Berlin’de büyük yarışı sosyal demokratlar kazandı

Yunanistan'dan Suriye'ye,Küba'dan Berlin'e haftaya damgasını vuranlar... 

Berlin’de büyük yarışı sosyal demokratlar kazandı

Haftanın Sayıları

133.000 2009 yılından bugüne ABD oto sanayisine eklenen iş sayısı

8.000.000 Toplam 16 milyonluk Nijer’da 15 yaş altı nüfus.

Suriyeliler Lübnan’a sığındı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından yapılan açıklamaya göre, Suriye’de meydana gelen hükümet karşıtı gösteriler sonucunda Suriye’den Lübnan’a geçenlerin sayısı eylül ayında ciddi bir artış göstererek 5 bin kişiye ulaştı. Lübnan’a sığınan Suriyelilerin Tal kala, Humus ve çevre köylere yerleştiği bildirildi.

Sel felaketi Pakistan’ı sarstı

Pakistan’da ağustos ayından beri etkili olan muson yağmurları sonucunda meydana gelen sel felaketi 230’dan fazla kişinin ölmesine ve 1 milyondan fazla evin zarar görmesine neden oldu. Yağışlar nedeniyle evlerini terk eden binlerce Pakistanlı yardım kuruluşlarına sığındı.

Chavez Küba’yı ziyaret etti

Venezüella Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, kemoterapi tedavisinin son safhası için Küba’ya gitti. 2002 yılından beri kanser tedavisi gören Chavez, Küba ziyaretinde, artık hastalığının bittiğini söyledi. Küba’ya Bolivya Cumhurbaşkanı Evo Morales ile giden Chavez, Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile de görüştü.

Haftanın Sorusu

Yaptığı başarılı çalışmalarla dikkat çeken Teksas Valisi Rick Perry ABD’nin yeni başkanı olabilecek mi?

Berlin’de büyük yarışı sosyal demokratlar kazandı

Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan eyalet seçimlerini Sosyal Demokrat Parti kazandı. Seçimde ikinci sırayı Başbakan Angela Merkel’in partisi Hıristiyan Demokrat Birlik aldı.

Seçimlerde Yeşiller ve Sol Parti de oy alırken, kaybeden Alman hükümeti koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti oldu. Seçimlerin en dikkat çekici sonucu ise Korsanlar Partisi’nin başarısı oldu. Parti, yüzde 5’lik seçim barajını aşarak Almanya’da ilk kez bir eyalet parlamentosuna girmeyi başardı. Elde edilen sonuçlara göre Sosyal Demokrat Partili Belediye Başkanı Klaus Wowereit görevine devam edecek.

Haftanın Sözü

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili konuşmasında ‘Halkları köle yapan Osmanlı, Selçuk ve Moğollar gibi Rusya da dağılacak’ ifadesini kullandı.

İNEN

Obama’nın Demokrat Partisi New York 9. bölgede iki iskemleyi Cumhuriyetçilere kaptırdı.

ÇIKAN

Alaska eski Valisi Sarah Palin reformcu bakış açısıyla yeniden aday gösteriliyor

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın