Belçika ve Fransa en önemli bankaları olan Dexia’yı millileştirme kararı aldı

Somali'den Çeçenistan'a Suriye'den Belçikaya haftaya damgasını vuranlar...

Belçika ve Fransa en önemli bankaları olan Dexia’yı millileştirme kararı aldı

Belçika ve Fransa Dexia Bankası’nı millileştirdi

Belçika ve Fransa en önemli bankaları olan Dexia’yı millileştirme kararı aldı. Uzmanlar bu kararın milyarlarca insanda ve pek çok kurumda Euro ihtiyacı yaratacağını savunuyor. Belçika’nın en önemli bankası olan Dexia’nın millileştirilme kararı ABD ve Avrupa’da tepkilere yol açtı. Bu kararın Yunanistan borç krizine de olumsuz etkisi olacağı düşünülüyor.

Haftanın Sayıları

11.000 Su sıkıntısı nedeniyle acil durum ilan eden Pasifik devleti Tuvalu’nun nüfus.

% 1 Doğu Avrupa’da yaşayan Romalı nüfus oranı.

Somali’de yaşam daha da kötüye gidiyor

Somali’nin başkenti Mogadişu’da patlayan canlı bomba kamyon nedeni ile ölenlerin sayısı 70’i buldu. Terör eylemini El –Kaide bağlantılı militan grup El-Şahab üstlendi. Saldırının nedeninin Somali hükümetinin El- Şahab üyelerini Mogaduşi’den atması olduğu bildirildi.

Çeçen’e yardım Rusları kızdırdı

On yıl önce liderliğe gelen Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Çeçenlere karşı başlattığı mücadele ile halkın beğenisini kazanmıştı. Ancak gelecek yıl ikinci kez başa gelme hırsı Putin’in taktik değiştirmesine neden oldu. Çeçenlerin desteğine ihtiyacı olduğunu düşünen Putin Kafkaslara ve Çeçenlere yaptığı ekonomik yardımlar nedeniyle halkın tepkisine neden oldu.

Ekonomik yaptırımlar Esad’ı çıkmaza sürükledi

Suriye, para biriminin zayıflaması, resesyonun artması ve turizm sektörünün yok olmasına ek olarak batı tarafından uygulanan ekonomik yaptırımlar nedeniyle büyük bir krizin eşiğinde... Bu nedenle ayaklanmalar Suriye Devlet Başkanı Başer Esad’ın da görevini tehlikeye sürüklüyor.

Haftanın Sözü

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, eski Sovyet Devletleri’nin yeniden Avrupa-Asya ittifakı adı altında birleşebileceğini söyledi.

Nobel Barış Ödülü’nün sahibi üç kadın oldu

Afrika ve Ortadoğu’dan üç kadın Nobel Barış Ödülü’nün sahibi oldu. Bu ödül Arap Baharı dönemine rastlaması nedeniyle ‘kadınlara verilen önemli haklar’ olarak dikkat çekti.

Nobel Barış Ödülü’nü Liberya Cumhurbaşkanı Ellen Johnson Sirleaf, Yemenli Tawakkul Karman ve New York’tan Leyman Gbowee kazandı. Karman, Barış Ödülü’nün Yemen’in geleceği için iyi bir başlangıç olabileceğini savundu.

Ödülü alan üç kadın dünya tarihinde yeni bir çağ başlattıklarını savunarak gerek Ortadoğu, gerek Afrika gerekse de fakir ülkelerde yaşayan halkın düşüncelerinde kadın imajının değiştiğine dikkatleri çekerek tüm dünyaya örnek bir model sergilediler.

İNEN

Halk, Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Saleh'in görevden ayrılmasını istedi

ÇIKAN

ABD Başkan aday adayı Cumhuriyetçi Mitt Romney muhafazakârların oylarını topluyor.

Haftanın istifası

Amerikan ordusunda görevli Amiral Mike Mullen, kamuoyundan gizlediği olaylar nedeniyle 43 yıllık görevinden istifa ederken yerine General Martin Dempsy atandı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın