Türkiye göçmeni ailelerin çocuklarının İsrail’de kurduğu futbol takımı, geçtiğimiz ay gazetelerde geniş yer buldu. YYT takımının kuruluşunu, takımın fikir babası ve yardımcı antrenörü Sami Gerşon’dan dinledik

" />

İsrail’deki ‘Türkiyeli Çocuklar’ galibiyet yolunda

Türkiye göçmeni ailelerin çocuklarının İsrail’de kurduğu futbol takımı, geçtiğimiz ay gazetelerde geniş yer buldu. YYT takımının kuruluşunu, takımın fikir babası ve yardımcı antrenörü Sami Gerşon’dan dinledik

İsrail’deki ‘Türkiyeli Çocuklar’ galibiyet yolunda

YYT takımının adının tam açılımı ve anlamı nedir?

YYT, yani ‘yud yud thav’ın açılımı Yeladey Yotsei Turkia (Türkiye’den gelen çocuklar) bunu basın ‘Türkiyeli Çocuklar’ olarak tanımladı ve Türkçesi böyle kaldı.

Bu takımın kuruluş fikri nasıl doğdu? Kuruluş amacı nedir?

2009 yılında İsrail’de gittiğimizde, oğlum öğrenim görmeye başladığı okulda arkadaşları ile aralarında sürekli futbol maçları yapıyordu. Bir kısmı da okul takımında yer bulmuşlardı. “Neden Türk oyunculardan oluşan bir takım olmasın” diye düşündüm... Çocukları toparlayıp bu fikrimi anlatınca onlardan tam destek buldum. Tabi bu tür bir oluşumda bir ciddi dernek desteği de gerekliydi. Dostum, ağabeyim Moiz Sustiel’e bunu danışınca beni IYT-Itahdut Yotsey Turkia Derneği’nin toplantısına  davet etti. Başta Başkan Momo Uzsinay olmak üzere tüm kurul üyeleri bu fikrime sahip çıkarak bizleri IYT’nin bir parçası haline getirdiler. Tüm maddi ve manevi ihtiyaçlarımızı çok kısa bir sürede karşıladılar. Bu arada profesyonel antrenör olan İzak Adato’ya teklif götürünce bir dakika bile düşünmeden gönüllü olarak işe başladı. Tüm iş yoğunluğuna rağmen büyük bir özveriyle takımı çalıştırıyor ve daha iyi yerlere getireceğine de inanıyoruz.

Anlayacağınız tüm doğrular denk gelince YYT oluştu. YYT takımı IYT derneğinin çatısı altında faaliyetlerine devam ediyor. Amacımıza gelince, burada Türk kökenli Yahudilerin de birlik ve beraberliğini pekiştirecek, yapılacak müsabakalarda çocuklarımıza sportif başarı hırsı ve takım ruhu kazandırabilecek bir faaliyet yapabilmek. Bunun yanı sıra çocukların artmasıyla aileleri de yeni Türk ailelerle tanışarak çevrelerini zenginleştirebiliyorlar. Bu arada İsrail Türk elçiliği de faaliyetlerimizi yakından takip ederek destek veriyor. Bunun da iki ülke arasında sağlam olan dostluk köprüsüne katkıda bulunabileceğimizi düşündürüyor.

Takımda kimler yer alıyor? Takıma maddi –manevi destek verenler kimler?

Moris Fermon, Roey Ajuelo, Amir Toledo, Aviv Keysar, Beri Yohay, Tal Arsoy, Erim Ben Levi, Omer Mond, Moşe Gülerşen, Meir Gerşon, Tal Eskenazi, Yoel Fermon, Gal Mond, Roey Bendod, Yitshak Haleva. Ayrıca deneme aşamasında olan üç oyuncumuz daha var. Takıma maddi manevi destek verenler ise IYT- Itahdut Yotsey Turkia-Türkiyeliler Derneği, başkan ve kurul üyeleri, Antrenör İzak Adato, Moiz Sustiel ve adını buraya sığdıramayacağımız birçok dostumuz.

YYT şimdiye kadar kaç maça çıktı?

Şu ana kadar biri resmi olmak üzere üç maç yapıldı; tümü galibiyetlerle sonuçlandı.

ANTRENÖR İZAK ADATO: “Belki de bir rüyanın temellerini attık”

1971 İstanbul, Büyükada doğumluyum.1.Karma ve Musevi Lisesi’nde okudum. Fenerbahçe altyapı ve Beyoğlu y.Çarşı takımlarında top oynadım.1991 yılında İsrail’e yerleştim. Wingate Spor Akademisi’nde antrenörlük eğitimimi tamamladıktan sonra İsrail’de birçok takımın altyapısında koordinatörlük ve antrenör olarak görev aldım. Bu sezonda Maccabi Tel-Aviv U-15 takımını çalıştırdım. Türkiye’nin Çocukları projesi bana teklif edildiğinde büyük bir heyecan ve hevesle hiç düşünmeden kabul ettim. Amacımız öncelikle buraya göç eden çocuklarımızın yeni hayatlarına çok sevdikleri futbol sayesinde daha çabuk intiba edebilmeleri. Etnik kökenimizi, kültürümüzü, Türk örf ve adetlerini ve Türkçeyi korumak yaşatmak hedeflerimiz arasında. Yola çıktığımızda hep İstanbullu Rumlar tarafından kurulan AEK futbol takımının örneğini verdim, kim bilir belki bizde böyle bir rüyanın temellerini bugünden atmışızdır? Türkiye’yi İsrail’de temsil etmek, bir Türk-Musevi’si olarak benim için gurur kaynağı. Ayrıca bugüne dek gösterdikleri destek için Türkiyeliler Birliği Derneğimize de teşekkür ederiz. Cemaatimizden, büyükelçiliğimizden ve hatta dış işleri bakanlığından destek ve yardımları bekliyoruz.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın