Pandora’nın kutusunda ‘umut’ da var...

Yıl sonu geldi diye vicdan muhasebesi yapmak benim için çok gerilerde kaldı. İyiyi, kötüyü artıyı, eksiyi artık günlük düşünüyorum. Dün ise çok gerilerde kaldı. Geçmişe bakacak, nostaljiye sığınacak anlar sayılı. Önemli olan bugün. Zaman kavramı benim neslim için lüks bir tüketim aracı. Değerini bilmek ve özellikle de doğru kullanmak bir nimet.

* * *

Mevsim normallerinin dışında seyreden havalar aniden soğudu. Sakladığım eldivenler ortaya çıktı. Ve kar yağmaya başladı. Rüzgarın daha sert estiği yüksek yörelerde damlar, yerler bembeyaz, park etmiş arabalar kat kat milföyler gibi.. Yılbaşına birkaç gün kala “Kar yağdı, izler kapandı” özdeyişi bu denli rastlantısal olabilir mi? O beyazlık neden bize huzur verir? Beyaz aynı zamanda barışı çağrıştırdığı için mi?

* * *

Vicdan muhasebesi yapmak istemiyorum ama ütopik de olsa bazı temennilerde bulunmak istiyorum. Karın yağdığı bu süre içinde sonuçta mucizelere her zaman inandım. Beyaz örtü zihinlerdeki ‘kötülük’ kavramını yok etse; aynı örtü ‘barış’ı kıtalara yaysa, açlık sınırını örtse; her yerde eğitim olanakları çoğalsa, herkesin insanca yaşayabileceği bir işi olsa; fena mı olur? İmkansıza değil, zora inanıyorum. Yunan mitolojisinde yer alan ‘Pandora’nın Kutusu’ndan bile binbir kötülüğün yanısıra ‘ümit’  sözcüğü çıkmış.

* * *

Bu yıl Hanuka kutlamalarının birçok yerde artan bir coşkuyla gerçekleştiğinin bilmem farkına vardınız mı? Bu paylaşımın insanlara farklı bir boyut getirdiği kuşkusuz. Görülen o ki, günümüz yaşam koşulları mucizevi ışığı içimizde yaşatmak için bir gereksinim. Yanan her mumun ışığı içimizi ısıttı. Yeterince inançlıysanız umut her zaman vardır.

* * *

Çevremdeki çoğu insan gibi ben de Milli Piyango’nun yılbaşı çekilişi için bilet aldım. İnşallah çıkacak. Çok şükür gözüm toktur. Öyle hemen selam verişimi değiştirmem.. Büyük ikramiye çıkarsa ne yaparım gibi sorgulamalarım da yok. Zira yıllar önce kendime bu konuda bir şablon çizmiştim. Onu aynen uygulayacağım. Şahsi çizelgelerle sizi yormak istemem. Ama planımdaki üç maddenin ilki, hayır kurumlarına bağış yapmak. Olur da bu sene büyük ikramiye benim yerime sizlerden birine çıkarsa, lütfen siz de gereken yerlere bağışınızı yapmayı unutmayın.

* * *

Umut her zaman vardır. Beklemek de, paylaşmak da mutluluğun bir parçası. Bu vesile ile yeni miladi yılın hepimize sağlık ve huzur , dünyaya da barış getirmesini diliyorum.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın