ABD’de borçlanma tavanının arttırılmasında sürenin dolmasına iki gün kala nihayet anlaşmaya varıldı. Borç tavanını arttırabilmesi, dikkatlerin yeniden AB’ye dönmesine neden oldu.  

" />

ABD tamam gibi peki ya AB?

ABD’de borçlanma tavanının arttırılmasında sürenin dolmasına iki gün kala nihayet anlaşmaya varıldı. Borç tavanını arttırabilmesi, dikkatlerin yeniden AB’ye dönmesine neden oldu.  

ABD tamam gibi peki ya AB?

Geçtiğimiz hafta İtalya’nın bono ihalesinde son dönemin en yüksek faiz oranına ulaşılması ve gelen talebin önceki ihalelere göre düşük olması buradaki endişenin devam ettiğini gösteriyor.

 

ABD’DE ÇÖZÜM KAPISI ARALANDI

ABD’de borçlanma tavanının arttırılmasında sürenin dolmasına iki gün kala nihayet anlaşmaya varıldı. Obama yaptığı açıklamada Demokratların ve Cumhuriyetçilerin anlaştığını duyururken, ABD ekonomisi büyük bir zararın eşiğinden döndü ifadesini kullandı. Anlaşmaya göre önümüzdeki on yıl içinde 2,1 trilyon dolarlık bütçe kesintisine gidilmesi öngörülürken, borçlanma tavanı da 74,3 trilyon dolar olar borçlanma tavanının da kademeli olarak 2,2 trilyon dolar daha arttırılması planlanıyor. Gece geç saatlerde gelen bu haber sonrasında ABD vadeli endeksleri haftanın ilk gününe %1,5-2,0 arasında yükselişlerle başlarken Asya tarafında da bu haberin satın alındığını görüyoruz. Anlaşmanın detaylarının netleşmesi ve Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından da onaylanması piyasalardaki olumlu havayı destekleyecektir.

 

PİYASALAR ALIMA GEÇTİ

Merkez Bankası ve hükümetten gelen açıklamalar sonrası geçtiğimiz hafta yurtiçi piyasaların yurtdışına göre pozitif yönde ayrıştığını gördük. Bu ayrışma İMKB’nin diğer piyasalara göre performansının oldukça yüksek seyretmesine neden oldu. Bu nedenle bu hafta yurtdışı piyasalarda başlayacak olası bir ralli hareketine İMKB aynı oranda katılamazsa şaşırmamak gerekecektir.

 

KURDA SÖZLÜ MÜDAHALE DAHA ETKİLİ OLDU

TCMB’nin döviz alım ihalelerini durdurması ve bir yıldan uzun vadeli TDH’larda zorunlu karşılık oranlarını indirmesi dolar/TL kurunda çok sınırlı bir etki yaparken, ardından Başbakan Erdoğan’ın ekonomi ve kurlar üzerine yaptığı açıklamalar kurun hızla geri çekilmesine neden oldu. Bu açıklamaların kurun kısa vadeli zirve seviyelerinin belirlenmesinde etkili olduğunu düşünüyoruz.

 

ABD TARAFINDA BORÇ TAVANI YORUMLARI VE İSTİHDAM VERİLERİ ÖNEMLİ

Bu hafta ABD’de borç tavanı ile ilgili yeni tartışmalar, özellikle de kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklamaları takip edilecektir. Planın netleşmesi ve oylanmasının ardından kredi derecelendirme kuruluşlarından gelecek açıklamalar piyasalarda hareketliliğe neden olabilir. Eğer bu plan kredi derecelendirme kuruluşları tarafından da yeterli olarak değerlendirilirse ABD’de endekslerde kalıcı bir yukarı yönlü hareket başlayabilir. Bu hafta ABD tarafında istihdam dataları izlenecek. ADP özel sektör istihdamı ve tarım dışı istihdam rakamları açıklanacak. Açıklanacak bu rakamlar haftanın en önemli verileri ve piyasalar üzerinde de ciddi etkiler oluşturabilir. 

 

AB’DE BELİRSİZLİKLER VAR

ABD’nin borç tavanını arttırabilmesi, dikkatlerin yeniden AB’ye dönmesine neden olabilir. Geçtiğimiz hafta İtalya’nın bono ihalesinde son dönemin en yüksek faiz oranına ulaşılması ve gelen talebin önceki ihalelere göre düşük olması buradaki endişenin devam ettiğini gösteriyor. Bu nedenle önümüzdeki dönemde AB’de başta İtalya olmak üzere yapılan ihaleler takip edilecektir. Faizlerin yukarı yönlü hareketini devam ettirmesi AB kaynaklı yeni bir satış baskısı oluşmasına neden olabilir.  

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın