Efsane alkışlarla veda etti!

Türkiye’de Maccabiat denince akla ilk olarak gençlere taş çıkaran enerjisiyle her işe yetişen o güler yüzlü, sportmen, yakışıklı ve espritüel kişi gelir… Kötü gün dostu, herkesin ağabeyi, değerli hocamız Mordo Ennekave, 21 Mayıs akşamı onsekiz senedir beraber yürüdüğü dostları, cemaat büyükleri ve biz öğrencileri huzurunda Maccabiat Türkiye başkanlığını yine kendisi gibi bitmek tükenmek bilmez enerjisiyle dikkatleri çeken yol arkadaşı Jojo Pinto’ya devretti

Efsane alkışlarla veda etti!

Maccabiat Oyunları’nın vermek istediği mesajı alıp, özümseyip anlayan belki de dünya üzerindeki sayılı ülkelerden biriyiz. Bu eseri yaratan, uzun yıllardır Mordo Ennekave başkanlığında beraber çalışan, birbirini çok iyi tanıyan, dinamik ve bir o kadar da eğlenceli bir ekip.

İşte onsekiz yıldır yılmadan çalışarak yüzlerce cemaat gencine Maccabi ruhunu aşılayan bu “cesur yürekler” geçtiğimiz çarşamba günü, Neve Şalom Kültür Merkezi’nde düzenlenen biraz buruk, biraz neşeli bir törenle efsane başkan Mordo Ennekave’yi alkışlar içinde uğurladı.

Törende  Hahambaşı Rav İsak Haleva, cemaat ileri gelenleri, Mordo Ennekave ile beraber çalışmış gelmiş geçmiş tüm Maccabiat yöneticileri ve gençlerimiz hazır bulundu. Kürsüye son kez başkan olarak çıkan Ennekave, Roma oyunlarında beraber çalıştığı ekibin ödüllerini anons etti. Daha sonra tüm Maccabiat ekibi efsane başkana plaket ve hediye verdi. Çeşitli dernek temsilcilerinin yaptıkları konuşmalardan sonra Onursal Başkan Bensiyon Pinto kürsüye çıkarak Türkiye Maccabiat Ekibi’nin nasıl ortaya çıktığını ve ne zorluklarla bugünlere geldiğini anlattı. Ardından Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya sözü devralarak Maccabiat Türkiye ekibinin cemaatin hiçbir kaynağını kullanmadan, diğer bir deyişle cemaate hiç yük olmadan, bu ruhu gün be gün güçlendirerek bugünlere taşımalarının öneminden bahsetti. Hahambaşı Rav  İsak Haleva da Maccabiat’ın tarihi öneminden ve Tevrat ile paralel yönlerini belirttikten sonra Mordo Ennekave’ye katkılarından dolayı teşekkür ederek plaketini verdi.

Bu duygusal anda sözü alan Ennekave öncelikle bu yolda kendisini hiçbir zaman yalnız bırakmayan eşine teşekkür etti. Yine o mizahi tavrıyla: “Sahneye çıkanlar sağ olsunlar hazırladığım konuşmanın yüzde yetmişini söylediler zaten” diye söze başlayarak çocuğu olarak gördüğü Türkiye Maccabiat Komitesi’ni yine aileden biri olan Jojo Pinto’ya içi rahat olarak bıraktığını ve Pinto’nun bu yolda çok başarılı olacağına emin olduğunu söyledi. Ennekave, cemaat yönetiminden herhangi bir maddi destek almadan bugünlere gelmenin önemli bir başarı olduğunu belirtti ancak bugün maddi desteğin şart olduğunu vurguladı. Maccabiat’ın gençlerimizin sosyal yaşamlarında olduğu kadar kariyerlerinde de önemli basamak teşkil ettiğini belirten Ennekave, Maccabiat sayesinde birçok gencimizin yurtdışında üniversitelerden spor bursları aldığını ve önemli bağlantılar, dostluklar kurduklarını belirtti.

Başkan konuşurken barkovizyonda resim ve filmler tüm katılımcılara duygusal anlar yaşattı, anıları tazeledi. Devir teslim töreni vakti geldiğinde genç başkan Jojo Pinto sahneye çıktı, Ennekave’ye sarıldı ve şu sözleri söyledi: “Her zaman efsanelerden görev devralmak zordur. Mordo Ennekave’nin bize öğrettiklerinin yanında genç arkadaşlarımızın desteği ve takım ruhumuzla bu işin üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz.”

Bu sözlerin ardından Pinto, Maccabiat’ın gençlerimizin özgüven ve etik yönünden eğitimleri için önemli olduğunu vurguladı. Kurdukları genç ve dinamik ekibin gücüyle 2009 Dünya Maccabiatları’na hızlı hazırlandıklarını ve bu defa en kalabalık kafileyi götürmeyi hedeflediklerini belirtti. Sporda başarılı gençlerin Maccabiat Oyunları’na katılımlarının sağlanması için manevi olduğu kadar maddi desteğe de ihtiyaçları olduklarını vurgulayan Pinto, cemaat yöneticilerinden bu konuda destek beklediklerini ifade etti.

O gece herkes bir devrin kapandığının farkındaydı. Maccabiat ruhunun öncüsü bayrağını eski yol arkadaşına devrediyordu. Tüm gözler hüzünlü ancak bir o kadar umutluydu. Zira Maccabiat ateşi emin ellerde, her zamanki gibi etrafına ışık saçarak yanmaya devam edecekti.

Teşekkürler Mordo Ennekave… Cemaatimize Maccabiat’ı kazandırdığın ve tüm yaşamını gençlerimize spor sevgisini aşılamaya adadığın için…

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın