri devam eden devrim sonrasında bölgede otonomi talebinde bulundu. Geçici hükümet ise milli birliği gerekirse güçle savunacağını bildirdi.

İNEN

Bürokrasi ile olan çatışmaları yüzünden görevden ayrılacağını bildiren İngiltere Başbakanı Cameron’un başdanışmanı Steve Hilton

ÇIKAN

İç ve dış politikada yaptığı atılımlar sayesinde İtalya Başbakanı Mario Monti

Haftanın Politikacısı

Muhammed Selim El Awa, Mısır’da demokrasiye geçiş süresinde hem Müslüman Kardeşler’e yakınlığı hem de ordu ile olan bağı nedeniyle cumhurbaşkanı figürü olarak anılıyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın