Bizim için sadece yarım gün olan geçtiğimiz haftanın en önemli olayı piyasalar açısından olumsuz algılanan İrlanda’nın durumu oldu. İrlanda mali destek için AB ve IMF’ye başvurdu.

" />

Avrupa piyasalarında tedirgin günler...

Bizim için sadece yarım gün olan geçtiğimiz haftanın en önemli olayı piyasalar açısından olumsuz algılanan İrlanda’nın durumu oldu. İrlanda mali destek için AB ve IMF’ye başvurdu.

Avrupa piyasalarında tedirgin günler...

İrlanda Maliye Bakanı’nın açıklamalarına göre İrlanda  hükümetinin on dokuz milyar Euro’luk bütçe açığının olduğu ve alınacak desteğin ise 100 milyar Euro’ya ulaşmayacağını açıkladı. Avrupa tarafında İrlanda’ya ilişkin olumsuz haberlerin etkisiyle 11,000 seviyelerinin altına gerileyen DJ Endeksi kurtarma planlarının etkisiyle haftayı 11,203 seviyelerinden % 0,1 artışla kapatırken, S&P Endeksi ise değişim göstermeyerek 1,199 seviyelerinden kapanış yaptı. ABD’de Wal-Mart ve Home Depot olumlu bilançolar açıklanken General Motors hisselerinin halka arzına gelen yüksek talepte piyasaların toparlanmasında etkili oldu. EUR/USD Paritesinde ise 1,35 seviyelerine inişinin ardından 1,3780 seviyelerine toparlama yaşandı. Asya tarafına baktığımızda ise Çin tarafında faizlerin artacağına dair beklentilerin artması ile kayıplar yaşanırken  ise faiz artırımı olmayacağına dair yapılan açıklamaların etkisiyle Asya tarafı yükselişlerle haftaya başladı. IMKB 100 Endeksi ise bayram tatili nedeniyle Pazartesi günü gerçekleşen yarım günü 69,000 seviyelerinden yükselişle kapatmıştı.

Bu hafta bizleri neler bekliyor?

Bu hafta veri açısından zengin bir hafta olmakla beraber piyasalar açıklanacak olan İrlanda’nın dört yıllık planını takip edecek. Haftanın ilk günü ABD tarafında önem derecesi yüksek olmayan Chicago FED Aktivite Endeksi verileri açıklanacak. ABD tarafında büyüme verisinin ikinci revizesi açıklanacakken mevcut ev satış verileri piyasalar açısından önemle takip edilecek. Çarşamba günü ise veri açısından oldukça yoğun bir gün yaşanacak. Veri akışının yoğun olduğu bugün  ABD tarafında  kişisel gelir ve harcamalar, dayanıklı tüketim malları siparişleri, işsizlik başvuruları Michigan Güven endeksi ve yeni konut satış verileri takip edilecek. Perşembe günü ABD piyasaları Şükran Günü sebebiyle kapalı olacakken, Cuma günü de piyasalar yarım gün açık olacak.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın