Galata semti 6 Eylül Pazar günü, yedincisi düzenlenecek olan Yahudi Kültürü Avrupa Günü’ne ev sahipliği yapacak

" />

6 Eylül Pazar “YAHUDİ KÜLTÜRÜ AVRUPA GÜNܔ

Galata semti 6 Eylül Pazar günü, yedincisi düzenlenecek olan Yahudi Kültürü Avrupa Günü’ne ev sahipliği yapacak

6 Eylül Pazar “YAHUDİ KÜLTÜRÜ AVRUPA GÜNܔ

Yahudilerin kültürel ve tarihi mirasını tanıtmak, geleneksel müziklerini, sanatlarını, yemek kültürlerini ve törenler ile adetlerini yaşadıkları ülkenin geniş toplumuyla paylaşmak amacını taşıyan ve her yıl Avrupa ülkeleriyle eş zamanlı olarak düzenlenen Yahudi Kültürü Avrupa Günü, 6 Eylül Pazar günü İstanbul Galata’ya yine bir şenlik günü yaşatacak.

18 Ağustos Salı günü Schniedertempel’de düzenlenen basın toplantısında Hahambaşılık Basın Sözcüsü Deniz Baler Saporta gün boyunca sürecek etkinlik hakkında genel bilgi verdi. Saporta, bu sene “Yahudi Bayramları ve Gelenekler” temasının işleneceğini belirtti ve bu bağlamda çeşitli sergiler, konserler, söyleşiler ve paneller gerçekleşeceğini basın mensuplarıyla paylaştı. Ayrıca toplantıda, Ester Asa, Tevrat’ın 54 bölümünün değişik yorumlarının sergileneceği “Resimlerle Tevrat Sergisi”ni tanıttı. Piyanist Jerfi Aji“Yahudi Motiflerden Yansımalar” adlı dinleti hakkında bilgi verirken son sözü alan Los Paşaros Sefaradis Grubu’ndan Yavuz Hubeş sunacakları Sefarad ezgileri ile ilgili bir tanıtım gerçekleştirdi.

Saporta, Neve Şalom Sinagogu’nda temsili olarak yapılacak olan geleneksel Yahudi Sünnet Töreni “Brit Mila” ile Galata’da adeta bir bayram havası yaratılacağını da sözlerine eklerken, geçen sene olduğu gibi bu sene de etkinliğin Beyoğlu Evlendirme Dairesi’nde gerçekleşecek iftar yemeği ile son bulacağını belirtti.

http://www.yahudikulturuavrupagunu.com/

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın