Hoşgörü ve iyiniyet...

Şalom’da yazmaya ilk başladığımız zamanlar kardeşim tribün kültürünü anlatan çok hoş bir yazı yazmıştı. Yazının aklımda kalan en hoş anekdotlarından biri anımsadığım kadarıyla şöyle bir şeydi: “Tribünler ilginç yerlerdir. Bir işçiyle bir doktorun omuz omuza, kol kola zıplayarak, sadece 90 dakika bile olsa tüm kimliklerden, statülerden, rollerden sıyrılıp basit bir amaç için bile olsa bir araya gelebildiği belki de tek mekandır.”
Çok da doğrudur. Futbolun belki de en ilginç özelliklerinden biri de budur. Yani sosyolojik olarak belirlenmiş tüm kural, kuram ya da hipotezi yıkan, kesinlikle maddi amaç gözetmeyen bireylerin tribünlerde gösterdiği normal dışı olarak da tabir edilebilecek davranışlardır.
Ancak hayatın iyi ve kötü arasında kurduğu denge, futbolda da vardır. Dayanışma dolu mutlu tribünler çoğu zaman farklı politik ya da ideolojik görüşlerin çatıştığı, fanatikliğin dolayısıyla hoşgörüsüzlüğün ve ileri boyutu olan nefretin kol gezdiği karanlık mekanlara dönüşebilir.
Bunun en temel sebeplerinden biri, her spor dalının olduğu gibi futbolun da savaş pratiklerinden türemiş olmasıdır. Dolayısıyla içinde az da olsa şiddet, sertlik ve hırs barındırmaktadır.
Son olarak Fransa’da yaşanılan üzücü olay zihinlerimize acı bir şekilde kazındı. 24 Kasım 2006 günü Paris Saint Germain ile Hapoel Tel Aviv arasında oynanan maçı konuk takım 4DŽ kazandı. Maçın başından beri İsrailli taraftarlara karşı saldırgan bir tutum takınan Fransa’nın fanatikliğiyle ünlü taraftarları, maçın sonunda Paris sokaklarında Hapoelli avına çıktı. Bir tanesini Mc Donald’s’ın önünde kıstırdılar. Olay bu andan itibaren tamamen bir Hollywood filmine döndü. Bir sivil polis 150 kişilik saldırgan bir güruha karşı Hapoel’linin önüne geçerek onu korumaya çalıştı, ancak grup raydan çıkınca köşeye sıkışan sivil polis kalabalığa ateş etti ve 2 kişiyi vurdu. Vurulan PSG taraftarlarından biri daha sonra hastanede hayata gözlerini yumdu.
 O gün maçta olan Fransız bir dostum tüm olayların ırkçı dazlaklar tarafından başlatıldığını ve bu boyutlara tırmandırıldığını söyledi. Savaş, politika, nefret, hoşgörüsüzlük, ideolojik sapkınlık…
Maalesef bunlar futbolun içinde her zaman olacak… İnsanlar yaşadıkça, futbol hala severek oynanan bir oyun olarak kaldıkça…
Futbol çok güzel bir oyun… Onu çirkinleştirmemek elimizde… Belki biraz daha hoşgörü gerekiyor… Ve iyi niyet…

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın