Nobel Ödüllü Robert Aumann,

Nobel Ödüllü Robert Aumann,

Boğaziçi Üniversitesi’nin düzenlediği GameNet etkinliği kapsamında, ‘oyun teorisi – game theory’ tutkunları bir araya gelirken, etkinliğin açılış konuşmasını Kudüs İbrani Üniversitesi’nde Robert Aumann yaptı. Oyun teorisi konusunda dünya çapında bir uzman sayılan Aumann, 2005 yılında Ekonomik Bilimler dalında Nobel Ödülü’nü almaya hak kazandı. 1930 yılında Franfurt, Almanya’da dünyaya gelen Aumann, 1938 yılında Nazi tehdidi karşısında ailesi ile birlikte ABD’ye göç etti. Küçük yaşlardan itibaren matematiğe ilgi duyan Aumann, üniversite eğitimi de bu dalda aldı. Aumann, 1956 yılında Kudüs’deki İbrani Üniversitesi’nin kadrosuna katıldı ve o günden bu yana da aynı üniversitede çalışmalarını sürdürüyor. İbrani Üniversitesi’nde oyun teorisi üzerine bir merkez kuran Aumann,  doksan akademik makale ve altı kitabın da yazarı.

13 Mayıs Çarşamba sabahı “Rational Expections in Games” başlıklı bir sunum yapan Nobel Ödüllü Aumann, oyun teorilerinde mutlaka ‘durum’un dikkate alınması gerektiğini ve oyuncuların birbirlerinin görüş ve düşüncelerini dikkate alıp oyunun etkileşimlinin olması gerektiğinin altını çizdi.

Türk dinleyicilerine saygısından dolayı kırmızı kravat ve kırmızı kipa ile giymeyi tercih ettiğini belirten Robert Aumann, sunumunu GameNet katılımcıları tarafından büyük alkış aldı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın