Geçtiğimiz hafta yurt içi ve yurt dışı borsalar açısından oldukça olumluydu. IMKB-100 endeksi tarihi zirve seviyelerine oldukça yaklaşırken, yurt dışında açıklanan olumlu veriler ışığında yurt dışı endeksler de yılın en yüksek seviyelerine yaklaştı

" />

Yurtiçi ve yurt dışı piyasalarda olumlu izlenimler...

Geçtiğimiz hafta yurt içi ve yurt dışı borsalar açısından oldukça olumluydu. IMKB-100 endeksi tarihi zirve seviyelerine oldukça yaklaşırken, yurt dışında açıklanan olumlu veriler ışığında yurt dışı endeksler de yılın en yüksek seviyelerine yaklaştı

Yurtiçi ve yurt dışı piyasalarda olumlu izlenimler...

Geçtiğimiz hafta yurt içi ve yurt dışı borsalar açısından oldukça olumluydu. IMKB-100 endeksi tarihi zirve seviyelerine oldukça yaklaşırken, yurt dışında açıklanan olumlu veriler ışığında yurt dışı endeksler de yılın en yüksek seviyelerine yaklaştı. Yurt içinde açıklanan dördüncü çeyrek büyüme rakamlarının beklentilerin bir hayli üzerinde gelmesi ve piyasaların kapalı olmasına rağmen Cuma deklare edilen tarım dışı istihdam verisinin istihdam yaratılmaya başladığına işaret etmesi oldukça önemli gelişmelerdi. Cuma günü tatil olması yabancı yatırımcıların piyasada fazla işlem yapmaması sebebiyle oldukça hacimsiz geçti. Pazartesi günü de piyasaların kapalı olması hacmin o gün de düşük olacağına işaret ediyor. Bununla birlikte bu hafta yurt dışında açıklanacak verileri dikkatle takip etmek gerekiyor.

Trend yukarı doğru

Geçtiğimiz hafta özellikle ABD’de işsizlik verileri piyasaları etkiledi. Tarım dışı istihdam verisindeki artışın Mart 2007’den beri en yüksek düzeyde olması yatırımcıları bir hayli rahatlattı. Bununla beraber yurt dışı borsa endekslerinde yukarı yönlü trendin devam ettiğini söylemekte yarar görüyorum. Bu hafta önemli veriler deklare edilecek. Bununla beraber 6 Nisan Salı günü FED’in geçen ay yaptığı toplantı tutanaklarını da incelemek gerekiyor. Geçen hafta yaşanan olayları biraz daha detaylı incelediğimizde Yunanistan ile kaygıların yatışması piyasalardaki endişenin azalmasında etkili oldu. Ancak Portekiz’in kredi notunun bir kredi derecelendirme kuruluşu tarafından düşürüldüğünü belirtmekte yarar görüyorum. Bu gelişmelerle birlikte bu ay içerisinde şirketlerin birinci çeyrek bilançoları açıklanacak. Bu bilgiler ışığında borsaların olumlu seyrinin devam edip etmeyeceğine yatırımcılar karar verecek.

Büyüme rakamları sevindirdi

Geçtiğimiz hafta, yurt içinde hem siyasi hem ekonomik anlamda önemli haberler açıklandı. Türkiye dördüncü çeyrek büyüme rakamları beklentinin bir hayli üzerinde açıklanırken, anayasa değişikliğinin kabul edileceğine dair anketler yabancı yatırımcıların Türkiye hakkında olumlu düşünmelerini sağlayan gelişmelerdi. Bununla birlikte açıklanan banka bilançolarının bir hayli olumlu olması da bu kâğıtlarda yaşanan yükselişin ivmesini artırdı. Tahvil-bono piyasasında açıklanacak stopaj oranının da piyasaların beklentilerinden daha olumlu olması oyuncular tarafından pozitif algılandı. Bütün bu gelişmelere rağmen borsanın tarihi zirvesi olan 58,750 seviyelerine çok yakın hareket etmesi kısa vadeli geri çekilmeler yaşanabileceğini gösteriyor. Ancak borsalarda hafif bir düşüş yaşanması yükseliş trendinin devam ettiğini kanıtlar nitelikte olacaktır. Yeni zirvelere ulaşmak için çok iştahlı bir borsa var önümüzde. Buna rağmen yurt dışı borsaları arasında en iyi performanslardan birini gösteren IMKB-100 endeksinin ilerleyen aylarda aynı performansı göstermesi oldukça zor gözüküyor. (Yani ABD borsa endeksi Dow Jones’un zirvesine hâlâ yaklaşık olarak yüzde 25-30 var.) Dolayısıyla satış baskısı hissedildiğinde yukarı pozisyonlarda çok inatçı olmamak gerekiyor. Bu hafta 5 Nisan Pazartesi sabahı saat 10:00’da deklare edilen TÜFE ve ÜFE rakamları beklentilerden yüksek açıklanmıştır. Bu hafta piyasalarda sanayi üretimi verisinin açıklanağını belirtmekte yarar görüyorum. Ayrıca anayasa paketi hakkında yapılan haberlere de dikkat etmek gerekmekte. Bol kazançlar, iyi haftalar.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın