Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’ndaki seçimlerin sorunsuz gerçekleşmesi piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Yurt dışı kredilendirme kuruluşları da Türkiye’ye ilişkin pozitif görünümü teyit etti

" />

Borsalarda bant hareketi takip edilecek

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’ndaki seçimlerin sorunsuz gerçekleşmesi piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Yurt dışı kredilendirme kuruluşları da Türkiye’ye ilişkin pozitif görünümü teyit etti

Piyasalar bu haftaya, geçen haftaki seviyelerini koruyarak başladılar. Geçen hafta ABD de büyümeye ilişkin gelen verilerin piyasa için bir sıkıntı oluşturmaması haftanın son gününde Wall Street’te olumlu kapanışları beraberinde getirdi. Dow Jones ve S&P endeksleri sırası ile yüzde 0.46 ve yüzde 0.39’luk kazançlar ile 12.342 ve 1.319 puandan kapandılar. Nisan ayı sonuna doğru yapılacak Fed toplantısından sonra para politikasına ilişkin yapılacak açıklamalar bu hafta içinde piyasalar tarafında konuşulmaya başlanacaktır.

Yurtiçi piyasalar tarafında ise geçen hafta, yeni TCMB Başkanı’nın piyasalar tarafından olumlu karşılandığını ve uygulanan mevcut para politikasına ilişkin radikal bir değişim beklenmediğini gördük. Böylece bir önceki Merkez Bankası seçiminde yaşanan kaos bu seçimde yaşanmamış oldu. Geçen haftanın önemli bir diğer başlığı ise S&P’den gelen Türkiye’ye ilişkin kredi notunu ve pozitif görünümü teyit etmesi oldu. S&P’nin bu açıklaması piyasalar tarafında ne olumlu ve olumsuz tarafta bir fiyatlamaya sebep olmazken, en azından seçimlere kadar olan süreçte S&P tarafından gelecek bir not artırımı beklentisinin ötelenmiş olduğunu düşünmekteyiz.

IMKB ve VOB tarafına bakacak olursak; IMKB-100’de 67,500 – 69,000 bölgesi arasında hareket ederek geçen hafta tamamlandı. IMKB-100’de 69,000 seviyesi kısa vadeli direnç olarak kendini belli etmiş durumda. Yeni bir zirve hareketinin gerçekleşmesi için 70,000 seviyesinin geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 66,500 seviyesi altında yapılacak günlük kapanışlar ise IMKB-100’deki mevcut olumluluğun sona erdiğine ilişkin bir işaret olacaktır.

VOB nisan vadeli endeks kontratında ise bant hareketi 82,800 – 84,500 olarak geçen hafta devam etti. IMKB-100’deki harekete paralel bir şekilde 84,500 seviyesinin geçilmesi 86,000 – 86,500 seviyesini hedef konumuna sokacaktır. VOB tarafında 81,500 seviyesi altına gelinmediği sürece de alış yönünde kalmak daha avantajlı olacaktır. Gün içindeki al-sat’lar için ise önemli bir geçiş noktası olarak 83,800 seviyesi takip edilebilir.

Dolarda beklenen seviye nedir?

Dolar/TL de ise 1,5280 altında işlemler devam etmekte. Eur/Usd paritesinde 1,43 seviyesinin altında kapanışlar olması durumunda, Dolar/TL’nin 1,53 – 1,55 bandının içinde görebiliriz. IMKB-100’de negatif bir görünüm oluşmadığı sürece, Dolar/TL’nin de 1,55 üzerine çıkması beklenmemelidir.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın