Genç yöneticiler cemaat bünyesinde yetişiyor!

Geçtiğimiz hafta sonu Richmond Hotel’de Türkiye Hahambaşılığı bünyesinde gençler için sıra dışı bir etkinlik düzenlendi

Genç yöneticiler cemaat bünyesinde yetişiyor!

Geçtiğimiz yıl liderlik grubu tarafından başlatılan ‘Profesyonellikte Vazgeçilmez Olmak’ konusu doğrultusunda düzenlenen bu ayki etkinliği farklı kılan her sene Avrupa ve Amerika’da düzenlenen “Generation Next” programının bu sefer İstanbul’da olmasıydı. Tuna Alkan’ın daha evvel yurtdışı deneyimleri sonucu başarısını gözlemlediği bu etkinliği İstanbul’da ve sadece Türk Yahudi Cemaati gençleri için yapılması adına 2 senedir yürüttüğü çalışmalar nihayet olumlu sonuç verdi. Bu program doğrultusundaki seminerlerin ilki ‘Hadracha College’ grubu ile gerçekleştirildi. Programın eğitmeni İspanya ve Fransa’da uluslararası firmalara uzun süredir eğitim ve danışmanlık hizmeti veren Raoul Sellam, gençlerle dolu dolu iki gün geçirdi. Profesyonel yaşamdaki yönetim biçimlerinden bunların cemaat gibi kar amacı gütmeyen organizasyonlarda nasıl kullanılabileceğine kadar birçok deneyim kazandıran ‘yönetim eğitimi’ semineri gençlerimizin ufkunu genişletti. Birçok gencimizin eğitim sonunda “Bu tarz eğitimler için cemaat dışında profesyonel destek almak istediğimizde günlük 150-200 dolar gibi rakamlar telaffuz edilirken, bu tip eğitimlere cemaat sayesinde ulaşmak bir şans” yorumları mutluluk vericiydi. Seminer bitimi oluşan yoğun ilgi ile ‘Profesyonellikte Vazgeçilmez Olmak’ konusu altında genç profesyonellere bu tip seminerlerin devam edilmesine karar verildi.

22-35 yaş arası genç profesyonellerin kendilerini iş hayatında geliştirmelerine imkân veren bu program gençlerin profesyonellik yetileri yanında Yahudi kimlikleri ve entelektüelliklerinin arttırılması yolunda da ilerlemekte. Eğitmenlerin kullandığı sıra dışı yöntemler, simülasyonlar gençlerin hem keyifli vakit geçirmesini sağlarken iş hayatındaki sınavları öncesinde de bir ön prova niteliği taşımaktaydı. Seminer süresince uygulanan simülasyonlardan en ilgi çekenleri arasında “bütçesinde kısılma yapılması öngörülen bir cemaat kuruluşunda bunun kurum içinde nasıl motivasyon bozulmadan anlatılabileceği” canlı bir örnekle gösterildi. Bunun yanı sıra yine bir cemaat kurumunda “çok tecrübeli ancak motivasyonu düşük ve takım çalışmasına uyum sağlayamayan bir bireyin nasıl takıma dahil edilebileceği” örneklerle gösterildi. Program süresince gençlerin enerjisi ve heyecanının yanı sıra eğitimcileri şaşırtacak derecede yüksek olan kaliteleri ve bilgi düzeyleri izlemeye değerdi. İki gün süren eğitimde en ufak detayın bile profesyonelce düşünülmesi ve her tip soruya birebir cevap verilmesi katılımcıların maksimum yarar sağlamasını sağlayan diğer bir olgu oldu. Bu tarz eğitimlerin en yüksek verim alması açısından 25-30 kişiyi geçmemesi gerektiği de eğitmen tarafından öngörülen bir husustu. Eğitim öncesinde katılımcılar bir ay evvelden Raoul Sellam’a özgeçmişlerini yollayarak eğitimin içeriğinin kişi profillerine uygun şekillenmesini sağladılar. Eğitim sonunda Raoul Sellam katılımcılarla kişisel bilgilerini paylaşarak bundan sonraki profesyonel hayatta her türlü engelde kişisel destek vermeye hazır olduğunu da belirtti. Eğitim sonrasında katılımcılardan geri bildirim istenirken aynı anda da Raoul Sellam katılımcıların bir sonraki aşamada kendilerini nasıl bir eğitim içinde görmek istediklerini sordu. Yapılan çalışma sonucunda genç profesyonellerimizin özellikle stres yönetimi, zaman yönetimi, kişisel koçluk, alanında uzman kişilerle deneyimleri paylaşma gibi konularda yoğun ilgi gösterdiği gözlemlendi. Liderlik grubu bundan sonraki eğitim programını da genç profesyonellerin araştırma ve yönlendirmeleri doğrultusunda bu şekilde hazırlayacaklarını belirtiler. Bir sonraki etkinliğin yine yakın bir zamanda bu sefer daha geniş bir katılımcı kitlesiyle ve genç profesyonellerin hazırlıkları doğrultusunda düzenleneceği belirtildi.

Dileğimiz cemaat bünyesinde genç profesyonellere destek vermeye istekli diğer birey ve grupların da iki senedir bu konuda çalışma yürüten liderlik grubu ile iletişime geçip bu programı tüm cemaat gençlerine aynı imkânlarla ulaştırmaktır. Program süresince bir oturum arasında gençlerle buluşan Cemaat Başkanı Sami Herman da cemaat yönetimi olarak gençlerin iş hayatında kendilerini en iyi şekilde temsil edip cemaat vizyonuna sağlayacağı katkılarda her zaman destek vereceklerini belirtti. Liderlik grubunun düzenlediği bu tarz etkinliklere diğer kurumların da destek vermesi ve bu tarz faaliyetlerin beraberce hazırlanması gelecek için umut verecektir. Programa diğer kurum ve bireysel desteklerle junior ve senior profesyoneller olarak iki ayrı grupta devam edilmesi de gelecek için önemli bir proje olabilir. Geleceğin yöneticilerinin kendi içimizden yetişeceği beraberce çağın gereklilikleri karşısında fark yaratabilen genç profesyonellerle bir dahaki etkinlikte görüşebilmek dileğiyle…

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın