Asya’nın güçlü ama fakir ülkesi: HİNDİSTAN

Tunus'tan Rusya'ya, Almanya'dan Mısır'a haftaya damgasını vuranlar...

Asya’nın güçlü ama fakir ülkesi: HİNDİSTAN

AFRİKA

TUNUS: Tunus’ta geçici hükümetin başbakanı Muhammed Ganuşi, haftalar süren sokak gösterileri sonrası kabinesinde kapsamlı değişiklikler yaptı. Eski Cumhurbaşkanı Zeynel Bin Abidin hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

AMERİKA

ABD: Obama ‘Birliğin Durumu’ konuşmasında dünyaya önemli mesajlar verdi. Obama, Amerikan askerlerinin Temmuz ayından itibaren Afganistan’dan dönmeye başlayacaklarını açıkladı.

ASYA

RUSYA: Rusya’nın başkenti Moskova’da havaalanına canlı bombanın düzenlediği terör saldırısında 35 kişi hayatını kaybetti. Teröristin Kuzey Kafkasya doğumlu 20 yaşında bir erkek olduğu belirlendi.

AVRUPA

ALMANYA: Avrupa’da olduğu gibi Almanya’da da sağ popülist hareketler güçlenmeye başladı. Bu partiler Eylül ayında yapılacak seçimlere hazırlanırken İslam karşıtı sloganları ile dikkat çekiyor.

FRANSA: Fransa’da ırkçılık tam hızıyla devam ediyor. Strasburg kentinde yaşayan iki Türk ailesi ırkçı saldırıya uğradı.

ORTADOĞU

MISIR: Mısır’daki ayaklanma yüzünden Türk atıcılık milli takımı ülkede mahsur kaldı. On iki kişilik milli takım sporcuları, çatışmalar yüzünden havaalanına gidemediler ve Türkiye’ye geri dönemediler.

Asya’nın güçlü ama fakir ülkesi: HİNDİSTAN

Hindistan ekonomisi yıllık ortalama yüzde 8 büyüyerek ekonomik, siyasi ve askeri olarak etkinliğini artırmaya devam ediyor. Ekonomik alanda yaşanan ilerleme siyasi alanda da yaşanarak ülkenin özgüveninin artmasına neden oldu. Davos Dünya Ekonomik Forumu’na kalabalık bir heyetle katılan Hindistan geleceğin süper gücü olmayı hedefliyor.

Ekonomik, siyasi ve askeri gücün artmasının yanı sıra ülkenin en büyük sorunu zengin ile yoksul arasındaki uçurumun giderek artması. Ancak bu ülkeye ziyarette bulunan ABD Başkanı Barack Obama, Hindistan’dan ne kadar ümitli olduğunu dile getirerek bu ülkenin ekonomik hayattaki başarısı sayesinde milyonlarca insanın fakirlikten kurtulduğuna dikkat çekti. Hintli ekonomist ve akademisyenler de ABD Başkanı ile hem fikirler. Hindistan’ın zengin doğal kaynakları sayesinde zengin ile fakir arasındaki uçurumun kapanacağına inanıyorlar.

HAFTANIN SÖZÜ

“Eğer Kurtlar Vadisi filmi 2. Dünya Savaşı sırasında geçseydi Polat Alemdar, Yahudileri kurtarmak için Nazilerle savaşacaktı...”

‘Kurtlar Vadisi Filistin’ filminin Senaristi Bahadır Özden

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın