Geçtiğimiz senelerde renkli Purim eğlencelerini organize eden Ortaköy Ets Ahayim Sinagogu, bu yılki kutlamalarını sinagog bünyesinde gerçekleştirdi

" />

Purim Ortaköy’de coşkuyla kutlandı

Geçtiğimiz senelerde renkli Purim eğlencelerini organize eden Ortaköy Ets Ahayim Sinagogu, bu yılki kutlamalarını sinagog bünyesinde gerçekleştirdi

Purim Ortaköy’de coşkuyla kutlandı

Talmud Tora işbirliği ile düzenlenen şenliklerde aralarında Hahambaşı Rav İsak Haleva, Beşiktaş Kaymakamı Saadettin Yücel, Beşiktaş müftüsü Emrullah Üzüm ve İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Moşe Kamhi’nin da bulunduğu 900 kişiye yakın kalabalık bir kitle; bando, şarkılar, oyunlar, filmler ve gösteriler eşliğinde Purim neşesini doya doya yaşadı.

Girişte misafirleri karşılayan Bando ekibinin yorumladığı şarkılara, büyük küçük herkes eşlik etti.

Sinagogun bahçesi günün önemine göre dekore edilerek, tamamen çocuklar için yeniden tasarlandı. Kırmızı halı, Kraliçe Ester - Mordehay panosu, ayrıca Kral ve Kraliçe tahtında resim çekimleri, kostüm ve maskeli misafirler ve sevimli palyaçolar, bu özel günün neşeli renklerine daha da renk kattı. Elektrikli oyuncak aletleri, komik aynalar, pamuk şekeri makineleri bahçeyi tam bir panayır yerine dönüştürdü.

Sinagogun ana kısmının içindeki standlarda çocuklara yönelik yüz boyama, maske yapımı, takı standı, Megila ve kukla yapımı, boyama standı gibi faaliyetler ve göz kapayıp Mordehay’ın kafasını yerine koyma, tombala, eşini bul gibi birçok yaratıcı ve eğlenceli oyun düzenlendi.

Pamuk şekerden pop corn makinelerine,  sosisli sandviçlerden jumbo lahmacunlara, kızarmış patatesten meşrubatlara ve gün boyunca sürekli olarak dağıtılan değişik şekillerdeki şekerlere kadar her şey çocukların hayallerine göre düzenlendi. Çocuklara girişte özel Ortaköy Sinagogu ve Talmud Tora logosu ile birlikte resimlik verildi ve her çocuğa, çektirdikleri bir fotoğraf, anı olarak dağıtıldı. Çıkışta da her çocuk ayrı bir hediye ile uğurlandı.

Çocuklar için bu kadar ince tasarlanan detayların yanında, Ets Ahayim,Purim karnavalına katılan büyükleri de düşündü. İhtiyarlara Yardım Derneği’nin hazırladığı zengin açık büfede her zevke uygun seçimler hazır bulundu. Büyüklere özel düzenlenip Purim şekeri gibi kırmızı-beyaz renklerle süslenmiş ve ısıtılmış üstü kapalı çadırda tanınmış usta şarkıcılardan Erol Esken, hep bir ağızdan eşlik edilen neşeli şarkılarla davetlilere keyifli saatler yaşattı.

Ets Ahayim Rav A’kaali Rav Naftali Haleva’nın liderliğinde gerçekleşen bu büyük çaplı organizasyonda, birçok yahidin emeği bulunuyor. Ortaköy Sinagogu Başkanı Alber Elvaşvili, bu çapta bir faaliyeti bu kadar kısa bir sürede gerçekleştiren Rav Nafi Haleva’ya, Hayim Aktel, Berrin Yaeş, İzzet Yaeş, Leyla Haleva’ya, UÖML müzik öğretmeni Emine Keskin’e ayrıca başta İzzet Barokas olmak üzere,  Eslin Mordoh, Rakel Benkandiyoti, Kleris Baruh, Alp Allovi, Kleri Kapyas, Lara Levi, Nesim Gönceer, Yosi Cemal  Semih Yasavul, Reyan Gabay, Refi Saban, Eslin Benhabib, Daryo Levi, Karen Alaluf, Vedat Irgaz gibi değerli Talmud Tora madrihlerine, bu başarılı ekip çalışmaları dolayısıyla sonsuz teşekkürlerini dile getirdi.Bunun yanında, Ets Ahayim’in bu tarz faaliyetlerinde desteğini esirgemeyen sponsorlar Mix Music’e, Davet Organizasyon Dalya Akoen ve ekibine,  video çekimleri ile günü ölümsüzleştiren Pixus’a, İhtiyarlara Yardım Derneği’ne, ve organizasyonda maddi katkıları olan tüm hayırseverlere de şükranlarını ifade etti. Alber Elvaşvili, özellikle sinagog gibi bir ortamın her köşesini kullanıp bir panayır havasına dönüştürerek, yediden yetmişe her yaş kesimine hitap eden bir organizasyonda bu kadar yüksek bir kitleyi sinagogda konuk etmenin, cemaat adına bir ilk olduğunu ve memnuniyetini dile getirdi. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın