Rengarenk Hanukiyalar DYD’yi aydınlattı

Dostluk Yurdu Derneği bu seneki Hanuka kutlamasını farklı ve unutulmaz kılmak adına bir “Hanukiya Süsleme Yarışması” düzenledi. Çalışmalarına 2,5 ay önce başlanan etkinlik amacına ulaşarak büyük ses getirdi.

Rengarenk Hanukiyalar DYD’yi aydınlattı

Her yaş ve kategoride yarışmaya katılan 215 eser, altı sanatçıdan oluşan jüri tarafından değerlendirmeye alındı. Ödüle layık görülen birbirinden yaratıcı ve farklı hanukiyalar  Hanuka Bayramının son günü olan 28 Aralık Pazar günü bir törenle sahiplerini buldu.

Bir ilk olarak gerçekleşen ve gösterilen ilgi nedeniyle gelenekselleşmesine karar verilen “Hanukiya Süsleme Yarışması” ödül törenine katılan konuklar, derneğin iki katında sergilenen el emeği hanukiyalar karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Projenin mimarı Gabi Elmas ve DYD Yönetim Kurulu tarafından strafordan hazırlanan 300 adet Hanukiya cemaatin birçok birimine dağıtıldı. 215 adet geri dönüşüm olması ilginin yoğunluğunun bir göstergesiydi. Ayrıca, farklı temaların işlendiği, yaratıcı birçok fikrin emeğe dönüştüğü, ailelerin, sınıfların, yuva öğrencilerinin, yaşlıların birlikte çalışarak oluşturdukları eserler cemaatin birçok birimini de ziyaret edecekler.

Ödül töreni Hahambaşı Rav İsak Haleva, Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya ve eşi, Cemaatler Başkanı Tuna Alkan ve Rav Naftali Haleva’nın salonda yerlerini almaları ile başladı. Günün sunucusu Deniz Karmona güzel sesiyle seslendirdiği Hanuka şarkılarıyla süslediği konuşmasında faaliyetin hazırlık aşamasını konuklarla paylaştı. Hep birlikte dualar eşliğinde hanukiyanın yakılmasının ardından DYD dans grubu, Latin dansçılar ve yetişkinlerin dans gösterileri izleyenlerin büyük beğenisini kazandı.

Sıra, sabırsızlıkla beklenen sonuçların açıklanmasına geldiğinde 2-6 yaş kategorisindeki miniklerin heyecanı görülmeye değerdi. Ödül alanları açıklamak üzere sahneye gelen DYD Başkanı Ceki Karmona öncelikle seçim yapmakta zorlanan jüriye, Sanat Kültür Danışmanı Selim Hubeş’e, yarışmaya gösterdikleri ilgiden dolayı katılımcılara ve yardımlarını eksik etmeyen Luna-Murat Bildirici, Lili-İzi Doenyas ve Nora-Cako Uyar ailelerine teşekkür etti. Ardından üç ayrı kategoride verilen ödülleri açıkladı. 2-6 yaş minik grubunda Yoel Ovadya, Eyal Kohen, Yoel ve Yitshak Haleva, Sigal Elmas, Minix yuvasından üç eser ve T.T Ortaköy’den bir eser mansiyon aldılar. Üçüncülük ödülü rumuz Virna, ikincilik ödülü Sezi Yakar ve birincilik ödülü Moris Fermon’un oldu. 6-18 yaş grubunda Yoel Fermon, Liza Cemel ve Alara Fins mansiyon alırken, Avital Ovadya üçüncülüğe, UÖML 5/B öğrencileri ikinciliğe ve Brenda Kandiyoti birinciliğe layık görüldüler. Oyuncak, elektronik eşya ve para ile ödüllendirilen yarışmacıların ardından Yetişkinler Kategorisinde ödül alan eserler açıklandı. Mansiyonla ödüllendirilen Fortüne Levi Koç, Jizel Bahar, Vivi Politi, Semih Kam ve Sami Konfino DYD geçmiş dönem başkanı Selim Nahmias’tan Dostluk anahtarlarını aldılar. DYD Özel Ödülü Aranya Ailesi’nin, Jüri Özel Ödülü ise Rozi Gösteri Kıyafetleri’nin oldu. Armada Otel’de bir gece konaklama kazanan katılımcıların ardından sıra ilk üçe giren eserlerin açıklanmasına geldi. Doenyas ailesi “Venedik’te Hanuka” adlı hanukiyalarıyla üçüncü, “Gümüş Kaşıklar” eseriyle Aylin Yengin ikinci ve “Nuh’un gemisi” canlandırmasıyla Vivi Yanni birinciliğe layık görüldüler.

Rav İsak Haleva yaptığı kapanış konuşmasında Hanuka Bayramı’nın güzelliğini, umudu ve mutluluğu farklı bir etkinlik düzenleyerek kutlayan DYD’ye teşekkürlerini sundu ve yöneticilere fikir üretmekten vazgeçmemelerini rica etti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın