Kaşer yiyebilme hakkı

Yıllarca Eminönü’nde kaşer yemek yapan ve öğlenleri bunu özellikle bölgede çalışan ve kaşerut kurallarına bakan veya bakmayan; ayrıca annesinin yaptığı yemekleri arzulayanların gitmekte olduğu Levi Lokantası’nı çoğunuz bilirsiniz.

Yıldırımspor Kulübü idarecilerinin para ve emek sarf ederek Ortaköy’de kurmuş oldukları ve birkaç kez kısmi el değiştiren Carne Sefarad yemeklerinin yanı sıra kaşer yemek servisi veren ticari bir işletme olarak ayakta kalmaya çalıştı.

Son olarak Carne önce Ortaköy sonra Harbiye’de Doenyaslar ile Jojo İllel’in ortak maddi- manevi çabalarıyla önemli bir yaşam savaşı verdi. Ancak tüm çabalara rağmen faaliyetine son verdi.

Türk Yahudi toplumunun yanı sıra şehrimizi ziyaret eden kaşerut kurallarına bakan turistler için şehrin daha hareketli olan bölümünde böyle bir olanağı bulamamaları gerçekten üzücüydü.

2003 yılında sinagoglarına yönelik terör saldırılarında hasar gören Şişli Bet-İsrael Sinagogu’nun arka binası yeniden inşa edilirken bir seuda salonunun bulunması öngörüldü ve yapıldı. Amaç,  sadece buranın Cumartesi seudalarında ve yapılacak bazı limud yemeklerinde kullanılması olmamalıydı.

Neve Şalom Sinagogu Vakfı yönetiminde olan binanın ‘Amram Ailesi’nin adı verilmiş olan yeni seuda salonunda, 11 Aralık Pazar günü uygun fiyatla bir döner günü düzenlendi ve beklenen ilgiyi gördü. Ancak en önemli amaçlarından biri hafta arası öğle yemeklerinde özellikle o bölgede çalışan kişilere hizmet vermekti ve bunun ilk haftası tamamlandı.

Yaklaşık 7 gündür 15 TL bedel karşılığı sunulan bu öğle yemeklerinde gereken ilgi gösteriliyor mu? Henüz hayır. Çünkü günde 10 kişiyi aşmayı başaramadılar.

Siz kaşeruta bakanlar, hatta bakmayanlar şehrimizde kaliteli ve uygun sayılabilecek bir bedel karşılığı kaşer yemek sunan bir lokantanın faaliyetini sürdürmesini istiyorsanız mutlaka haftada bir öğle yemeğinizi orada yeyin.

Bu işi üstlenen Barınyurt La Casa Catering  İktisadi İşletmesi bunun üstesinden gelebilecek bilgi ve kudrette. Ancak bu hizmeti sizler almaya hazır iseniz onlar bize bunu sunabileceklerdir.

Toplum fertlerinin yanı sıra turist gruplarının ve onları gezdiren tur rehberlerinin de bu hizmetten faydalanabileceklerini umuyorum.

O gün ne yenilebileceğini önceden bilme şansımız var mı? İnternetten günlük menüye ulaşabiliyor muyuz? Gitmeden rezervasyon yapabiliyor muyuz?

Bu soruların cevaplarını Şalom,  konunun ilgilileriyle görüşüp toplumu aydınlatmalıdır kanaatindeyim.

İlk aylar çok kolay geçmeyebilir. Kaşerut kurallarına bakan dindaşlarımızı da düşünerek bu çabaya destek verin. Böylece toplumumun önemli bir ihtiyacının karşılanmasında sizlerin de katkısı olacak.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın