Kadinlarla istikrar ve güven

Evden iş yerine giderken, her gün aynı yolu kullanmaktansa farklı parkurlar seçmek, mesai saatlerine bir renklilik katar.
Nişantaşı’yla Harbiye arasındaki ana caddede yoğun bir trafik yaşanır. Karşıdan karşıya geçmek bir cefadır. Kış başında bu güzergaha bir trafik lambası kondu. Yayaların ne denli sevindiğini anlatamam. Karşıya geçmek için direğin üzerindeki düğmeye bastığınızda, metalik bir ses: “Lütfen bekleyin, lütfen bekleyin...” diye üç kez uyarır. Yeşil ışık yandığında, aynı ses: “Şimdi geçebilirsiniz, şimdi geçebilirsiniz...” şeklinde hani burnunuzu sıkıp konuşurken çıkardığınız ses gibi sizi yönlendirmeyi sürdürür.
23 Temmuz Pazartesi sabahı seçim sonuçlarının ardından ofisten içeri giren herkes, tıpkı trafik lambasının metalik sesini anımsatan, “Günaydın, günaydın...” “nasılsınız, nasılsınız...” derken maçtan çıkmışçasına yorgun bir görüntü sergiliyordu.
* * *
22 Temmuz öncesi, seçim propagandalarında görsel olarak en çok etkilendiğim mekan, Tarabya Oteli oldu. Bir zamanlar Emekli Sandığı’na ait olan otel sonraları Bayraktar Holding’e geçti. Yoğun trafik yüzünden artık Boğaz’a nadiren gider olduk. Her gittiğimizde, yaşıtlarımın birçoğu gibi, ‘bu otelde nasıl evlenebildim’, diye kendime kızarım. Koşulsuz söz dinlemek biz, ‘son dinozorlar’ dönemine aitti, sanırım. Umarım, birgün birileri ‘beş yıldız’ türü düğün beklentisi içine girmez. Gitmek güzel olabilir, ama ‘beş yıldız’ ev sahibi olmak benim için kabus!
Her neyse; seçim öncesinde en büyük reklam panosu Tarabya Oteli oldu. Otelin dış cephesini kaplayan 5 bin metrekarelik AKP afişi, İstanbul Boğazı’ndan geçen herkesi şaşırttı. Tarhan Erdem, Konda Araştırma Grubu ile seçim anketinin galibi oldu.
Bu bağlamda ekranda izlediğim konuşmacılar arasında en çok etkilendiğim BÜ Uluslararası İlişkiler’den Prof. Yılmaz Esmer ve Radikal Gazetesi yazarı Nuray Mert’ti. Prof. Esmer vatandaşın anketleri daha ciddiye almaları gerektiğini vurgularken, Nuray Mert ‘istikrar ve güven’ sözcüklerinin üzerinde durdu.
* * *
Seçimin galibi AKP, meclise 48 kadın vekil aldı. Bütünün içinde bakıldığında sayı çok fazla değilse de, bir önceki dönemin iki katı. Güzel bir rastlantı, cemaatimiz de yeni bir çalışma döneminin başlangıcında.
Umarım yeni yönetim, kadrosuna orantılı sayıda kadına görev verir. Ne de olsa, ileri görüşlülük açık görüşlü olmayı gerektirir.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın