Vaera

Yazılarımızda eğitimin önemine ve özellikle aile içinde verilen eğitimin önemine oldukça fazla yer vermekteyiz. Çünkü aile tarafından verilen eğitim kalıcıdır. ?öyle bir örnekle açıklamaya çalışalım. Talmud Tora derslerinde ?abat girmeden önce iki mum yakma kavramı verilir. ?abat’ı karşılama esaslarından bir tanesi olan bu kavram öğretildikten sonra çocukların bu işlemi evlerinde yapmaları istenir. Eğer o çocuğun evinde böyle bir uygulama varsa o verilen ders hedefine ulaşmıştır. Aksi takdirde bu uygulama belki birkaç kez yapılır fakat böyle bir alışkanlık olmadığından unutulur gider. Siz istediğiniz kadar Kaşer kavramını öğretiniz eğer aile bu kavrama karşı ise ve uygulamamaya niyetli ise bunu uygulamaz.

Bu peraşada Moşe ve Aharon’un soyu belirtilirken Levi kabilesinin bütün üyeleri açıklanır. Fakat onlardan önce gelen Reuven ve ?imon’un sadece çocuklarının ismi belirtilir. Bilginlerimizin açıklamaları ışığında eğitim meselesini gözönünde bulundurarak bir açıklama getirmeye çalışalım.

Levi bütün kardeşler içinde en uzun yaşayan kardeştir (137 yıl). Levi bu kadar uzun yaşamakla torunlarını görmekle kalmamış onlara gerekli eğitimi de verebilmiştir. Öte yandan Levi Yaakov Avinu’nun oğludur. Sadece Yaakov’un değil aynı zamanda Yitshak’ın da devrinde bulunmuş ve onun verdiği üstün eğitimi alabilmiştir. Yitshak ve Yaakov’dan gelen tradicion Levi tarafından çocuklarına ve torunlarına bizzat Levi tarafından aktarılmıştır. “?eal aviha veyagedeha zekeneha veyomeru lah” cümlesinde geçmiş zamanlara ait bir soru olduğunda büyüklerimize onların tecrübelerine ve bilgilerine danışmanın çok önemli olduğu vurgulanmaktadır. Eğer bu eğitim Yitshak ve Yaakov’dan geliyorsa ne mutludurlar ki Levi’nin torunları bu çok değerli tradicionu almak ve kaynağından öğrenmek şansına sahip olmuşlardır.

Bir başka bakışla bir şehrin tarihi hakkında bilgi edinmek istendiği zaman başvurulacak en güzel kaynak hiç kuşkusuz o şehrin bilgeleri ve yaşlılarıdır. Onların anlattıkları bazen güzel öyküler eşliğinde çok güzel bir kaynak teşkil eder. Böylelikle araştırmayı yapan kişi daha gerçekçi bir çalışma yapmış olur.

Yaakov’un diğer çocuklarının böyle bir şansları pek olmamıştır. Levi’nin vermiş olduğu eğitim ile bu kabile Tanrı’ya en yakın bir kabile haline gelmiş ve Mişkan evinin çalışanları olarak hizmet vermişlerdir. Çevremizde eğer böyle büyüklerimiz dedelerimiz varsa onların ışığından faydalanmak, azami faydalanmak için gayret gösterelim. Bilelim ki onların vereceği tradicionun zevkini ve tadını kitaplardan almak çok zordur.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın