Bayramlar Kitabım

“Bayramlar Kitabım” baskısı, pırıl pırıl sayfaları, rengarenk resimleri ile gözlere ve gönüllere mutluluk veren bir kitap. Bu kitapta yer alan bayramlarla ilgili kanun ve gelenekler; sadece geçmişte olanları bilmemizi sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda o mucizeleri bugün de kutlamamız gerektiğini öğretiyor

Bayramlar Kitabım

“Bayramlar Kitabım” Gözlem Yayıncılık tarafından yayınlanan, Shmuel Blitz’in yazdığı ve Moşe Farsi tarafından dilimize çevrilen yepyeni bir eser. Tova Katz’ın masalsı çizimleriyle renklendirilen kitap, özellikle çocukların ellerinden düşürmek istemeyecekleri güzellikte bir kitap.

Henüz kapağını açmadan sizi kendine çeken bu eser içerik olarak, karakteri henüz oluşmaya başlayan çocuklar için mükemmel bir rehber. Bayram öykülerini ve geleneklerini çizgi roman lezzetiyle anlatan kitap, yetişkinlere bile yol gösterir nitelikte. Okuyucuda, insanın çocuklaşıp bu kitabın hazzını daha da alabilmesi gibi bir istek yaratıyor.

Özellikle son yıllarda, cemaatimizin genç ve aydın kesiminde başlatılan, mutlu bir günün anısını hatırlatmak amacıyla yayınlanan bu kitaplar dizisi, aslında o günün kutlanmasından öte, bütün zamanlar için topluma armağan edilen bir hazine niteliğinde.

Moşe Farsi’nin bu bağlamda verdiği hizmet yadsınamaz bir biçimde önemli. Bu hizmetin ne denli önemli olduğu ileride de anlatılacak ve saygı görecek. Çünkü bugün yakılan bir ışık, gelecekteki ışık selinin bir kıvılcımıdır.

Kitap Yaratılış öyküsüyle başlıyor. Bayramlar Kitabım, bu konuda çok fazla bilgi sahibi olmayan, adeta beyaz bir sayfa kadar temiz beyine sahip çocuklarımızın, bu masalsı tarzda anlatılan öykülerle hem kutsal kitabı doğru öğrenmesini sağlıyor, hem de onların yaratıcı ve araştırmacı taraflarını uyandırarak, gerçeklere ve inançlarına olan meraklarını harekete geçiriyor. Bu bağlamda kitap, okuyucunun bu konuda belki de ilk yol gösterici olma niteliğini de taşıyor.

Roş Aşana, Yom Kipur, Sukot, Hanuka, Purim, Pesah, Lag ba Omer, Şavuot, Tişa Be Av bayram günlerinin yanısıra, Roş Aşana Sederi ve Tu Bişvat Sederi’ni de içinde barındıran “Bayramlar Kitabım” adlı eseri okurken Mısır Çıkışı sırasında atalarımıza eşlik edecek, Sinay Dağı’nda onlarla birlikte Tanrı’nın Sesi’ni duyarak, çöl yolculuğu boyunca Bene-Yisrael’i koruyan mucizevi bulutları görecek ve Man’ın alabildiği binlerce lezzeti tadacağız. Aman’a karşı mücadelelerinde Mordehay ve Ester’e katılarak, Hanuka olayları sırasında Tora’yı Suriye-Yunan ordusuna karşı savunan Haşmonai’lerin saflarında birlikte yer alacağız.

Bayramlar Kitabım

Yazar: Shmuel Blitz

Çeviren: Moşe Farsi

Resimleyen: Tova Katz

Gözlem Yayıncılık

2008 / 93 sayfa

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın