Avrupa’nın  önemli ülkelerinden Belçika, uzun bir süre siyasi karmaşa içinde yaşadı. 541 günlük politik çıkmaz sonrasında Belçika’da hayat normale döndü. Elio Di Rupi başkanlığında kurulan yeni kabine göreve başladıktan sonra pek çok sorun da aydınlığa kavuştu.

" />

Avrupa'dan güzel haberler gelmeye başladı

Avrupa’nın  önemli ülkelerinden Belçika, uzun bir süre siyasi karmaşa içinde yaşadı. 541 günlük politik çıkmaz sonrasında Belçika’da hayat normale döndü. Elio Di Rupi başkanlığında kurulan yeni kabine göreve başladıktan sonra pek çok sorun da aydınlığa kavuştu.

Geçici hükümet, başta politik bölünmelerle uğraşmak zorunda kalmıştı. Hollanda dilini konuşan kuzey ile Fransızca konuşan güney arasındaki bölünme geçici hükümeti çok zorladı. Bazı uzmanlara göre Belçika politik açıdan ikiye bölünme tehlikesi bile yaşadı.

Belçika’da tüm sorunlar çözülürken, bölünmeye karşı ciddi önlemler alındı. Rupi, hükümeti oluştururken kuzey ve güneyden eşit sayıda delege seçerek hedefine kolayca ulaştı.

Haftanın Sayıları

1.600.000.000 $ 2012 yılında olacak Londra Olimpiyat Oyunları’nda güvenlik için yapılacak harcama tutarı.

104.295  40 yıl önce yaşanan Vietnam Savaşı’nın ardından günümüze kadar meydana gelen maden patlamaları ve diğer enkazlarda hayatını kaybeden Vietnamlı sayısı

Rusya’da halk sokaklara döküldü

5 Kasım seçimleri sonuçlarını kabullenemeyen halk, hile ve sahtekârlık yapıldığı gerekçesiyle yeniden sokaklara döküldü. Muhalefet taraftarlarının sokağa dökülmesi ile orta sınıf da Putin’e karşı kızgınlık ve endişelerini dile getirmeye başladı.

ABD, sanal İran Büyükelçiliği açtı

ABD, İran’da vizesi gibi konularda resmi bilgi verme amaçlı sanal bir ofis açtı. ABD Büyükelçiliği 32 yıl önce İran’da kapatılmıştı. Açılan sanal ofis farklı konulara hizmet edecek. Buna karşılık İran, güney sınırında bulunan ABD’nin uzaktan kumandalı uçağını vuracağını açıkladı.

Kanada ve ABD anlaşma imzaladı

Kanada Başbakanı Stephen Harper ve ABD Başkanı Barack Obama ‘Sınır Ötesi’ anlaşmasını imzaladı. Bu anlaşmaya göre Kanada, ülkesine giren ve çıkan her Amerikalı hakkında bilgi aktaracak; ABD de karşılıklı ticaret konularında sınır güvenliğini hafifletecek.

Avrupalı liderlerden krize karşı öneriler geldi

Avrupa Birliği toplantısı öncesinde görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, mevcut  AB anlaşmalarının gözden geçirilerek mali konularda değişiklik yapılması konusunda fikir birliğine vardı. İkili, tüm Euro merkezli ülkelerin hükümet harcamalarının sınırlandırılması için kanunlar koyulması gerektiğini savundu.

İNEN

ABD’de işsizlik oranı % 8,6’ya düştü, 2009’dan beri en düşük oran.

ÇIKAN

OECD raporuna göre endüstriyel ülkelerde gelir eşitsizliği arttı.

Haftanın sorusu

Arap Baharı ile başlayan özgürlük hareketleri doğrultusunda Time Dergisi Dış Haberler Editörü Bobby Gosh, “Neden İslamcılar daha iyi demokrat?” diye sordu.

Haftanın Ödülü

Güney Afrika’da gerçekleştirilen Dünya Golf Şampiyonası’nda birincilik ödülünü Kuzey İrlanda kazandı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın