Maccabiat için son şanslar…

Türkiye’nin 1993’ten beri aralıksız katıldığı Maccabiat Oyunları Türkiye ayağı seçmeleri geçtiğimiz pazar günü DYD’de yapılan organizasyon ile başladı. Bu sene İsrail’de 18.si düzenlenecek olan Maccabi Oyunları’na organizasyon tarihinin gelmiş geçmiş en yüksek katılımı bekleniyor. Organizasyona katılacak Türk takımlarının oluşturulmasında, son aşamaya gelindi

Maccabiat için son şanslar…

Dünyanın en önemli üçüncü spor organizasyonu sayılan Maccabi Oyunları’nın 18.si 2009 yazında İsrail’in Ramat Gan kentinde yapılacak. Organizasyona bu sene 50 ülkeden 9 bin sporcunun katılımı bekleniyor. 2005’te yapılan son oyunlarda bu sayı yaklaşık 6bin kadardı.

Dünya Maccabiat Komitesi Asbaşkanı Sadi Beceren, toplantıda organizasyon ve oyuncu seçmeleri ile ilgili detaylara değinirken Türkiye’nin organizasyon için ne denli önemli bir ülke olduğunu şu cümlelerle vurguladı: “1. Maccabiat Oyunları 1932 yılında 390 sporcunun katılımıyla yapılmıştı. Halbuki Maccabiat ruhu çok daha eskilere dayanıyordu. Dahası bu ruh, şu an üzerinde yaşadığımız Anadolu topraklarından doğmuştu, zira dünyanın ilk Maccabi Spor Klübü, 1895’te İstanbul’da kuruldu. Böylesine bir dünya organizasyonunun beşiği olan ülkemizin, bu sene belki de en büyüğü yapılacak bu muhteşem organizasyona en ciddi şekilde hazırlanması için elimizden geleni yapacak, en iyi sporcuları seçecek, en iyi hocaları tutacak ve en gelişmiş programlarla çalışacağız.”

Beceren, her ailenin çocuğu için en iyiyi yapmak isteyeceğini belirterek, bu konuda atılabilecek en isabetli adımın çocuğuna Maccabiat deneyimini yaşatabilmek olduğunu söyledi. Beceren: “Düşünün bir kere… Bütün juniorlar aynı otelde kalıyor. Bütün juniorlar derken İtalyan’ı, Alman’ı, İsviçrelisi, Hindistanlısı, Yeni Zelandalısından bahsediyorum… Muhteşem bir enerjiden bahsediyorum… Dünyanın her yanından kızlar, erkekler, juniorlar, gençler bir araya gelmiş… Ortak bir paydada, spor da buluşuyorlar… Bu macerayı insan evladına yaşatmak istemez mi?” dedi.

Türkiye Maccabiat Komitesi Başkanı Jojo Pinto ise, organizasyon ritüellerine vurgu yaparak şöyle konuştu: “Gençlerimiz, bütün sene aynen profesyoneller gibi hazırlanıyorlar… Sorumluluk almayı öğreniyorlar. Hayatta bir tek kendilerine karşı değil, takım arkadaşlarına ve topluma bazı şeyler borçlu olduklarının bilincine varıyorlar. Çalışıyorlar. Sadece çalışarak ve konsantre olarak, istediklerini elde edebileceklerini fark ediyorlar. Bireyselliği bırakıp,  takım içinde hareket etmenin zevkine varıyorlar. Sonra ne mi oluyor? Türkiye formalarını giyip 70 bin kişinin önünde, gerçek bir stadyumda, ülkelerinin ismi anons edilirken onlar bayraklarını gururla sallayarak Maccabiatlara başlıyor ve dünyanın dört bir yanından gelen arkadaşlarıyla sportif mücadelenin keyfine varıyorlar. İşte bu, bir bireyi olgunlaştıran, hafızadan hiç silinmeyen en önemli hayat deneyimlerinden biri değil de nedir?”

 Organizasyona katılacak Türk ekipleriyle ilgili soruları yanıtlayan Türkiye Maccabiat Komistesi İkinci Başkanı Jojo Sisa, kafilenin durumu hakkında: “Türkiye, bu sene gümbür gümbür geliyor. Hala bu muhteşem organizasyonun içinde olmak ve hayatlarının sonuna kadar unutamayacakları bu deneyimi yaşamak isteyen sporcular varsa acele etmelerini tavsiye ederim. Zira takımları bitirmek üzereyiz. Arkadaşlar, belki de çok geç kalmış olabilirler” dedi.

Maccabiat Komitesi halkla ilişkiler sorumlularının insanüstü çabaları ise şapka çıkarılacak cinsten. Cemaatin tüm kurumlarına Maccabiat posterleri asılmış, veri bankaları hazırlanmış, her sporcu ile özel olarak ilgileniyor, her soru cevaplanıyor. Duyurular haftalar öncesinden yapılıyor… Hummalı bir çalışma, profesyonel yöntemler… Türkiye Maccabiat Komitesi belli ki 21. yüzyılda başarının yalnızca sportif çaba ile gelmeyeceğini biliyor. Sporcunun arkasındaki destek mekanizmalarını da, bir makine gibi çalıştırmayı başarıyor. Belli ki bu yazın diğerlerinden farklı olacağına en çok onlar inanmış… Hem de yürekten… Amatör ruhla çalışmalarına rağmen…

 Belli ki bu yaz İsrail’de çok sıcak geçecek… Hatta Dünya Maccabiat Komitesi As Başkanı Sadi Beceren’den öğrendiğimize göre Türkiye, organizasyonun şimdiden en iddialı kafilelerinden biri olarak görülüyor.

Çocuklarının bu muhteşem organizasyona katılmasını isteyen veliler, geç kalmalarına rağmen hala şanslarını yitirmiş değiller. 23 Ekim Perşembe günü Futsal Takım Seçmeleri, 25 Ekim Cumartesi günü ise Basketbol Takım Seçmeleri yapılacak. Detaylı bilgiyi macc.turkey@gmail.com adresine sorularınızı göndererek alabilirsiniz.

Maccabiat her gencin yaşaması gereken eşsiz bir deneyimdir. Bu deneyimi şu ana kadar yapılacak en kalabalık ve en renkli organizasyonda yaşamak isteyenlerin ise biraz acele etmeleri gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın