Şavuot Bayramı, İtalyan Sinagogu’nda kutlandı / “On Emir’i aldılar ve kenetlendiler”

Tanrı`nın Musa Peygamber`e Sina Dağı’nda On Emir’i verdiği gün olan ve Sivan ayının altıncı ve yedinci gününe rastlayan "Şavuot Bayramı" 8 Haziran Pazar günü İtalyan Sinagogu`nda kutlandı

Şavuot Bayramı, İtalyan Sinagogu’nda kutlandı / “On Emir’i aldılar ve kenetlendiler”

Her sene geleneksel olarak İtalyan Sinagogu’nda yaşanan Şavuot kutlaması, bu yılda 8 Haziran Pazar günü gerçekleşti. On Emir’in verilişini ve Yahudilerin Tora’ya kavuşmalarını simgeleyen Şavuot Bayramı kutlamasında; Hahambaşı Rav İsak Haleva, Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya, Başkan Vekili  Sami Herman, Başkan Yardımcıları Robert Abudara ve Şapat Aviyente cemaatin çeşitli kurum, kuruluş ve dernek başkanları, sinagog cemaatleri başkanları ve yahidler hazır bulundu.

Tören, Maftirim Korosu’nun Baruh Aba’yı seslendirmesiyle başladı ve İtalyan Sinagogu Vakfı Yönetim Kurulu üyelerinden Leon Esim’in yaptığı konuşmayla devam etti. Esim, Şavuot Bayramı’nın anlam ve önemine değindikten sonra sözlerine şöyle devam etti: “...Rabi Meir Ben-Pinhas der ki: Aramca yazdığı Akdamot şiirinin bir yerinde “Tüm gökler kağıt, tüm ormanlar kalem, tüm okyanuslar mürekkep ve dünyanın tüm insanları yazar olsaydı bile Tanrı’nın büyüklüğünü dile getirmek olanaksızdır.” 40-50 sene içinde oluşan göçler neticesinde sinagoglara gelen yahid sayısının azalmasından dolayı yaşanılan sıkıntılara değinen Esim “Cemaatimiz nezdinde bir cevher gibi muhafaza ettiğimiz sinagogumuz halkımız tarafından desteklendiği sürece eski güzelliğini ve asaletini hiç kaybetmeden varlığını korumaya devam edecektir. Ne mutlu bize ki Sina Dağı’nda verilen Tora’nın alınışının kutlandığı Şavuot Bayramını, bizim küçük ve mütevazi ama temelleri sağlam, köklü bir geçmişe sahip olan sinagogumuzda kutluyoruz. Cemaat fertlerimizin de göstereceği ilgi, atalarımızın hatırası olan bu kutsal eseri yaşatacaktır.”

Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya ise yahidlerin bayramını kutladıktan sonra cemaat yönetiminin çalışmaları hakkında bilgi aktarımında bulundu: “Toplumumuza yönelik gerçekleştirdiğimiz bilgilendirme sistemine bir yenilik getirerek bir e-mail oluşturduk. Şikayet ve önerilerin belirtileceği bu sisteme beklediğimizin üzerinde geri dönüşüm oldu. Bunun cemaatimizin iletişimi açısından çok faydası olacağını düşünüyoruz.” Anadolu yakasındaki Minix yuvasının verdiği kaliteli eğitime değinen, UÖMO’nun öğrenci sayısını her geçen sene arttırmasına ve üniversite giriş sınavında gösterdiği başarıları belirten Ovadya okul yöneticilerini kutlayarak sözlerine son verdi.

Son konuşmacı olan Hahambaşı Rav İsak Haleva tören sırasında yoğun duygular yaşadığını ifade ederek: "Şavuot Bayramı’nınYahudi toplumunun ruhsal yapısını oluşturur. Bayramların en yücesidir. Esaretten kurtulan toplum Pesah’tan 49 gün sonra Sina Dağı’nda On Emir’i alır ve birbirine kenetlenir. Tora, Yahudi toplumunun can damarı, ruhu yani oksijenidir. Şavuot’ta beden, benliğini kazanır. Tora’sız bir toplum ruhsuz bir bedene benzer. Geleneklerimiz bizim zenginliğimizdir. Bugüne kadar Tanrı’ya ve kurallarına bağlı kalarak ayakta durabildik. Bunları vicdanımızda hissederek etrafımızla paylaşmalıyız” dedi ve yahidlerin Şavuot bayramını kutladı.

Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya ve Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın Ehal’in kapılarını açmalarının ardından Hazan Şimon Asayas, Anoten ve Rav İsak Haleva, Mişeberah dualarını okudular.

Konuşmalar sırasında Maftirim Korosu maftirim eserlerinden örnekler seslendirdiler. Konuklar; tören sonrası, İhtiyarlara Yardım Derneği’nin hazırladığı ve Şavuot Bayramı’nı simgeleyen yiyeceklerin bulunduğu paketler ve İtalyan Sinagogu’nun sunduğu birer hatıra ile sinagogdan ayrıldılar.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın