2003 yılında gerçekleşen sinagog saldırılarında genç yaşta yaşamını yitiren Yoel Kohen Ülçer’in adını, fikirlerini ve ideallerini yaşatmak için düzenlenen etkinlikler kapsamında gerçekleşen Kart Tasarım Yarışması sonuçlandı. 20 şubat Pazar gecesi Amram Oditoryumu’nda gerçekleşen törende ödüller sahiplerini buldu

" />

Yoel Kohen Ülçer Kart Tasarım Yarışması sonuçlandı

2003 yılında gerçekleşen sinagog saldırılarında genç yaşta yaşamını yitiren Yoel Kohen Ülçer’in adını, fikirlerini ve ideallerini yaşatmak için düzenlenen etkinlikler kapsamında gerçekleşen Kart Tasarım Yarışması sonuçlandı. 20 Şubat Pazar gecesi Amram Oditoryumu’nda gerçekleşen törende ödüller sahiplerini buldu

Yoel Kohen Ülçer Kart Tasarım Yarışması sonuçlandı

Yoel Kohen Ülçer Yardım Fonu Gönüllüleri’nin yardımlarıyla düzenlenen gecenin sunuculuğunu Harun Esentürk ile Yasemin Mizrahi Tokatlı üstlendiler. Fon gönüllülerinin amaçlarından, gençlerin kişisel gelişimlerine, kimliklerine katkıda bulunan etkinliklerden, seminerlerden, 18-26 yaş arası gençlerin katıldığı uluslararası organizasyonlardan bahsederek mini bir tanıtım yaptılar. Ardından Cem Kohen, Yoel’in anısına bestelediği piyano dinletisini sundu.

Daha sonra Yoel’in annesi, gecenin mimarı Rozi Ülçer hislerini paylaşmak üzere sahneye davet edildi. Ülçer yaptığı duygu yüklü konuşmasına bir rüyayı gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu dile getirerek başladı ve devam etti:” 7 yıldır sevgili oğlumun adını ölümsüzleştirmek kadar onun ilke ve ideallerini yaşatmak, bize devrettiği misyonu sürdürmek ve ışığını yaymak için canla başla çalışıyoruz. Bu amaç doğrultusunda birçok seminer düzenliyoruz, kitaplar bastırdık, geziler yaptık, eğlenceli Şabat ve Suka yemekleri gerçekleştirdik. Adıyla değil yaptıklarıyla ön plana çıkmak istemek aynı Yoel’in karakterine benziyor. Canım Yoel senin adınla, senin önderliğinde senin izindeyiz. Ama izin ver bu akşam benim rüyam gerçekleşsin. Gençler için, gençlerle elele çalışan fonumuzda bu kez fon gönüllüleri dışındaki gençlerimiz, bizi, bize anlatsın. Bu kez veren değil, alan olalım. Fonumuzun dışa yansıyan yüzü olan ve yüzlerce eve dağılan bayram ve tebrik kartları ile bizi nasıl gördüklerini resmetsin gençlerimiz. Bu gecenin mimarı sizlersiniz. Biz hayal ettik, sizler hayallerinizi gerçeğe taşıdınız. Paylaşım adına kenetlenerek ürettiğiniz eserlerinizi yolladınız. Hayfa’dan, Paris’ten, Ankara’dan olmak üzere toplam 47 genç katıldı yarışmaya. Aslında hepiniz kazandınız. Başarı varılacak olan nokta değil, yolculuğun kendisidir. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum.“

Rozi Ülçer konuşmasının sonunda bireysel katılımların dışında yarışmaya toplu destek veren UÖML ve YSK gençlerine, Seyfi İşman, Rubi Asa, Max Maçorro, Cem Kohen ve Ester Asa’dan oluşan jüri üyelerine ve Yardım Fonu Gönüllülerine teşekkür etti.

Kart Tasarım Yarışmasının nasıl ortaya çıktığı, sonuca ulaşana kadar neler yaşandığı ile ilgili bir barkovizyon sunumunun ardından herkesin heyecanla beklediği ödül törenine geçildi.

Cesi Kastiyel, Jasmin Hazan ve İgal Levi yaptıkları tasarımlarla mansiyona layık görüldüler. Kendilerine üç ciltten oluşan Yahudilik Ansiklopedisi hediye edildi. Üçüncü olan İgal Asa fotoğrafçılık kursu ödülünü Hahambaşılık Eğitim Komisyonu Başkanı Hayim Kohen Yanarocak’tan aldı. Eli Bensusan’a ikincilik ödülü olan yurtdışı uçak biletini Cemaat Başkanı Sami Herman sundu. Herman gerçekleştirdiği konuşmada, “Geçen yedi sene süresince Ülçer ailesini ve tüm yaptıklarını izlediğimde Yoel’in yaktığı ışığın, güzelliğin, kültürüne olan bağlılığının, kendisi burada olmamasına rağmen devam ettiğini görüyorum. Ailesi de bu ışıktan bütün toplumu aydınlatmak için başarıyla çalışmaktalar. Bu ışığın dalga dalga büyüdüğüne tanık oluyoruz. Bu yarışma da etkinlikler zincirin farklı bir halkası oldu. Hepinizi kutluyorum.”dedi.  Birincilik ödülü ise Melih Abuaf’ın oldu. Bir dizüstü bilgisayar kazanan Abuaf’a ödülünü Hahambaşı Rav İzak Haleva sundu. Haleva gençlerle beraber olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi:”Yoel bugün cemaatimize büyük bir önderlik yapmıştır çünkü kendi hayatını, biz duamızı güvenlik içinde yapalım diye feda etti. O bizi cennetten seyrediyor ve dua ediyor.  Ben gençleri her zaman desteklerim çünkü onlar ne kadar sağlam bir temel üstünde kendilerini inşa ederlerse, geleceğimiz de o kadar sağlam olacaktır.”

Ödül töreni, tasarım yarışmasına katılan tüm gençlerin, Yoel Kohen Ülçer Yardım Fonu Gönüllülerinin ve jüri üyelerinin toplu bir resim çekerek anı ölümsüzleştirmeleriyle sona erdi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın