Ve Tanrı On Emir’i verdi…

Tanrı’nın Musa Peygamber’e Sina Dağı’nda On Emir’i verdiği gün olan ve Sivan ayının altıncı ile yedinci gününe rastlayan “Şavuot Bayramı” 26 Mayıs Salı akşamı İtalyan Sinagogu’nda kutlandı

Ve Tanrı On Emir’i verdi…

Her sene geleneksel olarak İtalyan Sinagogu’nda yaşanan Şavuot kutlaması, bu yıl da 26 Mayıs salı akşamı gerçekleşti. On Emir’in verilişini ve Yahudilerin Tora’ya kavuşmalarını simgeleyen Şavuot Bayramı kutlamasında; Hahambaşı Rav İsak Haleva, Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya, Başkan Yardımcısı Robert Abudara ve Aşkenaz Cemaati Başkanı Binyamin Poluman’ın yanı sıra cemaatin çeşitli kurum, kuruluş, cemaat ve dernek başkanları hazır bulundu.

Maftirim Korosunun “Baruh Aba”yı seslendirmesiyle başlayan tören İtalyan Cemaati Başkan Vekili Rıfat Behar’ın konuşmasıyla devam etti: “ Bu bayram gecesi konuşmamı hazırlarken birlikte sohbet edelim istedim. Kurumlarımız yaşadıkça sorunların olması gayet doğaldır. Yahidlerimizin sayısını arttırmak için neler yapılabilir? Birlikte bazı çözümler bulabilir miyiz? Cemaat üyelerinin çoğunlukla yaşadığı yeni yerleşim merkezlerine yakın sinagogların yahid bakımından sorunları olmadığı görülmektedir. Ancak özellikle Kuledibi’nin etrafında kalan Neve Şalom, Aşkenaz ve İtalyan Sinagoglarının durumu farklıdır. Bu durumda bizlere eski Kuledibilileri bulmak kalıyor. Mümkün müdür? Yahidlerimiz yaşlanıyor ve yeni yahidlerin gençlerden oluşması şart. Gençlerimizi sinagoglarımıza nasıl getirtebiliriz? Onların sinagog yönetimlerinde görev almaları gerekir. Birlikte düşünelim ve müşterek projeler üretelim. Birlikten güç doğacağı muhakkaktır. Elbette yapılacak çok işler var. Sözlerime son verirken barış, huzur ve mutluluk dolu bir yaz mevsimi geçirmenizi dilerim. Hag Sameah”

Ardından sırasıyla Rav Naftali Haleva, Rav İzak Peres ve Rav İzak Alaluf birer kısa anlatım yaptılar. Rav Haleva Pesah ile Şavuot bayramları arasında okunan Şir A Şirim kitabına değindi. Rav  Peres “Omer”in anlamını yahidlerle paylaştı. Rav Alaluf ise “Pirke Avot”un ne ifade ettiğini anlattı.

Daha sonra söz alan Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya gündemdeki konuları ele aldı. Geçirilen zor dönemlere ve yaşanan ekonomik zorluklara değinerek asgari harcama yapılarak mütevazi bir yaşam sürülmesinin önemini bir kez daha hatırlattı.

 

Maftirim Korosu’nun ardından Rav İsak Haleva On Emir’i anlatan bir konuşma gerçekleştirdi.  Hahambaşı Rav Haleva konuşmasında “Şavuot Bayramı Yahudi toplumunun ruhsal yapısını oluşturur. Bayramların en yücesidir. Esaretten kurtulan Yahudi  toplumu Pesah’tan 49 gün sonra Sina Dağı’nda On Emir’i alır ve birbirine kenetlenir.

 

 

Tora, Yahudi toplumunun can damarı, ruhu yani oksijenidir. İsrailoğulları Sina Dağı’nda Tanrı ile bir anlaşma yaptı. On Emir dünya toplumlarında ışığın başlangıç noktasıdır. Tanrı ilk emir ile insanlara evrensel bir şekilde hitap ediyor, bir mesaj veriyor. Yaşam felsefelerini madde üzerine inşa etmemeleri gerektiğini hatırlatıyor. İnsanı insan yapan güçten, Tanrı’dan uzaklaşılmamasını öğütlüyor. Bir diğer emir Yahudiliğin tabelası olan kutsal “Şabat” gününün unutulmamasıdır. Annene babana saygı göstermeli, onların yollarını takip etmelisin. Böylece ömrün uzar.

On Emir’in ışığında yolumuza devam etmeli ve toplum olarak geleneklerimizi sürdürmeliyiz” dedi.

 Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın Ehal’in kapılarını açmasının ardından Hazan Şimon Asayas, Anoten ve Rav İsak Haleva, Mişeberah dualarını okudular.

Tören süresince  Maftirim Korosu  maftirim eserlerinden örnekler seslendirdi. Konuklar; tören sonrası, İhtiyarlara Yardım Derneği’nin hazırladığı ve Şavuot Bayramı’nı simgeleyen yiyeceklerin bulunduğu paketler ve İtalyan Sinagogu’nun sunduğu birer hatıra anahtarlık ile sinagogdan ayrıldılar.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın