Fransa’da yakında gerçekleşecek başkanlık seçimlerinde Sarkozy’ye karşı Francois Hollande’ın adı duyulmaya başladı. Sarkozy’nin en büyük destekçisi Almanya Başbakanı Merkel, Sosyalist meslektaşına karşı kampanya başlattı.

" />

Merkel Hollande’a karşı

Fransa’da yakında gerçekleşecek başkanlık seçimlerinde Sarkozy’ye karşı Francois Hollande’ın adı duyulmaya başladı. Sarkozy’nin en büyük destekçisi Almanya Başbakanı Merkel, Sosyalist meslektaşına karşı kampanya başlattı.

Merkel’in Hollande’a karşı olmasının en büyük sebebi liderin Sosyalist retoriğine bağlı olarak Alman karşıtı söylemlerde bulunması. Hollande, eğer seçilirse, devletin vergi politikalarına Avrupa Birliği içinde meydan okuyacağını açıkladı.

Sarkozy de Merkel’den aldığı güç ile Hollande’ın bir devlet adamının sahip olması gereken özelliklerine sahip olmadığını söyleyerek Fransa’nın Hollande yüzünden krizi kolay atlatamayacağını dile getiriyor.

Haftanın Sayıları

1000 m. : Şangay Kulesi’nde yapılacak asansörlerin dakikada çıkış hızı

% 61: Japonya nüfusundaki bekar erkeklerin oranı

İspanya’da işçiler isyanda

İspanya’da yeni hükümet işçilerin haklarını savunan ve iş bulmalarını kolaylaştıran yeni kanunlar çıkardı. Ancak yeni kanunlar çerçevesinde işten kovulma da yasal olarak onaylandığı için işçi sendikaları yürüyüş yapacağını açıkladı. Yüzde 23’lük işsizlik oranı ile İspanya AB içinde işsizliğin en yüksek olduğu ülke.

Hollanda’da web krizi

On Doğu Avrupa ülkesi, aşırı sağcı Özgürlük Partisi başkanı Geert Wilders tarafından kurulan tartışmalı web sitesinin kapatılması için Hollanda parlamentosuna çağrıda bulundular. Bu site Hollanda vatandaşlarının göçmenler hakkında şikayetlerini dile getirdiği bir site olarak kuruldu. Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise parlamentoda web sitesinin kınanmasını engelledi.

Çin’den ABD’ye ziyaret

Çin Başkan Yardımcısı Xi Jinping, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmek için Washington’a geldi. Jinping’in ziyaretinin asıl amacı 1985 yılında eğitimini yaptığı Iowa eyaletini gezmek. Çin lideri Hu Jintao aynı ziyareti başkan olmadan önce, 2002 yılında yapmıştı.

Türkmenistan’da seçim yapıldı

Türkmenistan seçimlerinde Gurbanguly Berdymukhamedov, yeniden seçilerek ikinci dönem için başkan oldu. Seçimlere Berdymukhamedov’un partisinden yedi aday daha katıldı. Ancak Başkan oyların yüzde 97’sini alarak ikinci zaferine imza attı.

HAFTANIN POLİTİKACISI

Dünyanın en tehlikeli ve dar görüşlü ülkelerinden biri olan Kuzey Kore’nin yeni lideri, 29 yaşındaki Kim Jong Un, cesareti ile herkesin dikkatini çekiyor.

İnen

Robert Zoellick, Dünya Bankası’ndaki görevinden haziran ayında ayrılacağını bildirdi.

Çıkan

ABD’de güneş enerjisi pazarında yüzde 61 artış oldu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın