Fakirleri Koruma Derneği’nin iki yılda bir verdiği geleneksel Elkus-Marcus Erdem ve Hayırseverlik Ödülleri 24 Mart Çarşamba günü sahiplerini buldu

" />

Elkus-Marcus Ödülleri dağıtıldı

Fakirleri Koruma Derneği’nin iki yılda bir verdiği geleneksel Elkus-Marcus Erdem ve Hayırseverlik Ödülleri 24 Mart Çarşamba günü sahiplerini buldu

Elkus-Marcus Ödülleri dağıtıldı

Seçkin bir davetli topluluğunun katıldığı ödül töreninin sunuculuğunu Tülin Susan ile Sandra Filizer üstlendi. Açılış konuşmasını yapmak üzere sahneye davet edilen FKD Yönetim Kurulu Başkanı Seyfi İşman, ödüller hakkında bilgi aktarımında bulunduktan sonra FKD’nin Musevi Cemaati üyeleri arasında hayırseverliği, faziletli kişiliği ile tanınan, müzik, kültür ve tıp alanlarında öne çıkan kişileri ödüllendirdiğini dile getirdi.

İlk ödül,  20. yüzyılın başlarında ABD’nin Türkiye Konsolosu Abraham Elküs’ün kızı Jane Selma Elküs anısına cemaatte, ailevi görevlerini yerine getiren ve yaşamını insanların sefaletten kurtulması için hayır kurumlarına adayan bir hanıma verildi.

Jane Elküs Fazilet Ödülü’ne bu yıl  Mişne Tora/Öğrencilere Yardım Derneği’nden Teli Tolet, Matan Baseter Barınyurt’tan Grasya Saranga, Dostluk Yurdu Derneği’nden Forti Barokas, Or -Ahayim Hastanesi Pembe Melekleri’nden Teli Tolet, Göztepe Kültür Derneği’nden Ester Ülçer, İhtiyarlara Yardım Derneği’nden Janti Levi, Türkiye Hahambaşılığı’ndan Tuna Alkan ve Neve Şalom Sinagogu Vakfı’ndan Sara Taragano, Yıldırımspor Kulübü’nden Luis Fins, Yetimleri Koruma ve Barındırma Derneği’nden Tuna Taragano ve Golden Age’den Meri Maya aday gösterildi.

Ödüle layık görülen Teli Tolet ve Grasya Saranga’ya ödüllerini Seyfi İşman,Roni Rodrigues, Elio Medina, Megi Küçük ve Selim Nahmias sundular. Diğer adaylar ise çalıştıkları derneklerin başkanları tarafından mansiyon ile onurlandırıldılar.

Josephine Marcus anısına yardım kurumlarında canla başla çalışan bir kadına verilmek üzere verilen  Josephine Marcus Hayırseverlik Ödülü’ne cemaatteki çalışmalarından ötürü Gina Alkaş ile özverili faaliyetlerinden dolayı Tuna Taragano layık görüldüler. Kendilerine ödüllerini Ruti Meranda verdi.

1992 yılında FKD bünyesinde, müzik alanında öğrenim yapacak bir öğrenciye katkıda bulunulması amacıyla bir fon kuran müzisyen Yaşar Paker adına verilen Müzik Ödülü’nü bu sene, Hazan Menahem Eskenazi yönetiminde Maftirim korosu ve Şef Yako Taragano eşliğinde Sinagog İlahileri Korosu paylaştı.

2003 yılında muayenehanesinde uğradığı saldırıda genç yaşta yaşamını kaybeden Diş Hekimi Yasef Yahya’nın adını yaşatmak üzere tahsis edilen Yasef Yahya Tıp Ödülü ilk kez 2006 yılında verildi. Bu yıl bu ödülün sahibi Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Alp Avi Hara oldu. Hara ödülünü Prof. Dr. Moiz Bahar tarafından aldı.

Kültür Ödülü’ne ise Yakup Almelek ve Forti Barokas lâyık görüldüler. Almelek yazdığı şiir, hikaye, deneme, tiyatro oyunu, öykü ve romanlarla kültür ve sanat alanında birçok başarıya imza atmış ve çeşitli ödüller almış bir sanatçı. Barokas ise uzun yıllardır DYD bünyesinde gerçekleşen tiyatro oyunlarında oyuncu, yazar ve yönetmen kimliğiyle öne çıkmış, sonsuz çalışma azmiyle gençlere örnek teşkil eden bir sanatçı. Cako Molinas ve İzi Doenyas kendilerine ödüllerini sundu.

Tören, 50 gencin beş yıl boyunca eğitimini üstlenen hayırseverlere ve dernek bünyesinde çeşitli fonlar kurarak katkıda bulunanlara teşekkür edilmesi ve plaket sunulmasıyla son buldu.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın