Noel Tatili piyasaları nasıl etkiledi?

 

Noel Tatili piyasaları nasıl etkiledi?

Geçtiğimiz hafta, Amerika ve Avrupa piyasalarında Noel tatilinin etkileri hakimdi. Doların ani yükselişinin geçici olduğu bugünkü düşüşü ile kanıtlandı. Merkez Bankası faiz indiriminde bulundu. Bu hafta ise Çin Merkez Bankası’nın yaptığı 25 puanlık faiz artırımı en önemli konular arasında yer alıyor. Geçtiğimiz hafta ve bu haftaya göz atalım.

 

Geçtiğimiz Hafta

Geçtiğimiz hafta ABD piyasalarında Noel tatili sebebiyle düşük hacimli işlemler izlenirken ikinci el ve yeni ev satışları beklentilere paralel açıklanmasının etkisiyle genel olarak olumlu seyrin izlendiği bir hafta oldu. Dow Jones Endeksi haftayı 11,573 seviyelerinden %1’e yakın yükselişle tamamladı. İç tarafta ise Merkez Bankası’nın yapmış olduğu faiz indiriminin etkileri devam ederken piyasalar Dolar/TL’deki hareketleri dikkatle takip etti. Dolarda 1,5200 seviyelerinden başlayan yükseliş 1,5675 seviyelerine kadar devam etse de bu seviyelerin üzerinde tutunamadığı izlendi. Sıcak paraya ilişkin endişelerle birlikte haftaya olumsuz başlayan IMKB 100 Endeksi 62,400 seviyelerinde destek bularak yükselişini 66,400 seviyelerine kadar sürdürdü. Cuma günü Avrupa ve ABD Piyasalarının da kapalı olmasının etkisiyle yatay seyir izleyen IMKB 100 Endeksi haftayı 66,267 seviyelerinden %4’ün üzerinde yükselişle kapattı.

 

Bu haftanın ilk gününde Çin tarafında Çin Merkez Bankası’nın 25 baz puanlık faiz artırımı ve FITCH’in Portekiz’in kredi notunu A+’ya indirmesi piyasalar tarafından izlenmekte. Çin tarafında açıklanan faiz artırımı enflasyon kaygılarını gündeme getirirken bu açıklamalar sonrasında global piyasalarda sert düşüşler yaşanıyor. Piyasalarda genelde Çin’den gelen haberleri etkisinin kısa süreli olduğu izlendiği için geri çekilme sonrasında piyasalar kendi iç dinamiklerine göre devam etmeyi sürdürecektir.  Bu hafta açıklanacak verilere baktığımızda açıklanacak çok önemli veri bulunmazken Salı günü ABD tarafında konut fiyat endeksi ve Fed İmalat Endeksi verileri açıklanacak. Perşembe günü ise ABD tarafında bekleyen konut satış verileri ve işsizlik başvuruları verileri takip edilecek. Cuma günü iç tarafta Dış Ticaret Dengesi verileri takip edilecek.

İMKB 30 (SPOT) Teknik Analizi

IMKB 30 Spot Endeksi, geçen haftaya Merkez Bankası faiz kararı sonrasında dolardaki gerginlikle birlikte 78,400 seviyelerinde başlamasının ardından haftanın ilk günü en düşük seviyeler olan 76,800 seviyelerine gevşedi. Bu seviyelerden başlayan toparlama hareketiyle birlikte 82,300 seviyelerine yükselişinin ardından bir haftada kayıplarını geri vererek haftayı en yüksek seviyelerine yakın 82,141 seviyelerinden kapattı. Bu haftaya da Çin’deki faiz artırımının etkisiyle satışla başlayan IMKB 30 Endeksinde 100 günlük hareketli ortalama ve yükselen trendin alt seviyesi olan 82,000 seviyelerinin üzerinde kalabilmesi gerekmektedir. Bu seviyelerin üzerinde kalabildiği sürece Endeks öncelikle 83,400 ve sonrasında 85,000 aralığına hareket edebilecektir. Aşağıda ise IMKB 30 Spot Endeksinde 82,000 seviyelerini aşağı kırıp yeniden bu seviyelerin üzerine çıkamaması durumunda 79,800-79,100 ve 77,700 seviyelerine doğru geri çekilme yaşanabilir.

Doların göreceği en yüksek seviye ne olacak?

Geçtiğimiz haftaya 1,5500 seviyelerinden başlayan Dolar /TL’de Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi sonrasında yükselişini sürdürerek daha önce aşamadığı 1,5650 seviyelerine yükselerek haftayı 1,5480 seviyelerinden kapattı. Bu hafta Dolar/TL’de önemle takip edilmesi gereken seviye 1,5650 seviyeleri diyebiliriz. 1,5650 seviyelerinin üzerine çıkabilmesi durumunda 1,6000 seviyelerine doğru yukarı hareket izlenebilir. Dolar/TL’de 1,5650 seviyelerinin üzerine çıkamaması durumunda bu hafta 1,5500-1,5350-1,5250 aralığına geri çekilme yaşanabilir. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın