BM, Haiti'den askerleri azaltıyor

Haiti'den Ürdün'e haftaya damgasını vuranlar

BM, Haiti'den askerleri azaltıyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi oy birliği ile 2750 barış gücü askerini ve polis yetkililerini Haiti’den geri çekmeye karar verdi. BM askeri güçleri Haiti’de 2010 depremi öncesindeki sayıya indirilecek. Böylece askeri güç sayısı 10.600’ün altına inecek.

Haiti’de askeri birliklerin azaltılması kararı Karayipler’de durumun artık istikrarlı olduğunun göstergesi olarak değerlendirildi. MINUSTASH’ın (United Nations Stabilization in Haiti) görevi 7.340 birlik, 3.240 polis ve 1.600 asker ve 1.700 polis ile sınırlandırıldı.

Haiti’de yer alacak askeri birlikler 2010 depremi sonrası ülkede iyileştirme görevini üstlenecek. Haiti operasyonu geçen sene Haiti gençliğine yapılan tecavüz skandalı ile sarsılmıştı. Haiti birliklerinin azaltılması konusu için BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon’a sorumluluk verildi.

Haftanın Sayıları

10.000 Tsunami ve deprem sonrası darbe alan Japon turizm sektörünün yeniden canlanması için, Japonya’daki turizm acentelerinin 2012 yılında bedava dağıtacağı uçak bileti sayısı.

0,9 mm Londra’da Westminister Sarayı’nın yanında yer alan, dünyanın ikinci en büyük dört saatli kulesi Big Ben, 2003 yılından beri 0,9 mm yana yattı.

Yunanistan krizden sanatla çıkıyor

Yunanistan hükümeti kriz ile boğuşurken halk, şaşırtıcı bir şekilde yeni bir gündem yarattı; ülkede sanata eğilim arttı. Sanatla uğraşan halk cesur, artistik aktiviteyi milli kimlikle birleştirerek ekonomik krize farklı bir boyut kazandırdı. Yunanistan’da özellikle Atina’da, depresif gazete başlıkları yanı sıra sanat galerilerinde ve sokak duvarlarında enerjik çizgiler ön planda.

Afrika da Arap Baharı’nı düşlüyor

Yolsuzluk ve ihmal Afrika’da Ugandalıları da kızgınlığa sürükledi. Karmaşa içinde olan Uganda ekonomisi durgunluk nedeniyle şehir halkını protestoya itti. Uganda şilininin dolar karşısındaki zayıflığı hükümete karşı olan düşmanlığı arttırdı. İş dünyası ile hükümet yetkilileri Uganda ekonomisinin bu kadar kötü durumda olmasının nedenini birbirlerinin üzerine atarak ortamı daha da ateşe sürüklüyorlar.

Ürdün’de hükümet düşürüldü

Arap ayaklanmalarından sekiz ay sonra Ürdün Kralı II. Abdullah, etrafından gelen politik reform ve yolsuzluk karşıtı önlemler baskısı nedeniyle hükümeti görevden almak zorunda kaldı. Başbakan Maruf el-Bakit istifa etti. El-Bakit’in yerine Avn El Hasavne geldi. Değişime ihtiyacı olan Ürdün halkı, yeni başbakandan umutlu.

Hindistan karanlık saatler yaşadı

Hindistan’ın önemli şehirlerinden Bombay, uzun saatler boyu karanlıkta kaldı. Elektrik gücünün kesilmesi nedeniyle şehirde hayat durdu. İnsanlar iş yerlerini erken terk ettiler. Ancak bankalar ve hukuk şirketleri operasyonlarında dizel jeneratör sayesinde zarar görmediklerini bildirdiler. Bombay’in böyle kesintiye uğraması pek çok dünya ülkesi tarafından şaşkınlıkla izlendi.

Haftanın Politikacısı

ABD’de Cumhuriyetçi partiden başkanlık için adaylığını gösterenler arasında birinci sırada Mitt Romney yer alırken, Herman Cain hemen arkasından gelerek Romney’nin liderliğini tehlikeye atıyor

Haftanın Sorusu

NBC Haber Yazarı Ayman Mohyeldin, “Aşağı Manhattan’da başlayıp haftalardır süre gelen ve ABD geneline yayılan protesto yürüyüşleri Ortadoğu’daki Arap Baharı boykotlarına benziyor mu?” sorusunu yanıtlamaya çalıştı.

İNEN

İngiltere Savunma Bakanı LİAM FOX istifa etti.

ÇIKAN

Polonya Başbakanı DONALD TUSK yeniden başbakan seçildi.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın