Yatırım yapmak için doğru zaman mı?

Hafta başında Porsche’un Volkswagen’ı alma konusunda tereddüt ettiğine dair haberler bile borsaların kötü açılmasında önemli rol oynadı. Bu gelişmeler dışında AB’nin Türkiye’ye IMF ile anlaşmalarını tavsiye ettikleri haberleri ve anlaşma konusunda hükümetin net bir açıklama yapılmaması yatırımcıları tedirgin ediyor.

Yatırım yapmak için doğru zaman mı?

Geçtiğimiz hafta yurt dışı ve yurt içinde oldukça hareketli günler geçirdik. TCMB faizlerini beklendiği gibi 50 baz puan indirerek yüzde 9.25 seviyesine indirdi. Bununla beraber yurt dışında açıklanan haftalık işsizlik ve aylık perakende satış verilerinin olumsuz gelmesi sebebiyle piyasalarda geçen hafta öngördüğümüz kâr realizasyonunun gerçekleştiğini gözlemledik. Ancak özellikle yurt içi borsalarda alım yapan yabancıların aldığı hisse senetlerinin satış miktarları henüz borsaların aşağı yönlü hareket edeceklerini gösterir nitelikte değil. Bununla beraber haftanın sonlarına doğru olumsuz koşulların artmasıyla yurt içi ve yurt dışı borsaların yükseliş trendinde teknik açıdan önemli destek noktalarına yaklaştığımızı belirtmekte yarar görüyorum. Bu gelişmelerin hepsi piyasaların yükselişten sonra yeni bir yön arayışında olduğunu kanıtlar nitelikte.

Bu hafta açıklanacak önemli veri bulunmaması haberlerin dikkatle takip edilmesi gerektiğini açıkça gösteriyor. Mesela bu haftanın başında Pazartesi günü açıklanan Porsche’un Volkswagen’ı alma konusunda tereddüt ettiğine dair haberler bile borsaların kötü açmasında önemli rol oynadı. Bu gelişmeler dışında yurt içinde ise IMF ile ilgili gelişmelerin dikkatle takip edilmesi gerekiyor. Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye IMF ile anlaşmalarını tavsiye ettikleri haberleri ve anlaşma konusunda hükümetin net bir açıklama yapılmaması yatırımcıları tedirgin ediyor.

Dolar/TL tarafında ise herkes faizin fazla düşürüldüğünden şikâyetçi. Ancak şöyle bir açıklama yapmakta yarar görüyorum. Aylık enflasyon rakamlarına bakıldığı zaman reel faiz (nominal faiz-enflasyon) hala artı bir seviyede seyrediyor ve TCMB’nin faizi düşürme sebeplerinden biri de bu makasın fazla açılmasını istememesi. Dolayısıyla ekonomideki yavaşlamadan dolayı düşen enflasyonla bu sene faizlerin yüzde 8 seviyesine kadar indirilmesi muhtemel. Kısa vadede alternatif getiri sunan ve belirsizliğin devam ettiği bu ortamda riskinizi dağıtmak için alternatif yatırım araçlarına yatırım yapmak uygun olabilir gibi gözüküyor. İyi haftalar.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın