Piyasalar ani çıkışlarla sallandı

Bayram haftası, dünya piyasaları Dubai’den gelen haberlerle çalkantılı günler geçirdi. Türkiye ise tatil nedeniyle bu hareketlenmeleri hissetmedi

Piyasalar ani çıkışlarla sallandı

Bayram haftası oldukça hareketli geçti. Piyasalarda satış baskısının yoğun olduğu bu dönemde Dubai World adında bir şirketin borçlarını ödeyememe riski ile karşı karşıya kaldığının açıklanması sonucu yurt dışı piyasalarda oldukça sert düşüşler yaşandı. Ancak Dubai World’ün ödeyemeyeceğini açıkladığı 26 milyar dolarlık borcunu yeniden yapılandırması ile özellikle gelişmekte olan piyasalar düşüşlerinden daha fazla yükseldi. Bu hafta ABD’de açıklanacak olan işsizlik verileri ve hafta arası üretim ile ilgili dataların piyasaları etkilemesi muhtemel gözüküyor.
Yılın sonlarına yaklaştığımız bu haftalarda sene sonu kârlılıkların ve ekonomilerdeki durumun iyi gözükmesi için her satış alım fırsatı olarak karşımıza çıkıyor. Dubai World’ün 59 milyar dolarlık borcunu erteleyeceğini açıklaması özellikle Avrupa bankalarının hafta sonuna doğru önemli miktarlarda değer kaybetmesine sebep oldu. Bu şirketin borçlarının büyük bir bölümünün RBS ve HSBC’ye olması bu harekette önemli rol oynadı. Bununla birlikte Dubai gibi bir bölgenin batacağı tehlikesi de ülkelerin hala batma riski olduğunu piyasalara hatırlattı. Ancak daha sonra yapılan açıklamalar ile birlikte bu şirketin Dubai Şeyh’ine ait olduğu ve ülke ile bunun ötesinde bir şirketin batmasının ülkenin batması anlamına gelmediğinin anlaşılması da piyasaların toparlanmasında etkili oldu.
Türkiye ise bu olumsuz etkileri Kurban Bayramı olması sebebiyle yaşamadı. Buna rağmen Dolar/TL piyasası yurt dışı bankaların işlem yapmasına açık olduğu için hacimsiz olarak 1.55 seviyesine kadar yükselse de tansiyonun azalması ile birlikte Pazartesi günü tekrar 1.5100’in altına gevşedi. IMKB’de yurt dışı borsaların toparlaması ile birlikte hafta başında gelen yoğun alımlarla yükseldi. Yazımın başında olduğu gibi bu hafta verilerin olumlu gelmesi durumunda da borsalarda yılsonuna kadar yeni bir yükseliş dalgasının yaşanması muhtemel gibi gözüküyor. Yine de geçen hafta olduğu gibi piyasaları düşüren olumsuz etkileri takip etmemizin de oldukça önemli olduğuna inanıyorum. Disiplinli davranmaya devam etmeli ve düşüş fırsatlarını yurt dışı trendleri bozmadığı sürece alım fırsatı olarak görülebilir. İyi haftalar. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın