Başarı paylaşılmalı

Hediye almak da vermek kadar güzel bir duygudur. Hele beklemediğiniz bir anda gelirse... Geçtiğimiz hafta Golden Age’in bir toplantısındaydım. İçeri girdiğimde kocaman bir sepete doldurulmuş  beyaz tül keseciklerden bir tanesini aldım. İçinden Golden Age logosunun basılı olduğu bir kağıt ve bir bilezik çıktı. Kağıtta şöyle yazıyordu: “Sevgi değer vermesini bilmektir. Sevgi birlikten sevinç duymaktır. Bu hatıralar Golden Age dostlarının el emeği göz nurudur.” Bilezikte şans sembolü olan dört gümüş uç vardı. Fil, balık, yunus, ve güneş. Ne kadar zarif bir düşünce. Dediğim gibi, beklemediğiniz anda gelen hediye en güzelidir. Toplantının diğer sürprizi konuk konuşmacılardı. Onursal Başkan Bensiyon Pinto ile Miryam Kaneti Molinas‘Gönüllülük ve Profesyonellik’ başlıklı konuyu  interaktif olarak sundular.

* * * 

Schneidertempel Sanat Merkezi, gerçek bir başarı öyküsü yaşadı. Geçtiğimiz hafta kuruluşunun onuncu yılını kutladı. Bu vesile ile on yıl içinde ev sahipliği yaptığı tüm sergilerin afişleri duvarda yerini buldu. Gerçi bu zaman zarfında sergilerin yanısıra kitap okuma günleri ve konserlerin de yapıldığını unutmamak lazım. On yıl, bir sanat merkezinin sürekliliği açısından az bir zaman değil. Açıldığı günden bu yana gelişmeleri izledim. Bu başarı öyküsünün ardında Aşkenaz Cemaati’nin desteği yadsınamaz. Ancak Schneider’ı yaşayan bir mekan haline dönüştüren ise İzel Rozental ve Tan Oral’dır. Gerçi ucundan bile tutmuş olsalar Schneider’da emeği geçen herkese teşekkür borçluyuz. Nitekim bu zarif jest, onuncu yıl kuruluş sergisinde, mekanın girişinde her iki yana asılmış teşekkür panolarında kendini gösterdi. Yerli, yabancı merkeze eli değen herkesin adı yazılıydı panolarda.

Çoğu karikatür sergilerinden oluşan bir sanat merkezini hayata geçirmek kanımca cesaret işiydi.  SSM ‘nin kuruluş aşamasında emeği  geçen Aykut Köksal açılış günü yaptığı konuşmasında şu sözleri söyledi: “Su yolunu buldu.”

Günün anısına hazırlanan sergi kitapçığı, on yıl içinde yapılanların belgesi  niteliğini taşıyordu. O da kusursuz, o da mükemmel.

Açılış günü güzel bir ziyaretçi akışı vardı. Gene de gönlüm cemaatimizden daha fazla insan görmek isterdi. Ne de olsa başarı paylaşılmalı..

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın