Göztepe Kültür Derneği Hanımlarından örnek bir girişim

“Mitzva yapmak” her Yahudi için yaşamının ayrılmaz bir parçası. Göztepe Kültür Derneği Hanımlar Kolu geçtiğimiz günlerde yaptıkları bir toplantıda aralarında toplayacakları bir miktar para ile bir mitsva yapmaya yani cemaatte ihtiyaç duyulan bir eksiği gidermeye karar verirler. Or-Ahayim Hastanesi’ne tekerlekli sandalye bağışlanması fikri, her birinin ortak düşüncesidir. Bu fikirle yola koyulan Hanımlar Kolu Başkanı Lili Salerno bu süreci bizimle paylaştı.

Göztepe Kültür Derneği Hanımlarından örnek bir girişim

 Bağış yapma fikri nasıl oluştu ve ne şekilde geliştirdiniz?

Hanımlar Kolu olarak bugüne kadar böyle bir girişimde bulunmadığımızı düşündük ve aramızda fikir alış verişinde bulunmaya başladık. Tekerlekli sandalye konusu çok ilginç geldi ancak fiyat ve kullanım özellikleri hakkında hiçbir bilgiye sahip değildik. Daha henüz bu ayrıntıları araştırmamışken, kendi yönetim kurulumuza ve cemaat yönetimine bu fikrimizi danışmamışken bile hanımlarımız o kadar hevesliydiler ki bir anda ilk sandalyenin ücretini toplanmıştı. İşte bu bizi daha da motive etti.

Hanımlar Kolu üyelerinin her biri çok duyarlıdırlar ve çok değerlidirler. Bizim çok güzel ve farklı bir birlikteliğimiz var. Ortaya ne fikir atılırsa derneğimize ve cemaatimize muhakkak yararlı olacak bir şekilde sonuçlanır. Kimse karşı çıkmaz ve elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır. Tek sıkıntımız görevi devredecek insanlar bulmakta zorlanıyoruz.

 Hanımlar arası bireysel bir bağış mıydı bu?

Evet, bu girişim yalnızca hanımlarımızın bireysel bağışları sonucunda oluştu ve gelişti. Hanımlar Kolumuz toplantı çıkışı bulundukları her ortamda tekerlekli sandalye bağışlama arzumuzu arkadaşlarıyla paylaştılar ve birkaç gün içinde inanılmaz bir şekilde düşündüğümüzün üstünde bir katılım gördük. Kim duyduysa destek verdi. İnanın bu kadarını düşünmüyorduk. Hanımlarımız çok duyarlıymışlar. Bu çok sevindirici.

 Topladığınız bağışları ne şekilde değerlendirdiniz?

İki tane sandalye Or-Ahayim Hastanesi’ne, bir tane de Balıklı Rum Hastanesi’ne bağışlamaya karar verdik. Bu sırada paralar yağmaya başlayınca biz de oldukça heyecanlandık, konuya daha da yoğunlaştık ve Hanımlar Kolu arkadaşlarımla beraber İhtiyarlar Yurdu’na ve Barınyurt’a da birer tane bağışlayalım diye düşündük. Kızım Aylin Salerno Naftali sağlık ekipmanları ile ilgili bir firmada çalıştığı için sandalyelerin modellerinin seçilmesiyle, ulaştırılmalarına kadar birebir ilgilendi. Sağ olsun bize çok yardımcı oldu.

 Hanımların böyle bir bireysel girişimi bildiğim kadarıyla cemaatimizde ilk defa gerçekleşiyor. Acaba bunu biraz daha geniş kitlelere yaymayı düşünmediniz mi?

Aslında GKD Hanımlar Kolu’nun çok küçük bir girişimi olarak başlamıştık. Bu kadar çabuk ve kolaylıkla hedefimize ulaşacağımızı hatta çok daha fazlasını toplayacağımız aklımıza gelmemişti. Ancak bugün derneğimizde gördüğümüz bu hareketlilik cemaatimizin birçok kurumunda genişleyebileceğinin ve yayılabileceğinin bir sinyalini de vermiş oldu.

Doğrusunu söylemek gerekirse yapılan bir mitzvanın reklamı yapılmaz. Hatta makbul olanı gizli olanıdır diye düşünüyorum. Ancak bu girişimimizi gören cemaat yetkilileri örnek oluşturacağını düşündükleri için bunu Şalom gazetesi aracılığıyla paylaşmamızı rica ettiler.  Bu nedenle bu röportajı yapmayı kabul ettik.

O kadar mutlu ve gururluyuz ki Göztepe Kültür Derneği Hanımlar Kolu olarak çalışmaya, fikir üretmeye ve mitzva yapmaya gücümüz yettiğince devam edeceğiz.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın