Tribünlerdeki en iyi pankartlar

Tribünler  her zaman gündemi  takip edebileceğiniz yerdir, bazen giyim kuşam ile bazen siyasi olarak, bazen  şarkılarla bazen de pankartlarla insanların kafasında en yoğun ne var onu görebilirsiniz.

Pankartların başka bir özelliği de genellikle maç başlamadan önce 15 saniye içerisinde en kısa şekilde, bir laf söyleme çabasıdır. Pankart okuduktan sonra ne kadar çok kişinin kafasında “herifler doğru söylüyor” cümlesi geçerse, pankart o kadar başarılı demektir. Bu yüzden zamanlama, üslup, mesajın içeriği çok önemlidir.

Pankartlar tribünlere göre farklılıklar gösteriyor. Örneğin Beşiktaş taraftarının açtıkları pankartlar genellikle daha fazla gündemi takip ediyor. Örnek vermek gerekirse “Hayatının yarısını siyah yarısını beyaz geçiren büyük Beşiktaşlı Michael Jackson ruhun şad olsun” gibi veya gözleri nemlendiren “Güneşi yolluyoruz sana, dayan Van” gibi pankartlar ile Beşiktaş tribünleri gündemin nabzını tutabilme özelikleri oldukça yüksektir.

En ilginç ve esprili pankartları genelde İBB taraftarı Bozbaykuşlardan geliyor. Genellikle üniversite öğrencilerinden oluşan bu taraftar kitlesinin pankartları sosyal medyadan da takip edilebiliyor. En bilinen pankartları “Bize her yer deplasman”, “Hakem haklı beyler” ve “Burası Olimpiyat buradan çıkış yok, çok trafik oluyor” en sevdiğim pankartları arasında.

Galatasaray ve Fenerbahçe futbolda olduğu gibi tribünlerde de pankartlarla birbirlerine mesaj vermekten geri kalmazlar. Tribünler için kendi sahasında oynanacak derbi  bütün sezon için verilecek mesajın en önemli anlarıdır. Galatasaray ve Fenerbahçe pankartlarına örnek vermek gerekirse en iyileri Galatasaray tribünleri tarafından açılmış, malum Fenerbahçe’nin Türkiye Kupası’ndaki şanssızlığına ithafen “Bu Kupayı Görenler Parmak Kaldırsın”. Tabii ki Fenerbahçeli Fred Çakmaktaş fotoğrafıyla. Fenerbahçe tribünlerinde ünlü ağlayan çocuk tablosunun Galatasaray forması ile tribünlerde açmıştır. Ayrıca  malum sahaya atılan sulardan sonra  “suyunuzu boşa harcamayın” pankartı da iyi örneklerdendir. Bir de Trabzon taraftarının o kendine has üslubu ile zamanın teknik direktörü Ziya Doğan için açmış olduğu pankart var. Trabzon halkının ilginç özeliklerini yansıtan pankart “Umut, Yattara, Gökdeniz olmazsa Ceyhun olmaz. Yan, geri pas yapandan Trabzon’a fayda olmaz. Futbolundan utandık, korku ecele fayda olmaz. Arkanda 10 milyon taraftarın var hocam, hücum futbolu oynat. Hücuuuuuuuuuuuumm.”

Bugüne kadar aklımdan çıkmayan en unutulmaz pankartlar arasında Galatasaray’ın UEFA Kupası’nı aldıktan sonra fazla dokundurma yapmadan ve lafında tam yerine oturduğu “Artık ne haliniz varsa görün” diye açtığı pankart ve belki bugüne kadar tribünlerde gördüğüm hem görsel hem de içerik olarak en iyi sayabileceğim pankart Fenerbahçe-Panathinaikos maçında açılan “İstanbul since 1453” pankartı unutulmazlar arasında yerine alır. Özelikle bu pankartın renk kullanımı oldukça zengindir.

Son olarak internette rastladığım belki de en centilmen örneği vermek istiyorum. Eskişehirspor taraftarının Kayserispor ile oynadıkları maçta Kocaelispor’a ufak bir jesti vardı. Türk futbolunun bir dönemine damga vuran ve şu an 2. Lig’de yer alan Kocaelispor için tribünlerde açılan pankart herkesin takdirini topladı. Pankartta “Sensiz olmuyor Kocaelispor” yazıyordu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın