Hemdat İsrael ve Caddebostan Sinagog Vakfı hanımları geçtiğimiz hafta Caddebostan Sinagogu’nun kompleksinde ilk kez gerçekleştirdikleri dayanışma yemeğinde, cemaat kurumlarının kadınlar kolu başkanlarını ağırladılar… 

" />

Kadıköy Sinagogları Vakfı Hanımlar Komisyonu’nun ilk dayanışma faaliyeti

Hemdat İsrael ve Caddebostan Sinagog Vakfı hanımları geçtiğimiz hafta Caddebostan Sinagogu’nun kompleksinde ilk kez gerçekleştirdikleri dayanışma yemeğinde, cemaat kurumlarının kadınlar kolu başkanlarını ağırladılar… 

Kadıköy Sinagogları Vakfı Hanımlar Komisyonu’nun ilk dayanışma faaliyeti

Kadıköy Hemdat İsrael ve Caddebostan Sinagogları Vakfı Hanımlar Komisyonu, 20 Ekim Çarşamba günü, Caddebostan Sinagogu kompleksinde, bir dayanışma yemeği düzenleyerek, bir ilke imza attılar. Dernek, cemaat ve kurumların hanımlar kolu başkanlarının ile Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın eşi Recina Haleva’nın da katıldığı bu özel gün, Caddebostan Hanımlar Kolu üyelerinin özverili çalışmaları sayesinde çok başarılı geçti.

Candan ve sıcak bir karşılamanın ardından, konuklar mum ve cam nazarlıklarla süslü şık masalarda yerlerini aldılar. Müzik eşliğinde ve sıcak bir ortamda yemekler yenilirken, Hanımlar Komisyonu Başkanı Liza Azuz, ‘Hoşgeldiniz’ konuşması yaptı. Yönetim Kurulu Başkanı Mordo Kumrulukuş’un da,  konuşmasının okunmasından sonra, bir barkovizyon sunumu gerçekleştirildi. Bu sunumda, görsel destek eşliğinde Rav Yeuda Adoni, Caddebostan Sinagogu’nun tarihçesini aktardı. Rav Adoni, sinagogun inşasından önce, Caddebostan’a gelen dindaşlarımızın bir evde toplanarak dualarını yaptıklarını, daha sonraları hayırsever dindaşlarımızın destekleri ile inşa edilen Caddebostan Sinagogu’nun 1954 yılında ibadete açıldığını, ilk günlerini ve bugüne kadar geçirdiği evreleri anlattı.

Barkovizyon gösterisinin ardından, Hanımlar Kolu üyelerinden Donna Kasuto, Diana Gabay ve Eti Romano, ‘Caddebostan’da Dünden Bugüne’ başlıklı bir gösteri ile, konukları nostaljik bir yolculuğa çıkardılar. Yıllar öncesinin Caddebostan’ının, iki katlı evleri, çiçek kokan bahçeleri, plajları,  yazlık sinemaları, faytonları, seyyar dondurmacıları, mısırcıları, balıkçıları, meyve ve sebze satan seyyar satıcıları, Yakacık piknik yöresi ve diğer tüm özellikleri ile, deniz kıyısında oturan yazlıkçılarının, o dönemdeki yaşantılarını özetlediler.  1974 yılında, Boğaziçi Köprüsünün inşası ile, Caddebostan’ın bir yazlık kışlık yerleşim merkezi haline geldiğini, ve cemaat üyelerinin sinagog çevresinde yerleşmeye başladıklarını anlattılar. Bugün ise, Sinagogu, Göztepe Kültür Derneği, Mikve’si, kaşer et satan kasapları ile bu semt, cemaat üyelerimizin en yoğun yaşadığı ikinci bölge konumuna geldi.

Ardından, İzi Eli ve Lizet Deadato ikilisinin yorumladıkları  şarkılarla, hanımlar hoşça vakit geçirdiler.

Hemdat İsrael ve Caddebostan Sinagogları Vakfı Hanımlar Kolu nasıl oluştu?

Caddebostan Hanımlar Komisyonu’nun kuruluşu, 1982 yılına kadar uzanır. Hanımlar Kolu’nun resmi olarak göreve başlaması ise, 1992 yılında, ilk başkan İra Desabah’ın yönetimi döneminde gerçekleşti. Komisyonun başlangıç noktası, 1982 yılında, altı hanımın amatörce haftalık seudaları hazırlamaları ile başladı. Bu hazırlıklar önceleri evlerde yapılırken, daha sonraları siparişlerle pastanelerden tedarik edilmeye başlandı. Sinagog’un ilk mutfağı ise, Yıldız Maden’in başkanlık döneminde ilk ürünlerini vermeye başladı. Floret Loya’nın başkanlık döneminde ise, hanımlar kolu dışa açılarak, mevlut ve dini bayram yemeklerini hazırlama safhalarını da çalışmalarına eklediler. Bugün ise, bir hayırsever dindaşımızın katkıları ile yapılan, tüm modern cihazların mevcut olduğu yeni mutfak sayesinde, sinagog kompleksi Başkan Liza Azuz’un yönetiminde her türlü ihtiyaca cevap verecek konuma geldi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın