Portekiz’de seçimlere katılım çok düşük oldu

Tunus'tan Arnavutluk'a, İran'dan Portekiz'e haftaya damgasını vuranlar...

Portekiz’de seçimlere katılım çok düşük oldu

AFRİKA

TUNUS: Tunus’ta kurulan yeni geçici hükümet ülkenin en eski ve en popüler televizyon kanal Hannibal TV’yi kapattı. Sokağa dökülen halk ve medya mensupları ifade özgürlüklerinin kısıtladığı gerekçesi ile diktatör Başkan Zine Al Abidin Bin Ali’ye protesto gösterilerinde bulundular.

AMERİKA

ABD: Çin ABD’ye tarihi bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaret sırasında Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, Başkan Obama ile bir araya geldi. Taplantı sonrasında düzenlenen basın toplantısında ekonomi ve Çin insan hakları ihalelerinden bahsedildi.

ASYA

PAKİSTAN: Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi’nin raporuna göre Pakistan’ın güneybatısında 7,2 büyüklüğünde şiddetli bir deprem meydana geldi. Yerin 10 kilometre derininde meydana gelen deprem sonra tsunami uyarısı olmadı.

AVRUPA

ARNAVUTLUK: Arnavutluk’ta hükümet karşıtı protestoların ardından üç gösterici hayatını kaybetti. Gerginliğin giderek arttığı ülkede hükümet ve muhalefet birbirini sorumlu tutarken yandaşları ile birlikte sokaklara döküldü.

ORTADOĞU

İRAN: İran’la batılı ülkeler arasında nükleer müzakerelerin yeni turu İstanbul’da yapıldı. İki gün süren zirvede İran yeni bir öneri getirmedi. Başmüzakereci Said Celili’nin yardımcısı Ali Bakeri gündemde en çok uranyum tabakası anlaşması üzerinde durdu.

Haftanın  meşhur  politikacısı: Almanya Savunma Bakanı Karl-Theodor Zu Guttenberg

Seçimler yaklaşırken yoğun çalışmaları nedeniyle Alman Savunma Bakanı Karl-Theodor Zu Guttenberg hem yorgun düşmesi hem de skandallara konu olması ile Almanya’da haftanın en meşhur politikacısı olma özelliğini taşıyor.

Portekiz’de seçimlere katılım çok düşük oldu

 Portekiz’de geçen hafta yapılan seçimlerde yeniden cumhurbaşkanlığı koltuğuna Anibal Cavaco Silva oturdu. Portekiz yapılan bu seçimlerde uzmanlara göre demokrasi tarihinin en düşük katılımının olduğu belirlendi.

Yaklaşık 9,5 milyon seçmenin kayıtlı olduğu Portekiz’de, katılım yüzde 47’de kalırken, açıklanan resmi sonuçlara göre Anibal Cavaco Silva oyların ancak yüzde 54’ünü alabildi. Silva beş yıl daha cumhurbaşkanlığını yürütecek. 2006’daki seçimlerde katılım yüzde 67 idi. Uzmanlar halkın sandığa bu kadar düşük katılımda olmasını ‘değişecek bir şey olmayacağına’ inandıklarına bağladılar.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın