Geçen haftanın önemli gelişmelerinden bir diğeri ise FED’in yatırımcıları rahatsız etmeyen tavrı oldu. Uzun zaman faizlerin sabit tutulacağının belirtilmesi ve gelen enflasyon verilerinin beklenenden düşük açıklanması yatırımcıları rahatlattı

" />

Yunanistan’da kaygıların azalması borsaları yükseltti

Geçen haftanın önemli gelişmelerinden bir diğeri ise FED’in yatırımcıları rahatsız etmeyen tavrı oldu. Uzun zaman faizlerin sabit tutulacağının belirtilmesi ve gelen enflasyon verilerinin beklenenden düşük açıklanması yatırımcıları rahatlattı

Yunanistan’da kaygıların azalması borsaları yükseltti

Geçtiğimiz hafta, yurt dışında ABD borsaları yılın zirvesine ulaştı. Ancak Türkiye’de Ergenekon kapsamında devam eden tutuklamalar ve AKP’nin sunduğu yeni anayasa tasarısının politik bir gerilime sebep olma ihtimali sebebiyle Türkiye piyasaları yurt dışına göre daha kötü bir performans sergiledi. Bununla beraber bir gazetede Cuma günü AKP’ye kapatma davası açılacağı tezinin sunulması yurt içinde oyuncuları etkileyen bir başka gelişme olarak dikkat çekti. Yurt dışında hafta sonuna doğru açıklanan verilerin olumlu olması ve Yunanistan ile ilgili kaygıların azalması borsaların yükselişinde önemli rol oynadı. Bu haftanın sonlarına doğru açıklanacak veriler yükselişte olan ABD borsalarının trendinin devam etmesina katkı sağlayabilir. Bu hafta yaşanması olası yükselişlerde kar realizasyonlarına dikkat etmek gerekmektedir.

Geçtiğimiz hafta özellikle gelişmiş piyasalarda ciddi miktarlarda yükselişler yaşandı.  Özellikle ABD borsaları önemli teknik seviyelerin üstüne yükselirken buralarda kapanışlar yapması borsada kısa vadede yükselişlerin devam edebileceğini göstermekte. Bununla beraber son zamanlarda yılın en sert düşüşüne yaşamamıza sebep olan Yunanistan’ın borç problemleri piyasaların endişelerinden biri olmaktan çıkmış durumda. Ancak Almanya’nın zaman zaman yaptığı açıklamalar ve Mayıs ayında Yunanistan’ın ciddi bir borç ödemesi bulunduğu düşünüldüğünde bu konunun tekrar gündeme gelmesi muhtemel. Ancak kimse gündeme getirmeden bizim bu konuyu borsaların düşüşü için kullanmamız olanaksız.

Geçen hafta teknik anlamda çok önemli bir yer olan 1.3800 seviyesine kadar yükselmesi ve oradan düşmesi düşündürücü. Yani bu gelişme büyük yatırımcıların dikkatini çekmeden küçük yatırımcıların buna göre pozisyon alması zararlara sebep olabilir.

Geçen haftanın önemli gelişmelerinden bir diğeri ise FED’in yatırımcıları rahatsız etmeyen tavrı oldu. Uzun zaman faizlerin sabit tutulacağının belirtilmesi ve gelen enflasyon verilerinin beklenenden düşük açıklanması yatırımcıları rahatlattı. Bu hafta ABD’de açıklanacak 4. çeyrek büyüme rakamlarının son revizesi ve dayanıklı tüketim malları siparişleri datalarını takip etmek gerekiyor.

Geçtiğimiz hafta yurt içinde ise özellikle Dolar/TL’nin hızlı bir biçimde yükselmesi endişe vericiydi. Ergenekon kapsamında tutuklananların sayısının artması ve anayasa değişikliğinin siyasi gerginliğe yol açabileceğinin korkusu Perşembe günü yurt dışı borsalardaki yükselişe rağmen IMKB-100’ün kötü performans sergilemesine yol açtı. Bununla birlikte Cuma günü AKP’ye kapatma davası açılacağı endişesi vardı. Bu beklentinin gerçekleşmemesi piyasaları bir nebze rahatlattı. Buna rağmen Dolar/TL’nin ve tahvil faizinin yükseliş içinde olması düşündürücü. Ancak bu gelişmenin borsalara yansımasının yaşanmaması durumunda düşüş konusunda ısrarcı olmamak gerekiyor. Bununla beraber yükselişlerde kâr alımı gerçekleştirmenin mantıklı olacağı kanaatindeyim.

Yurt içi gelişmeleri dikkatle takip etmeli ve alınan pozisyonlarda ısrarcı olmamalıyız. İyi haftalar diliyorum.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın