Viyana’daki Maccabi Oyunları’nda Badminton Takımı’nın idarecisi olan Lesi Ojalvo madalyalara ulaşılan iki yıllık serüveni paylaştı.

" />

8 madalyalı Badminton Takımı’nın arkasındaki isim: LESİ OJALVO

Viyana’daki Maccabi Oyunları’nda Badminton Takımı’nın idarecisi olan Lesi Ojalvo madalyalara ulaşılan iki yıllık serüveni paylaştı.

8 madalyalı Badminton Takımı’nın arkasındaki isim: LESİ OJALVO

Spora ne zaman başladınız? Spordaki geçmişinizden bahseder misiniz?

Spora 6 yaşında ritmik jimnastik yaparak başladım. Beş yıl jimnastikle uğraştıktan sonra, Yıldırımspor’da basketbolda lisanslı sporcu oldum. Bunun yanı sıra okul atletizm takımında da okulumu temsil ederek çeşitli başarılar kazandım. Liseyi bitirdikten sonra,  Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor bölümüne girdim. Burada da tenis ve artistik jimnastik branşlarında uzmanlaştım. Şu anda Eyüboğlu Eğitim kurumlarında Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliği yapıyorum. Ayrıca yurt içi ve yurt dışında aldığım dans eğitimlerinden dolayı, okulun yılsonu dans gösterilerini de hazırlayıp çeşitli okulların düzenlediği dans yarışmalarına katılıyorum.

Viyana’daki Maccabi Oyunları’nda hangi kategoride yarıştınız? Göreviniz neydi? Başarılarınızdan da bahseder misiniz?

Oyunlarda Badminton Takımı’nın idareciliğini üstlendim. Ekibim, bayanlarda Sendi Behar, Cesi Öztürkan, Liora Duenyas, Selen Amado, Deniz Amado, Yasmin Franko, Selin Rodrique, erkeklerde, Avi Barokas, Selim Peselik ve Enis Bahar’dan oluşuyordu.

Takımımızın çalışmaları Mart 2010’da Ulus Musevi Lisesi’nde okul genelinde seçme yaparak 34 kişilik gurup oluşturulması ile başladı. Seçilen öğrencilerin antrenman düzeyine ve oyun kalitelerine göre, tekrar seçme yapılarak sayı 22’ye düşürüldü. 2010 -2011 eğitim öğretim yılında dokuz kişilik as kadroyla takımımız, Milli Takım Antrenörü Volkan Şener ile Maccabi Oyunları’na hazırlanmaya devam etti. Bu kadroya İzmir’den iki sporcu da katılarak iki Open, dokuz Junior toplam on bir kişiyle, Viyana’ya Türkiye’yi temsil etmek üzere gittik. Turnuva sonucunda iki altın, üç gümüş, üç bronz madalya kazanarak döndük.

Maccabi Oyunları’na katılmanız nasıl oldu?

Dört yıl önce, Maccabi Oyunları’nda görevli olan Yusuf Aner, bana bu komisyonda çalışmayı teklif etti. İlk yıl komiteyi ve yaptıklarını inceleyip öğrenmeye çalıştım. Daha sonra Başkan Jojo Pinto, Badminton takımını kurmak istediğini ve benim de bu takımın idarecisi olmamı uygun gördüğünü söyledi. Arkadaşlarım Suzi Delareyna, Tina Varon ve Beti Şalom ile birlikte iki senelik bir çalışmayla bu takımı oluşturduk.

Viyana’daki havayı biraz anlatır mısınız? Sporcular arasındaki iletişim nasıldı?

Bence Maccabi ruhunu her genç muhakkak tatmalı. Gerçekten hem spor açısından, hem de sosyal açıdan mükemmel bir organizasyon. Özellikle açılış töreninde ülkemizin bayrağıyla, herkesin alkışları arasında yürümek hepimizi çok heyecanlandırdı. Turnuvaların dışında, tüm ülkelerden gelen gençlerle Şabat duası okumak, birlikte yemek yemek ve kapanış töreninde tüm ülkelerin formalarını değiştirmeleri ve birlikte şarkı söyleyip dans etmeleri görülmeye değer güzellikteydi. Sporcular arasında çok güzel bir bağ oluştu. Birlik beraberlik ve ekip ruhu mükemmeldi.

Sporcularımızın ilk turnuvasıydı ve bizim için çok önemliydi, zira yeni kurulmuş ve çok emek verilmiş bir takımdık. Çok çalışmıştık ve ülkemize başarı getirmek istiyorduk. Sekiz madalyayla dönmek ve iki defa milli marşımızı çaldırmak bizi çok gururlandırdı.

Bu çeşit organizasyonlar hakkında ve cemaatimizdeki spor çalışmaları hakkında görüşünüz nedir?

Bence bu çeşit organizasyonlar bizi birbirimize daha yakınlaştırıyor. Ülkeler arasındaki Yahudi dostluğunu arttırıyor. Bu çeşit organizasyonlar, sporcuların sportmence kazanma uğrunda birleştiği muhteşem bir tablodur.

Cemaatimizdeki gençlerin spora gereken önemi verdiklerini düşünmüyorum. Gençler spor disiplinini ve sporcu ruhunu gerekli derecede bilmiyorlar. Sadece zevk için spor yapıyorlar ve devamını getirmiyorlar. En ufak bir antrenör baskısında o sporu bırakabiliyorlar.

Bence, ailelerin de desteğiyle, özellikle okulumuzda spora daha fazla önem verilmesi gerekir. Çocuklar küçük yaşta spora yönlendirilmeli ve sporun bir yaşam biçimi olduğunu, hayat boyu devam etmesi gerektiği öğretilmeli. 

TEK BAYAN JUNİOR: Selen Amado altın, Deniz Amado gümüş, Sendi Behar bronz madalya.

KARIŞIK ÇİFTLER JUNİOR:Deniz Amado Enis Bahar gümüş, Cem Beceren - Sendi Behar bronz madalya.

ÇİFT ERKEKLER JUNİOR: Cem Beceren - Enis Bahar gümüş madalya.

TEK BAYAN OPEN: Yasmin Franko altın madalya.

KARIŞIK ÇİFTLER OPEN: Selin Rodrique - Daniar Moloev (AUS) bronz madalya.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın