Torunuma mektuplar 9/ Anne ve babana saygı göster

Babana ve annene saygı göster. Bu sayede Tanrı’n Aşem’in sana vermekte olduğu toprak üzerinde günlerin uzayacaktır.(5. Emir)

Torunuma mektuplar 9/ Anne ve babana saygı göster

Canım Guycığım, doğum günün kutlu olsun! Birinci doğum gününü tüm ailen ve sevdiklerinle birlikte mutlulukla kutladık. Beyaz gömleğin ve papyonunla zarif bir şıklık sergiliyordun. Ömrün mutlu, sağlıklı, bereketli ve uzun olsun.

Güzel  toruncuğum benim, hepimizin seni ne kadar çok sevdiğimizi tahmin bile edemezsin. Artık patır patır birkaç adım atıyorsun, el çırpıyorsun, dans ediyorsun. Akıllı bir erkek olma yolunda hızla ilerliyorsun.

Guy David, birinci doğum gününe anlam katmasını umduğumdan bu hafta Tanrı’mız Aşem’in, peygamberimiz Moşe’ye verdiği 10 Emir’in 5.’sinden söz etmek istiyorum. 5. Emir: Babana ve annene saygı göster. Bu sayede Tanrı’n Aşem’in sana vermekte olduğu toprak üzerinde günlerin uzayacaktır.*

Tanrı’mız Aşem, Moşe’ye 10 Emir’i iki taş tablet üzerinde vermiştir. İlk dört emirin hemen ardından gelen beşinci emirin ebeveynler ile ilgili olması; Tanrı’nın, anne ve babaları, kendisinden sonra önem olarak ikinci sıraya oturttuğunu göstermektedir. Zira ikinci tablette bulunan diğer beş emir tamamen insani ahlak kurallarından oluşmaktadır.

Guy David, anne ve baba kutsaldır. Bir evlat, bir anne ve bir babaanne olarak, tecrübelerimle sabittir ki, bir insanı bu hayatta anne ve babasından başka hiç kimse koşulsuz, karşılıksız, fedakarca ve aşkla, hiçbir zaman sevgisinden vazgeçmeden, küsmeden, hemen bağışlayarak, tüm enerjisini ve ruhunu ortaya koyarak sevemez. Aksini söyleseler de sakın inanma.

Hayatına, ömrünün her devresinde değişik insanlar girecek, çıkacak. Bazıları kalıcı olacak. Bir erkek olarak aşık olacak ve bir gün evleneceksin. Ve gün gelecek “Baba” olacaksın! İşte Guy o zaman babaannenin sana ne demek istediğini tam olarak anlayacaksın.

Anne ve babaların çocuklarına besledikleri duygular tek bir kelimeyle basitçe tarif edilebilir... KARA SEVDA!

Benim minik suratlı, güzel oğlum, ömrünün her gününde anne babana saygı göster. İyi  huylu, sevecen ve saygılı bir kişi ol. Onları mutlu et, kalplerini kırma, sevgi göster. Onları aşkla kucakla. Küçükken onların fiziksel gücüne daha fazla ihtiyacın varken, giderek bu ilişki maneviyata dönecektir.

Büyüdüğün zaman anne ve baba ocağının tüttüğünü bilmek sana güven verecektir. Telefonun ucunda onların sesini duymak, sana hayatla daha güçlü mücadele etme kuvvetini verecektir.

Canım Guycığım, anne babalar hangi yaşında olursan ol, her zaman insana iyi gelen, kendini iyi hissettiren varlıklardır. Düşünsene sana bu hayatta koşulsuz sevgi veren yegane iki kişidir onlar.

Senden istedikleri, bekledikleri; sağlıklı, mutlu, iyi eğitimli, saygın bir insan olman. Eğer farkındaysan bu istekler tamamen senin iyiliğin için istedikleri, diledikleri şeylerdir. Kendileri için değil. Çünkü eğer sen bu niteliklere sahipsen, onlar dünyanın en büyük servetine sahip olmuşcasına kendilerini çok zengin hissederler.

Sakın onların kalbini kırma Guy. Zaman zaman sana ters gelen bazı şeyler olursa bile onlara sakın maksadını aşan sözler söyleme, gönüllerindeki sırça sarayları yıkma. Onlar inan ki acı ve sert konuştukları zaman bile, yine senin iyiliğini gözetmek için böyle davranmışlardır.

Guy, hayat bir döngü. Sahne aynı, roller değişiyor. Önce çocukluk, sonra annelik veya babalık, daha sonra da üçüncü bir dönem başlıyor. Dördüncü dönem ise en zorlusu; bir düşünür şöyle söylemiş, sana ne demek istediğimi çok iyi anlatıyor;

İlk başta anne-babalarımızın çocukları,

Sonra çocuklarımızın anne-babası oluruz.

Daha sonra anne-babamızın, anne-babası,

En sonunda da çocuklarımızın çocukları oluruz. **

Guy David, bence hayatın en zor dönemi o zaman başlıyor. Çünkü çocuklarımızın çocukları olmak dünyanın en yaman çelişkisi. Bir anne-baba, çocuklarının anne-babasıyken her şey güllük gülistanlıktır. Ama çocuklar, ebeveynlerinin anne-babası olduğunda ise feryat figan bir durum her tarafı sarar. Yaşlılar çocuklarına yük olduklarından dolayı karalar bağlarken, çocuklar kendi hayat mücadelelerinin içinde özel zamanlarından ayrı olarak tüm bu kadar yorgunluğa, sıkıntıya ve masrafa nasıl yetişeceğini düşünüp, karalar bağlar.

Buradaki zıtlığın da farkında mısın? Aslında esas ihtiyaçlı olan, yine çocuğu için üzülmekte, dertlenmektedir. Yardım etmesi gereken de yangınlardadır.

Hayat böyle bir şey işte Guycığım. Onun için sen sen ol, ömrün oldukça, annen baban yaşadıkça onları hayatlarının her gününde mutlu et, sevgi dolu davran.

Biliyor musun içindeki sevgi tükenmedikçe ve onların hayır dualarını aldıkça, hayatındaki her açmazın daha kolay çözüleceğini, içinin daha huzurlu olacağını ve uyandığın her yeni günü daha da güzel yaşayacağına emin olursun.

Evrene güller yolla, sana gülücükler olarak geri dönsünler.

Canım Guy, benim ciddi bakışlı, akıllı oğlum, seni çok seviyorum. Nice yıllara sevgili kuzum.

Babaannen Sara

30.11.2010

* Kitab-ı Mukaddes Çıkış 20/12

** M. Greenblatt

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın