PİYASALAR 9 ARALIK’A ODAKLANDI: Ya dağ fare doğurursa?

Bu hafta piyasalar yol ayrımına giriyor. 9 Aralık’taki AB Liderler Zirvesi piyasaların beklentisini karşılayabilecek mi bilinmez ama geçtiğimiz hafta yaşanan hareketler piyasaların buraya bel bağladığını bir kez daha gösterdi.

Bu hafta en önemli gündem maddesi AB Liderler Zirvesi, bu nedenle haftalık stratejiyi sadece bu konuya ayırdık. Geri kalan gelişmeler çorbanın tuzu biberi olacak nitelikte. Açıklanacak veri ve diğer haberler genel beklenti yönündeyse katalizör olup, trende güç verir, genel trendin aksi yönünde gelen veriler ise çok kısa vadeli hareketlere neden olabilir. Bu zirveden çıkacak karar ya da kararlar sadece bu yılın değil, 2012’nin de kaderini belirleyecek.

Özetle bu hafta piyasalar yol ayrımına giriyor. 9 Aralık’taki AB Liderler Zirvesi piyasaların beklentisini karşılayabilecek mi bilinmez ama geçtiğimiz hafta yaşanan hareketler piyasaların buraya bel bağladığını bir kez daha gösterdi.

Geçtiğimiz haftalarda piyasaların bu beklentiyle bir tepki başlatabileceği yorumunu yapılmıştı. Beklenilen tepki başladı. Bu hafta bu tepkinin devam etmesi muhtemel. Özellikle Merkel-Sarkozy-Monti üçlüsünden moral bozacak bir açıklama gelmediği sürece bu beklentiler, olumsuz haberlerin görmezden gelinmesini sağlayacaktır. Bu nedenle hafta içinde doğrudan bu zirve kararları üzerinde olumsuz bir beklenti yaratacak bir gelişme olmadığı sürece açıklanacak veri ve benzeri nedenlerle olacak geri çekilmeler alım fırsatı yaratmaya devam edecektir.

Önlemler alınmaya başlandı

Geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmelere kısaca değinecek olursak, haftanın kara haberi S&P’den geldi. S&P, ABD ve Avrupa’da içinde büyük bankaların da olduğu toplam otuz yedi bankanın notunu düşürdü. Bu haberin piyasalar üzerindeki etkisi normal zamanların çok altında oldu. Bu da piyasaların pozitif beklentisinin güçlü olduğunun işaretini vermişti ki, önce Çin’in zorunlu karşılık oranlarında 50 baz puanlık indirim yaptığı ardından da FED ve Avrupa Merkez Bankası başta olmak üzere altı büyük merkez bankasının dolar swaplarındaki farkı 50 baz puan indirdiği haberi geldi. Her iki gelişme de global likiditenin artırılması adına önemli kararlar oldu. Çin’in zorunlu karşılıklarda 50 baz puan indirim yapmış olması tek başına çok anlam ifade etmeyecek bir haber gibi dursa da yaklaşık iki yıldır parasal sıkılaştırma yapan Çin’in politika değiştirmeye başlandığının işareti olması açısından oldukça önemli bir haber. Çin’in büyümeyi destekleyecek kararlar almaya devam etmesi global büyüme için oldukça önemli. Bu nedenle piyasaların Çin’in yaptığı 50 puanlık indirimden ziyade arkasındaki niyeti satın aldığını düşünüyoruz. Diğer taraftan merkez bankalarının ortak kararla “swap” farkında indirim yapmasının arkasında ise Avrupalı büyük bankalardan biri ya da birkaçının likidite sıkışıklığı nedeniyle iflasın eşiğine geldiği, bu operasyonla bu bankaların iflasının önlendiği konuşuluyor. Eğer bu söylentiler doğruysa sorun ciddi ve atılan adım desteklenemeyecek olursa geçici bir önlem olarak kalacaktır. Ancak şunu açıkça ifade etmekte fayda var. Likidite sağlandığı sürece Avrupa’da büyük bir bankanın batması çok düşük ihtimal. Bu nedenle bu şekilde likidite sağlanmaya devam edildiği sürece AB’de büyük bir banka batma ihtimalini bizler çok düşük görüyor ve senaryolarımıza eklemiyoruz.

Piyasalar 9 Aralık’tan ne bekliyor?

Bu haftanın, hatta yılın geri kalanının ana gündemi 9 Aralık zirvesi. Peki, bu zirveden nasıl bir sonuç çıkarsa piyasalarda kalıcı ve çok daha güçlü bir yükseliş başlar? Bizce bu sorunun tek cevabı, başta İtalya ve İspanya gibi sorunlu ülkeler olmak üzere AB’nin genelinde faizlerde kalıcı bir düşüş oluşturacak bir gelişme. Bunun yolunun da Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) ve EFSF’nin kaynaklarının arttırılarak sorunlu ülkelerin tahvillerinde çok yüklü miktarda alım yapılması ya da güçlü bir sigorta mekanizması kurulması olduğunu düşünüyoruz. Bunlar yapılacak ve üzerinde anlaşılacak bir mali uyum yasasıyla da desteklenecek olursa piyasalarda soluksuz bir ralli süreci başlar. Peki, bunun olasılığı ne derseniz, % 49’dan fazla değil. Bu nedenle zirvenin hemen öncesinde ya da zirve ardından gelebilecek olası kâr realizasyonlarına karşı da dikkatli olunmalı.

Muhafazakâr olmakta fayda var

Piyasalarda 9 Aralık’ta sihirli değnek çıkacak ve her şey yoluna girecek şeklinde beklenti artmaya devam edecek olursa zirve öncesi riskleri en aza indirip beklemeye geçmekte fayda var. Daha açık bir ifade ile bu hafta zirveye kadar mini bir ralli olacak olursa, hafta kapanmadan kâr realizasyonu yapmak gerekir diye düşünüyoruz. Çünkü bu zirve tek kurtuluşu galibiyet olan üç ihtimalli bir maç gibi. Kazanılamazsa küme düşmek garanti. Kazanmanın yolunun ne olduğunu anlatmıştık. Şimdi diğer senaryoları dile getirelim. En olası senaryo olarak görülen durum, her konuda olmasa da kısa vadede sıkıntıları öteleyecek önlemler konusunda anlaşmaya varılması, diğer konularda ön mutabakat sağlanarak zaman kazanılması seçeneğinin kullanılması. Bu durumda sonuçlar açıklanırken ilk tepki olumlu olsa da sonuçların hepsi görüldükten sonra eksik kalan yerler nedeniyle sert satışlar yaşanması muhtemel. Sonrası ise son birkaç aydır yaşadığımız sürecin tekrarlanması. En düşük olasılık verdiğimiz senaryo ise liderlerin ana konulardan hiçbiri üzerinde anlaşma sağlayamaması. Bu durumda 2011 ve 2012’nin en azından ilk yarısı kaybedilmiş olur, 2008 Lehman krizini mumla ararız diye düşünüyoruz. Bu senaryo gerçekleşecek olursa portföylerden hisse senetlerini çıkarmakta, yerine dolar, altın, en kısa vadeli sabit getirili enstrümanları koymakta fayda var. Fakat başta da söylediğimiz gibi bu senaryo diğer alternatifler içinde en düşük ihtimale sahip olanı ya da biz öyle olmasını umut ediyoruz.

İMKB 30’da 69.000/70.000 aralığı hedef

İMKB’ye kısaca değinecek olursak, zirve öncesi İMKB 30’da 69.000/70.000 aralığına kadar bir çıkış daha gerçekleşebilir. Sonrası ise zirveden çıkacak sonuçlara bağlı. Aşağıda 65.000/64.000 aralığı kritik destek. Olası bir gerilemede bu seviyelerin altına sarkılması durumunda satışların çok daha sertleşmesi beklenebilir. Bu nedenle bu seviyelerin altına olacak bir sarkmada kısa vadeli tepkiler için dahi olsa yukarı yönlü pozisyon bulundurmak doğru değil.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın