Mobil teknoloji nereye gidiyor?

80’li yılların başında tek kanallı televizyonlarda ‘Görevimiz Tehlike’ dizisinde “kendi kendini imha eden” video cihazını görünce heyecana kapılırdık. Saatlerini ağızlarına götürerek birbiriyle konuşan ajanları izlemek için her pazar akşamı siyah beyaz ekrana kilitlenirdik.

O yıllarda bilim kurgu filmlerindeki teknolojik cihazların büyüleyici bir etkisi vardı oysa şimdi hiçbir icat kimseyi şaşırtmıyor.

İletişim cihazlarında yaşadığımız teknolojik devrim sayesinde başka kıtadan tanıdıklarımızla cep telefonundan görüntülü konuşmak olağan hale geldi. SMS’in yerini BBM, What’s app gibi anlık iletişim uygulamaları aldı.

Takoz gibi cep telefonları hızla gömlek cebine sığacak boyuta küçüldü, iPad ve benzeri tablet bilgisayarlar laptopları demode yaptı. Tek dokunuşla açılan, hem TV, hem kitap, hem de internet tarayıcısı olarak kullanılabilen incecik tablet cihazlar yatağımıza kadar girdi.

2010 yılında Amazon.com’dan satılan sanal kitaplar kağıt kitaplarını satışını ilk kez geçmesi ile bu geri dönüşü olmayan yola girilmiş oldu.

Bugün Türkiye’de gençler gazete almıyor, haberleri de TV’yi de İnternet’ten izliyorlar. Gazeteleri akıllı telefonlarından okuyorlar. Yirmi yıl önce birileri söylese pek inandırıcı gelmeyecek bir teknolojik devrimin ortasındayız.

Üstelik bu daha başlangıç! Nanoteknoloji alanında kaydedilen devrimsel gelişmeler sayesinde çok yakında incecik şeffaf kağıt gibi katlanabilir yalıtılmış maddeden yapılmış bozuk para cebine sığacak küçücük cihazlar taşımaya başlayacağız.

Katlanabilir bu incecik şeffaf cihazları cep telefonu, tablet bilgisayar ve mini TV olarak kullanacağız. Prototipleri üretilmeye başlanan bu yeni teknoloji mobil cihazlar güneş enerjisi ile şarj olacakları için pil sorunu da neredeyse tamamen ortadan kalkacak. 

Akıllı telefonlara geçiş virajını almakta geciken ve bu alanda liderliği iPhone ve Blackberry’e kaptıran Nokia,  geleceğin mobil iletişim cihazlarında söz sahibi olabilmek için Morph adıyla hem telefon, hem saat hem de medya oynatıcısı olabilecek yeni konsept tasarımını dünyaya tanıtmaya başladı bile.

Güneş enerjisi ile çalışan, kendi kendini temizleyen TV, telefon, walkman ve tablet bilgisayarımızı kolumuzda saat olarak taşıyacağımız günler çok uzak değil…

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın