Hayallerinin peşinden giden adam: Avi Yensarfati

Hayallerini bıkmadan kovalayan insanlara her zaman hayran olmuşumdur. Şu enteresan hayatta eğer çok istenirse her şeyin az çok gerçekleştiğine inanırım. Geçtiğimiz hafta bu düşüncemi sevinerek bir kez daha kanıtlamama vesile olan bir kişiyle tanıştım. Sizlere bugün onu biraz anlatmak istiyorum…

Avi Yensarfati… 1980, İstanbul doğumlu. Bizden biri… 18 seneden beri aşık olduğu şeyi yapıyor. Su topu oynuyor, öğretiyor… İşine aşık olması başarısının ardındaki en büyük itici güç. Öyle bir güç ki Avi’yi dünya üzerinde çok az sporcuya nasip olmuş iki ulusal takımda birden oynama şerefine ulaştırmış. İşte aşık olduğu işi yapan bir genç adamın hikayesi;

 Avi’nin su topu sporuyla tanışması 18 yıl önce Türkiye’ni n önemli su topu ekollerinden biri olan Burgazada Su Sporları Kulübü’nde başladı. 15 yaşında kendisini yetiştiren Kulübün A takımına seçildi ve 24 yaşına kadar burada profesyonel olarak su topu oynadı. Lise sona geldiğinde kariyerini üniversite için rölantiye aldı. Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümünü okurken Türk Genç Milli Takımı’na seçildi ve ay yıldızlı formayla birçok başarı kazandı. 60 defa ulusal takımın formasını giyen Yensarfati, kariyerine Balkan üçüncülüğü ve Avrupa Şampiyonası yedinciliği yerleştirdi.

2004 yılında Avi’nin kaderi değişti. İsrail’e göç etti ve ülke liginde başarılı bir grafik çizen Hayfa yakınlarındaki Kibbutz Ramat Yohanan’a yerleşti. Üç sezon Ramat Yohanan’da oynayan Avi, 2006 yılında takımıyla beraber İsrail Ligi finaline yükseldi. Ancak, Lübnan ile patlak veren savaş dolayısıyla lig iptal edilince Avi’nin hak ettiği şampiyonluğu yaşaması için bir sezon daha beklemesi gerekti.

2007-8 sezonunda ligin güçlü ekiplerinden ASA Tel Aviv’e transfer oldu ve sezon sonunda şampiyonluk kupasını kaldırdı. Avi, oyunculuğunun yanında antrenörlük kariyerine bu takımda başladı ve ASA’nın  iki kız takımını birden çalıştırdı. Tel Aviv’de gösterdiği performans İsrail Milli Takımı Koçu’nun ilgisini çekti ve ulusal takıma davet edildi. Türkiye Genç Milli Takım’da oynadığı için mavi-beyazlı A takım formasını giymeye yasal olarak bir engeli yoktu. Bu yaz Portekiz’de katıldıkları özel turnuvada ilk defa İsrail A Milli Takımı’nın formasını giydi.

Avi, 2009’da yapılacak Avrupa B Ligi Şampiyonası’nda İsrail’in formasını giyecek ve kaderin cilvesi olsa gerek büyük bir ihtimal Türkiye’ye karşı oynayacak. (Küçük bir bilgi verelim; Su topunda iki uluslararası lig var. A Ligi’nde 12, B Ligi’nde 16 ülke takımı yarışıyor. Türkiye ve İsrail B Ligi’nde bulunuyor.)

Su topu, havuzda 7 kişilik bir takımla oynanıyor. Yedeklerle beraber takım oyuncularının sayısı 13’e yükseliyor. 

Avi, 2008-2009 sezonunda yeni takımı Petach Tikva’nın formasını giyecek. Petach Tikva’nın, Tel Aviv’e göre daha küçük bir takım olduğunu söyleyen Avi, küçük denizde büyük balık olmak istediğini belirtiyor. Zira yeni takımında imzaladığı sözleşme gereği oyunculuğunun yanında genç takım koçu ve A takım asistan koçu görevlerini alacak. Arada unutmadan şunu da ekleyelim. Avi, oyunculuğunun yanında profesyonel olarak şu an Tel Aviv’de özel bir kursta Türkçe hocalığı da yapıyor… Bitmez tükenmez bir enerjisi var.

Avi, daha önce dediğim gibi mesleğine aşık biri. Hayatı boyunca gençleri de kendi gibi bu aşkla tanıştırmayı istemiş. Bu amaçla Petach Tikva ve aynı zamanda İsrail Milli Takım sorumlusu olan ortağıyla bir su topu okulu açmayı planlıyor. Bu okulda özellikle Türkiye’den kendisi gibi göç etmiş gençleri de görmeyi arzuluyor.  Bu amaçla okuyucularımıza e-mail adresini iletmemizi de istedi. Kendisine yensarfati_avi@yahoo.com dan ulaşabilirsiniz.

En büyük hayali ise bir gün başarılarıyla nam salmış olan İsrail Kız Milli Takımını çalıştırmak… Bu hedefe her geçen gün yaklaştığını söylesek yanılmayız sanırım… Avi Yensarfati, cesur bir insan. İnandığı ve sevdiği işi yapıyor. Bu yüzden başarı grafiği gün be gün artarken enerjisinden hiçbir şey kaybetmiyor. Bu güzel başarı hikayesinin kariyer konusunda karamsar olan gençlerimize biraz cesaret vermesini umarım.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın