Gel sonbahar gel (*)

Ne oldu sonbahara? Kipur günü hala yazı yaşarken, ertesi gün boşalan yağmurla Ada’dan şehre taşınmıştık. Yağmurlukları çıkarttık. Normaldir, sonbahar yağmurları bunlar. Palto giymek aklıma bile gelmedi. İşte bu dönemde de gribi yakaladım. Bilumum takviyelerle ayakta geçiştirmeye çalışıyorum. Eşim de havalardan nasibini aldı. Pazar sabahı Kuzguncuk Sinagogu’ndaki geleneksel  Sukot kutlamasına gidecektim. Kuzguncuk’un bende çok özel bir yeri var. Seneler evvel rahmetli Nesim Albala’nın çabalarıyla ayağımız oraya alıştı. Her Sukot’da hafta arası bir gün toplantılarımızı Suka’da gerçekleştirmemizi sağlardı. Buharı tüten demli çaylar masamıza gelirdi. İşimiz bitince sinagoga girer duamızı ederdik. Çıkarken avluda hepimize bir paket hediye ederdi. İçinde sanırım kendi imal ettiği kolonyalar ile Kuzguncuk fırınından alınmış krikraklar vardı. Bu bir başlangıçtı. Sonra da her sene Sukot’da oraya gitmek bir tutku oldu. Bu sene kısmet değilmiş. Bir önceki gece çok sevdiğimiz dostlarımızın büyük kızlarının nikah töreninde şık olma uğruna biraz ince giyince, var olan kırıklık ertesi sabah kendini iyice gösterdi. Dolayısı ile Kuzguncuk’a gitmek yerine elimizde sıcak ıhlamur, üstümüzde kalın battaniye, terlik-televizyon evimizde oturduk.

***

Az önce belirttiğim gibi, yakın dostlarımızın kızının nikah törenindeydik. Yakın çevresi Jessy’yi ‘üçüzlerin ablası’ olarak bilirler. Jessy iki yaşında tüm ilgiyi üzerine çekmişken, kendini birdenbire üç ortakla buldu. Gelişmelerin çok kolay olmadığını tahmin edersiniz. Bebekliğine tanık olduğum Jessy Nayman’ı İzak Varol’la nikah masasında görmek çok güzel bir duyguydu. Biz konuklar için en büyük sürpriz, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün nikahı kıymak üzere salona girmesiydi. Sarıgül karizması olan bir siyasetçi. Hitabet alanında da son derece başarılı. Genç çifte yönelik yaptığı konuşma da hem anlamlı, hem ileriye dönük hem de mizahiydi. Mustafa Sarıgül, evlenme cüzdanını, salonda bulunan, Şişli Belediyesi’nin sosyal sorumluluk projelerini yürüten yardımcısı Monik İpekel’in vermesini rica etti. Başkanın günlük programını düşünmek istemiyorum. O gece sekiz nikah kıymıştı, daha da gidecek üç yeri vardı. Bize de sadece genç evlilere mutluluk dilemek kalıyor.

***

Siz siz olun. Havalara dikkat edin. Büyük olasılıkla erken gelen kış, birdenbire yerini güneşli günlere bırakacak. Ani ısı değişiklikleri gribal enfeksiyonların habercisi. Sonra ilk adımınız, ‘Alo, Sinto’ danışma hattına ulaşmak olacak. Sağlıkla kalın.

(*) Teknik sorunlardan dolayı 'Gel sonbahar gel' yazısı gazetede bazı ifadeleri eksik olarak yer almıştır. Yukarıdaki metinde yazının tamanını okunabilir. Hatadan dolayı özür dileriz.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın