YAHUDİLİKTE TEMEL KAVRAMLAR > MİKVE {4}

Mikve’ye su kaynağı olabilecek unsurlar arasında yeraltı su kaynağı veya yağmur suyu, erimiş buz veya kar da yer alabilir. Buz suni olarak üretilmiş olabilir.

Kaynak suyu -nehirler ve deniz dahil olmak üzere hareket halinde oldukları için saflaşırlar. Ancak yağmur suyu havuzda veya banyoda sabitleşmektedir. Onun için suyun havuzdan dışarı pompalanarak değiştirilmesi gerekir. Suyun insanların yarattığı imkanlarla depolanmaması fakat inşa edilmiş bir ara havuzuna akması veya düşmesi gerekir. Bu havuzdan banyoya giden boruların da pislik taşıyacak boşlukları olmayacaktır. Seramik, taş, beton asbest veya plastik malzeme kullanılmalı, ayrıca su sızdırmazlığı da sağlanmalıdır. Günümüzde en çok kullanılan su kaynağı, çatıda biriken yağmur suyudur. Bu su, inşa edilmiş bir sarnıca bir oluk vasıtası ile akar. Bu sarnıçtan da diğer havuzlar beslenir. Sistemin ritüel bakımdan uygunluğunun yetkili din adamlarınca denetlenmesi gerekir.

İsrail Dini İşler Bakanlığı mikvelerin inşaatının finansmanını sağlar ve denetimini yapar; 100 aile için yeterli olacak köy tipi Mikveler’den, güncel imkanları hatta güzellik salonlarını da içeren karmaşık kentsel Mikveler’e kadar çeşitli boyutlarda 1200 kadar Mikve bulunmaktadır. Conservative Yahudilik hareketi, Mikve ile ilgili geleneksel kaidelere ve Yahudi dinine girmek isteyenlerin Mikve’ye girmeleri gerektiği koşuluna uyar. ABD’deki Reform hareketi ise Mikve’yi modern çağda bir fazlalık olarak kabul etmekteyse de, ABD Dışındaki Reform Yahudileri, Yahudi dinine girmek isteyenlerin Mikve’ye girmesi koşulunda ısrar etmektedirler. Ortodoks cemaatlerse, Mikve’yi tartışmasız bir koşul olarak kabul etmişlerdir.

Kaynakça: “Yahudilik  Ansiklopedisi”, Cilt I, II, III Yusuf Besalel

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın