Angelina'nın gözleri

 

Angelina'nın gözleri

Fotoğrafı görmüşsünüzdür; anavatanlarındaki insan kıyımından kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelileri dinleyen Angelina Jolie'nin gözlerine yansıyan dehşet bu masum insanların özgürlük için ödedikleri bedelin yansıması.

Şehirleri yağmalayan tanklar sadece insanları değil, hayvanları katlederek, tarlaları ve ormanları yakarak kendi ülkelerini yıkıyorlar. Türkiye sınırındaki Bdama köyündeki tek ekmek fırınını yakan ve fırıncıyı öldüren Esad'ın ordularının yaptığı vahşet aylar boyunca dünya medyasının gözlerinden başarıyla saklandı.

Tunus ve Mısır'dan farklı olarak Suriye devrimine dünyanın sessiz kalmasındaki temel sebeplerden biri yaşanan kıyımın yeterince görüntülenememesiydi. Maalesef iletişim çağında dünya böyle işliyor, görüntü yoksa haber de yok.

Angelina'nın gözlerindeki dehşet işte bu vahşeti dünyaya geç de olsa yansıttı.

Mısır ve Tunus'ta sosyal medyanın oynadığı büyük rolü gören Esad daha isyanın ilk günlerinde dünyanın gözü kulağı tüm uluslararası medya kuruluşlarını sınır dışı etti. İnternetin fişini çekti ve ülkenin kapılarını dünyaya kapattı. Ancak özgürlük mücadelesinde ölümü göze alan kararlı Arap halkları küresel ağın bir parçası olarak kalabilmek için mobil cihazlara yöneldiler.

Her cep telefonun kamerası olunca her vatandaş da gazeteci oldu. Suriyeli devrimciler videoya çektikleri görüntüleri ülkemiz sınırına gelerek Türk cep telefonu operatörlerinin 3G sinyalleri ile dünyayla paylaşıyorlar.                             

Baskıcı devletlerin internet erişimini kısıtlamasına tepki olarak Amerikan hükümeti "Bavulda İnternet" adlı bir projeyi desteklemeye başladı. Merkezi bir hizmet sağlayıcı ve ağ bağlantısına ihtiyaç olmadan küçük bir bavula sığan mobil cihazlardan internet erişimi sağlıyor. Bavulda İnternet projesi ülkelerinde demokrasi ve özgürlükler için mücadele eden aktivistlere bu bavullardan verilerek protesto eylemlerinde yaşananları anında dünyaya sesini duyurma imkânı sağlamayı hedefliyor. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, görüşlerini internet üzerinden yayan muhaliflere teknoloji, araç ve eğitim yardımı yapacaklarını açıklaması Obama yönetiminin alternatif internet bağlantısı projesine verdiği desteğin en açık ifadesi.

İçinde bulunduğumuz sosyal medya çağının iletişim araçları, Esad'ın babasının Hama'da 1982'de yaptığı gibi dünyanın haberi olmadan 20 bin kişiyi katletmesini engelliyor. İnternet temelli iletişim teknolojileri sade vatandaşın dünyaya bağlanmasını sağlayarak kendi halkına savaş açan diktatörlerin yaptıklarını anında ifşa ediyor. 21. yüzyılın iletişim devrimi özgürlük mücadelelerinde Arap halklarına başarma umudunu güçlendiriyor.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın