Kİ TETSE: Hep uyanık olabilmek

“Ki tetse lamilhama al oyeveha untano Ad... E.loeha beyadeha veşavita şivyo – düşmanlarına karşı savaşa çıktığında Tanrı onları senin eline verecek  ve esir alacaksın.” (Devarim 21/10)

Tora açıklayıcıları fikir birliği içinde bu cümlenin aynı zamanda içsel anlamda insanın “yetser ara” ile olan savaşı için de geçerli olduğunu söylerler. Eğer bizler gerçekten samimi olarak yetser ara’yı yenmek istiyorsak yani ona larşı savaşa çıkacak olursak Tanrı’nın yanımızda olacağının garantisi de verilmektedir. Esir almak kavramı da yetser ara’nın tuzaklarının saptanması ve onların etkisiz hale getirilmesi olarak açıklanmaktadır. Musar kaynakları yetser ara’nın kurnazca insan hayatı içine girerek onu yoldan çıkardığını belirtmektedirler. Bunu yenebilmek için de kurnazca yolların bilinmesi ve etkisiz hale getirilmesi gerekir.

İlaç veya alkol bağımlılarının tedavisinde bu ajanlar için şaşırtıcı, kurnaz ve güçlü ifadeleri kullanılmaktadır. Psikiatr Dr. Rabi Twerski uzmanlık alanı olan bu branşta  kişinin bu ajanlara karşı her zaman alarm içinde uyanık olmaması halinde  onlara yenik düşmesi işten bile olmadığını söylemektedir.

Peygamber Yeşayau Tora’dan sapan insanları  sarhoşlara benzetmektedir.   Onlar sarhosturlar her ne kadar şaraptan olmasa da, yanlışlık içindedirler her ne kadar içkiden olmasa da. (Yeşayau 29/9) 

Doktorlar alkol ve benzeri uyarıcı ilaçları yukarıda belkirttiğimiz gibi şaşırtıcı, kurnaz ve güçlü olarak betimliyorlarsa Rabiler de yetser ara’yı aynı şekilde betimlemektedirler. Alkol ve benzeri ajanlardan kurtulmak veya bulaşmamak için her zaman uyanık olmak gerekiyorsa yetser ara’nın tuzaklarını fark etmek ve etkisiz hale getirmek için de sürekli olarak musar öğrenmek gerekir. Musar eğitimi bizleri her zaman uyanık tutacak ve yolumuzu aydınlatacaktır.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın