“İnanirsan mucizeler gerçekleşir”

İnsana huzur veren güzel bir şarkı sözü vardır, nakaratı güzel bir melodi eşliğinde “İnanırsan mucizeler gerçekleşir” şeklinde giden…
İtiraf etmem gerekirse bu sözler hep Polyannacı gelmiştir bana. Özellikle her şeyin dijitalleştiği, mesafelerin eridiği ve bilimin inancın yerini, maddenin ise maneviyatın yerini aldığı günümüzde açıkçası mangal gibi yürekle, inançlı coach’un ateşleyici sözleriyle, vasat takımın şaha kalkıp dünyanın en güçlüsünü yenmesi durumunun artık sadece Amerikan filmlerinde olabileceğini düşünürdüm… Yanılmışım…
Türkiye, kimsenin gerçekleşeceğine pek de inanmadığını başardı… Yapması gerekeni yaptı ve dünyanın en saygın ikinci turnuvasına adını yazdırdı. Şimdi rakipler Çek Cumhuriyeti, İsviçre ve Portekiz…  Diğer adıyla dengeli bir grup!

Çek Cumhuriyeti -  Portekiz
• En son Euro 96’da karşılaştılar. Çeyrek finalde Çekler, Poborsky’nin golüyle kırmızı yeşillileri saf dışı bıraktılar. Daha sonra Poborsky ülkesinin en fazla milli olan futbolcusu oldu.
• Çekoslovaklar 1976’da Portekiz’i final gruplarında 5- 0 yendiler. Çekoslovak takımı o sene Avrupa Şampiyonu oldu.

İsviçre -  Çek Cumhuriyeti
• Ağustos 1999’dan beri karşılaşmıyorlar. Son maç Çekler’in 3- 0’lık galibiyetiyle son bulmuştu.
• Çek Cumhuriyeti 2 defa İsviçre’ye gitti. İlk maçı 1994’te Zürih’te 3- 0 kaybetmişlerdi. Diğer maçı ise ikinci bitirdikleri Euro 96’ya hazırlanmak için Basel’de yaptıkları hazırlık maçında 2- 1 kazanmışlardı.

Çek Cumhuriyeti -  Türkiye
• Türkiye, Çeklere karşı maalesef henüz hiç galip gelemedi. İki ülkenin yaptıkları ilk 3 maç Çeklerin 3- 0’lık galibiyetleri ile bitti. İzmir’de oynanan son maçta Çeklerle 2- 2 berabere kaldık. Hatırlarsanız iki golümüzü de oyuna sonradan giren Ümit Karan atmış ve bu, oyuncunun ulusal takımda kaydettiği ilk goller olmuştu.

Portekiz- Türkiye
• Portekiz, bizim daha önce oynadığımız Avrupa finallerinde kabusumuz olan bir ekip. Euro 2000’de hatırlarsanız Nuno Gomez attığı 2 golle yarı final ümitlerimizi söndüren isim olmuştu. Aynı maçta biz de bir penaltı kaçırmıştık.
• Kırmızı- yeşillerle ilk karşılaşmamız ise 1955’tedir. O maçı 3- 1 kazanmıştık.
 
İsviçre -  Türkiye
• Sanırız turnuva boyunca bütün gözler bu maçın üzerinde olacak. Zira İsviçre ile son oynadığımız maç bize pahalıya mal olmuş, evimizdeki  beş uluslararası karşılaşmayı seyircisiz oynamak zorunda kalmıştık. O maçta 3- 3 berabere kalmış ve Dünya Kupası’nın kapısından dönmüştük.
• Euro 96’da İsviçre ile aynı gruptaydık. Onların da, bizim de ilk Avrupa Şampiyonası maceramızdı.

İsviçre -  Portekiz
• Portekiz, İsviçre ile İsviçre topraklarında oynadığı hiçbir maçı kaybetmedi.
• İki ülke Avrupa Şampiyonası finallerinde tarihlerinde ilk defa karşılaşacaklar.
 
Bu yaz çok ateşli geçecek... Bol şans Türkiye!

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın