İspanya’nın Tuleda şehri Belediye Başkanı D. Luis Casado Oliver ile ülkemize gelen İspanyol kafile İzmir Yahudi Cemaati’nden sonra geçtiğimiz günlerde İstanbul’u ziyaret etti. Kafile Caddebostan Sinagogu Kompleksi’nde ağırlandı. Başkan Oliver konuşmasında, “İspanya’nın kaybettiklerini Osmanlılar kazandı” dedi

" />

Caddebostan Cemaati İspanyol turistleri ağırladı

İspanya’nın Tuleda Şehri Belediye Başkanı D. Luis Casado Oliver ile ülkemize gelen İspanyol kafile İzmir Yahudi Cemaati’nden sonra geçtiğimiz günlerde İstanbul’u ziyaret etti. Kafile Caddebostan Sinagogu Kompleksi’nde ağırlandı. Başkan Oliver konuşmasında, “İspanya’nın kaybettiklerini Osmanlılar kazandı” dedi

Caddebostan Cemaati İspanyol turistleri ağırladı

Kasım ayının ilk günlerinde, İspanya’nın kuzeyinde, Navara eyaletine bağlı Tudela Şehri’nden yola çıkan bir turist kafilesi, Kadıköy Cemaati Yönetim Kurulu üyesi Eli Arditi, Becky Sulam ve Reina Leon yönetimindeki Ela Turizm aracılığı ile ülkemize geldiler. İzmir Yahudi Cemaati ve Sinagoglarını ziyaret ettikten sonra, İspanyol turist kafilesi İstanbul’a geldi.

Tudela Şehri’nin Belediye Başkanı D. Luis Casado Oliver ve Turizmden Sorumlu Meclis Üyesi Jesus Alvado önderliğinde Avrupa’yı dolaşan turist grup, 800 yıl önce yaşayan Yahudi gezgin Benjamin de Tudela’nın gezdiği ülkeleri ve orada gördüğü Yahudi cemaatlerini ziyaret etmeyi amaçlıyor.

2006 yılından beri, Tudela Belediyesi’nin teşviki ile tertiplenen bu turlar, Benjamin de Tudela’nın çizdiği yolu takip ettikten sonra, ülkelerine dönüşlerinde,  İspanya’nın çeşitli şehirlerinde konferanslar vererek, çektikleri resimleri ve gezdikleri yerleri halka göstererek, gezginin kitabında bahsettiği tüm yerlerin birebir varlığını ispatlıyor ve böyle bir seyahatin nasıl yapılacağını anlatarak halkı bilgilendiriyorlar. Bu vesile ile Tudela Belediyesi,  şehirlerini dünyaya tanıtmayı ve şehirde turizmi kalkındırmayı amaçlıyorlar.

Cervantes Enstitüsü’nde konferans

8 Kasım akşamı, Cervantes Enstitüsü’nde, İstanbul Yahudi Cemaati üyeleri, Cervantes Enstitüsü yetkilileri ve İspanyol turistlerin de katıldığı bir toplantıda, Tudela Belediye Başkanı, görsel efektlerin yardımı ile Benjamin de Tudela’yı, gezginin gezdiği Yahudi cemaatleri, ve turist kafilesinin gezip gördüğü yerleri tanıtan bir konferans verdi. 1130-1175 yılları arasında yaşayan ve Yahudi bir din adamının oğlu olan gezgin, seyahatlerini tamamladıktan sonra, ‘Libro de Viajes de Benjamin de Tudela’ adlı kitabını İbranice yazmış. Kitabın bir kopyası, İngiltere’de British Museum’da korunuyor.

Caddebostan Sinagogu ziyareti

9 Kasım akşamı, İspanyol turist kafilesi, Eli Arditi’nin katkıları ile Caddebostan Sinagogu Kompleksi’nde ağırlandı. Göztepe Kültür Derneğini gezen ve dernekte yapılan faaliyetler hakkında bilgi alan konuklar,  daha sonra akşam yemeği için hazırlanan salon bölümüne geçtiler. Sefarad yemeklerin lezzetine hayran olan ve kaşerut kurallarına rağmen çeşit zenginliğine hayret eden İspanyollar, Caddebostan Sinagogu’nun mutfağından övgü ile bahsettiler. Lizet Deadato ve İzi Eli ikilisinin, Ladino dilinde söyledikleri 500 yıl öncesinin şarkıları ile coşan turistlerden bazıları, bu şarkıları ninelerinden duyduklarını dile getirdiler. Modern İspanyolca parçalar ile programlarına devam eden sanatçılar, turistleri bu şarkılarla coşturdular. İlerleyen saatlerde konuklar, Tudela’nın ünlü şarkılarını hep bir ağızdan söylediler.

Belediye Başkanı Oliver ve tur organizatörü birer konuşma yaparak, cemaatimizi tanımaktan, ve Judeo Espanyol dilini duymaktan gördükleri samimiyet ve misafirperverlikten mutluluk duyduklarını dile getirdiler ve teşekkür ettiler. 

Başkan Oliver, 1492 yılında engizisyon ile İspanya’yı terk etmek zorunda bırakılan Sefaradların, gittikleri ülkelerde oluşturdukları cemaatlerin bugünkü durumlarını gördükten sonra, İspanya’nın kaybettiği değerlere ve güzelliklere bir kez daha şahit olduklarını dile getirdi. Oliver’in konuşmasının sonunda  ‘İspanya’nın kaybettiklerini Osmanlılar kazandı’ ifadesi salonda bulunanlara duygulu anlar yaşattı.

Konuşmasının ardından, Belediye Başkanı, Tudela Şehri’nin geleneksel simgesi olan ve üzerinde şehrin amblemi bulunan kırmızı eşarpları boyunlarda, hep bir arada hatıra fotoğrafı çekildi. Ayrıca, Tudela Şehrini tanıtan bir kitap ve Benjamin de Tudela’nın yazdığı kitabı, Caddebostan Sinagogu Kütüphanesi’ne hediye ettiler.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın